۱۳۹۹ سه شنبه ۶ خرداد / ٣ شوال ١٤٤١ / Tuesday, May 26, 2020 العربیه
لطفا منتظر بمانید...
  • جزئيات خبر
  • فرهنگی ,ساير حوزه ها    کد خبر : 226103
  • زمان مخابره:
  • ۲۳ : ۲۷ -- ۱۳۹۳/۵/۱۰
رد پای آن روزها در موزه‌های تاریخ فرهنگ کودکی؛

ای کاش قصه‌های مادر بزرگ را ضبط می‌کردیم

گروه فرهنگی-اعظم طیرانی - همه ما خاطرات شیرینی از دوران کودکی داریم که گاهی با مرور آنها احساس دلتنگی می‌کنیم و یا با دیدن اشیا ولوازمی شبیه آنچه در گذشته داشته ایم شادی آن دوران را در لحظه اکنون تجربه می‌کنیم ودوست داریم دوباره برخی از آنها را از نزدیک ببینیم.

موزه‌های تاریخ فرهنگ کودکی نمایشگاهی است که احساس همدلی بین نسل دیروز و نسل امروز را فراهم می‌کند و کودکان امروز در این نمایشگاه‌ها می‌بینند که مادر و پدرها و مادربزرگها و پدربزرگهایشان چه گنجینه‌ای از اطلاعات واتفاقات خوب را درخاطرات خود دارند واین فرصت را برای کودکان دیروز فراهم می‌کند تا دوباره ابزار دوران کودکی خود را از نزدیک ببینند.
این موضوع را بهانه‌ای برای گفت وگو با فرزانه طاهری قندهاری ؛سرپرست نمایشگاه موزه‌های تاریخ فرهنگ کودکی وهمچنین کتابخانه و آرشیوموسسه پژوهشی تاریخ وادبیات کودکان قرار دادیم تا جزییات بیشتر این موزه دیدنی را از زبان ایشان بشنویم.


موسسه تاریخ وادبیات کودکان چه اهدافی را دنبال می‌کند؟
- این موسسه پژوهشی از سال 75 به صورت غیر رسمی واز سال 79 به طور رسمی فعالیت دارد. هنگامی که پژوهش در حوزه فرهنگ و ادبیات کودک شروع شد مستنداتی در قالب عکس، کتاب، نشریات ویژه کودکان،مقاله‌ها، پایان نامه ها،نامه‌ها وسند‌ها واز جمله اشیای مرتبط با زندگی کودک جمع آوری و مطالعات آن در قالب کتابهای تاریخ وادبیات کودکان منتشرشد اما خود اشیا نیزقابلیت اطلاع رسانی داشتند و می‌توانستند برای افرادی که مایل هستند اشیای مربوط به دوره کودکی خود را ازنزدیک ببینند به صورت نمایشگاه موزه در معرض دید قرار گیرد.
اولین نمایشگاه موزه فرهنگ کودکی سال 82 برگزار شد وطی این مدت آثار مذکور در15 موزه مختلف داخلی و حتی یکی از موزه‌های ژاپن وآخرین آنها در باغ موزه نگارستان برگزار شده و آخرین موزه 15 هزار بازدید کننده داشته است. و طی هر دوره به این اشیا ومستندات نوشتاری که دستاورد کارهای پژوهشی درحوزه فرهنگ تاریخ ادبیات کودکان است افزوده می‌شود وهمواره مورد استقبال کودکان دیروز وکودکان امروز بوده ضمن اینکه از سوی «ایکم» نیز رتبه برترین موزه فرهنگ کودکی را گرفته است.


خانم طاهری برایمان بگویید این ابزار و اشیا چگونه تهیه می‌شود ومربوط به چه سالها وکدام دوره‌هاست؟
- بخشی ازاین اشیا از طریق مطالعات کتابخانه‌ای شناسایی شده که شامل حفاری‌های دوره باستان تا قاجاریه می‌شود که به نوعی بازگو کننده جایگاه و وضعیت کودکان ایران زمین است.پس از آن نیز به واسطه مطالعات میدانی، گفت وگوهایی با افراد کهنسال، کارشناسان مردم شناسی وجامعه شناسی داشته ایم که اطلاعاتی در این خصوص به دست آورده و پس از شناسایی اشیا مذکور را خریداری کرده و یا به موزه اهدا شده اند ودر صورت مفقود بودن آنها را بازسازی کرده و در قالب موزه مجازی از طریق سایتiranak.org وگاهی در قالب نمایشگاه موزه به نمایش گذاشته ایم.


ویژگی‌های این ابزار ولوازم بویژه وسایل دست ساز که توسط مادرها ومادر بزرگها ساخته می‌شد چیست وچه تفاوتی با وسایل واسباب بازی‌های امروزی دارد؟
- یکی از ویژگی‌های وسایل مردم ساز این است که از وسایل دور ریز نظیر تکه پارچه‌ها، وسایل به درد نخور و... درست می‌شدند که بحث خلاقیت در آنها بسیار مهم بوده و با استفاده از مهارتهای دستی، فکری وارتباطی تهیه می‌شده،ضمن آنکه فرهنگ و آداب و رسوم منطقه محل سکونت کودک نیز در این وسایل کاملا مشهود بوده و بخشی از این بازی‌ها، اسباب بازی‌ها و ابزاری که تهیه می‌شده تمرینی برای زندگی و آینده کودک بوده است.درحالی که اکنون شرایط متفاوت است ونه تنها کودکان در ساخت اسباب بازی‌ها هیچ نقشی ندارند بلکه بخش قابل توجهی از آنها توسط دیگران تهیه و در قالب کادو به کودک هدیه می‌شود.


هنگامی که شما به عنوان یک فرد غیرمسوول وارد موزه کودک می‌شوید کدام ابزار یا وسایل بیشترنظرتان را جلب می‌کند؟
- با توجه به اینکه ما مطالعات گسترده ای درخصوص تمام ابعاد زندگی کودک داریم همه آنها برایم جالب است اما بحث اسباب بازیها، تنوع ننوها، نوشت افزارها و کتابهای درسی دهه40 برای من جالب تر از سایر اشیا است. حتی گرچه لباسهای موجود درنمایشگاه کودک اغلب لباسهای مربوط به دوره قاجار است ومربوط به دوران ما نمی شود،اما دیدن آنها هم تداعی بخشی از خاطرات دوران کودکی ما می‌شود ؛ اینکه درگذشته چگونه لباس می‌خریدیم. اینکه آن وقتها در فصلهای خاصی و به مناسبتهایی برای بچه‌ها لباس خریداری می‌کردند که هر فصل ومناسبتی خاطراتی برای بچه‌های دیروز به همراه داشت.
کدام بازی ها، متل‌ها و قصه‌ها بین کودکان دیروز وکودکان امروز مشترک بوده است؟
- قصه‌های شنگول ومنگول،مهمانهای نا خوانده،متل‌های قدیمی دویدم ودویدم، کدوی قل قله زن، خاله سوسکه،کتابهای قدیمی زنده یاد آذر یزدی، خاله بازی،ریگچه بازی وبوجول بازی از دهه 40 و حتی قبل از آن تا امروز با کودکان همراه بوده است .


از نوستالوژی‌های دوران کودکی خودتان برایمان بگویید.
-من کودک دهه 40 هستم .طی این دهه اسباب بازی‌ها با اسباب بازی‌های دهه‌های گذشته متفاوت شده بود واغلب آنها را فامیل و بستگان ازسایر کشورها برای کودکان سوغات می‌آوردند .اما آن زمانها اغلب خانه‌ها حیاط هایی بزرگ با حوضها وباغچه‌های قدیمی داشت ویکی از نوستالوژی‌های کودکان دیروز بازی دراین حیاطها با آب حوض، گلهای باغچه، رشته کردن گلهای مروارید به عنوان گردنبند وهمچنین دوچرخه بازی درحیاط و بازی زیر چتر گلهای یاس و فضای حیاطهای قدیمی است که امروزه با وجود زندگی‌های آپارتمانی به نوستالوژی تبدیل شده است.


شما با دیدن این ابزار واشیا چه احساسی دارید ؟
- برای جمع آوری اطلاعات واشیا و دسته بندی آنها هر کدام را که پیدا می‌کردم با اشیا و وسایل دوران کودکی خود و اطرافیانم مقایسه می‌کردم وبخشی از خاطراتم با تمام جزییاتش تداعی می‌شد. به طوری که در بخش قصه‌ها و متل‌های دوران کودکی بارها با خود گفته‌ام ای کاش قصه‌های مادر بزرگ را ضبط می‌کردیم، ای کاش عروسکی که مادربزرگ با پارچه و گره درست می‌کرد را نگه می‌داشتیم، ای کاش مدارک تحصیلی، فرمهای مدرسه، کتابهای درسی و بخشی از لوازم التحریر دوره‌های قبل را که گویای زندگی کودکان دهه‌های گذشته بود حفظ می‌کردیم.

انتهاي خبر/ قدس آنلاين / کد خبر: 226103
کليدواژه ها
نام :* ايميل :
نظر :*
حداکثر تعداد کاراکتر نظرميياشد .

نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور  وآموزه های دینی  مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

ارسال
  • اخبار مرتبط


اخبار جشن هاي ميلاد
چند رسانه اي
قدس انلاين ورزشي
پخش زنده حرم مطهر رضوي
باشگاه خوانندگان قدس آنلاين
بسته خبري
بازارخودرو
نوشا
نوغابي
پديده
بيمه پاسارگاد
کلاچ کالا
نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
Copyright © 2011 quds online, All rights reserved