۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۳ فروردين / ٧ شعبان ١٤٤١ / Wednesday, April 01, 2020 العربیه
لطفا منتظر بمانید...
 • جزئيات خبر
 • سیاسی ,ساير حوزه ها    کد خبر : 228387
 • زمان مخابره:
 • ۷ : ۱۰ -- ۱۳۹۳/۵/۲۱

کیهان در واکنش به سخنان روحانی:از کجا به بعد نمی‌شود گفت به جهنم؟!

قدس آنلاین :کیهان تیتر یک خود را به سخنان دیروز روحانی اختصاص داده و چنین تیتر زده است:روحانی با دعوت منتقدان به جهنم از گفتمان اعتدال رونمایی کرد! '.

این روزنامه یادداشت روز خود را نیز به نقد گفتمان روحانی اختصاص داده وآورده است:

دولت «اعتدل و تدبیر و امید» در گذر رویدادها و فرصت‌ها یک‌ساله شد. با احتساب تبلیغات قبل از انتخابات، رئیس‌جمهور و برخی نزدیکان وی در این دوره یکی دو ساله ادب و ادبیاتی را وارد فضای افکار عمومی کرده‌اند که در نوع خود قابل مطالعه است؛ چه از این منظر که نقش تربیتی اجتماعی- سیاسی دارد و چه از این چشم‌انداز که بعضا تند و نابه‌جا به نظر می‌آید. واقعیت‌های این یک ساله در جای خود سنگ محکی برای جدا کردن مرز ذهن‌گرایی فانتزی از واقع‌گرایی و سیاستگذاری معطوف به واقعیات است. منطقا رئیس دولت نمی‌تواند مانند 15-16 ماه قبل سخن بگوید و به واقعیت‌ها عنایت نداشته باشد. اما اگر همین واقعیت‌ها عرصه را بر ذهنیات و تصورات طیف حاکم بر دولت تنگ کند، آنگاه باید کدام روش ادبیات را برگزید؟ ادبیات اصلاح ادبیات و ذهنیات؟ ادبیات احترام به منتقدان در عین حفظ احترام خود؟ یا روش پرخاش و تندی و عصبانیت و اصطلاحا فرار به جلو؟
آیا معقول است که بگوییم «برخی سرشان را به پشت گرفته‌اند و می‌ترسیم اینها بخورند زمین» اما پس از یک سال و نیم گفتن و گفتن و گفتن، سرمان را بگیریم عقب و فرار به جلو داشته باشیم و منتقدان سکوت اختیار کرده را تحریک کنیم که اینها مذاکره‌هراس و بزدل یا بی‌شناسنامه و افراطی و بی‌خبر از دنیا هستند و به جهنم که نگرانند؟! آیا امروز صورت مسئله بعد از مذاکرات زنجیره‌ای، خود مذاکره و مذاکره‌هراسی است؟ اگر قرار باشد افکار عمومی و صاحبان فکر و نقد نگاه لقمانی و ادب‌آموزی به ادبیات برخی مسئولان ارشد دولتی نداشته باشند، آیا باید اخلاق و ادب و اعتدال را از این پمپاژ خشم و خشونت کلامی و عصبانیت استدلالی بیاموزند؟ آیا منطق «دلایل قوی باید و معنوی- نه رگ‌های گردن به حجت قوی» همین منطقی است که دوستان پیشه کرده‌اند؟ به نظر می‌رسد این نوع ادب‌آموزی، حکایت همان آموزگاری است که به متعلمان می‌گفت «من که می‌گویم انف، پس شما چرا می‌گویید انف؟ شما نگویید انف، بگویید انف»! اما از اثرات منفی این ادبیات تند در ایجاد رادیکالیسم مذموم سیاسی و اجتماعی که بگذریم، باید راز این پرخاش را فهمید و راهی به تأویل این ادبیات جست.
رئیس‌جمهور محترم دیروز در جمع روسای نمایندگی‌های کشورمان در خارج گفته است «مردم در انتخابات 24 خرداد 92 به ما گفتند ما از افراط گریزانیم و به اعتدال پناه می‌آوریم. مردم به ما گفتند در برخورد با بیگانگان راه منطق و استدلال و مواضع شجاعانه و مدبرانه را در نظر گرفتن منافع ملی می‌خواهیم... اگر دچار محاسبه غلط شویم به پیروزی نمی‌رسیم یا با هزینه گزاف به پیروزی می‌رسیم. همان‌طور که در 8 سال دفاع مقدس هر جا محاسبه کردیم با هزینه کم پیروز شدیم و هر جا محاسبه نکردیم به فتح نرسیدیم... در کربلای 4 پیروزی به دست نیاوردیم که ناشی از نداشتن محاسبات لازم بود... به عنوان نمونه چند مورد از مذاکرات خود با مقامات کشورهای دیگر را در کتاب هسته‌ای آورده‌ام تا ترسوها آن را ببینند؛ چرا که یک عده به ظاهر شعار می‌دهند اما بزدل سیاسی هستند و هر وقت صحبت از مذاکره به میان می‌آید، می‌گویند ما می‌لرزیم؛ به جهنم، بروید یک جای گرم برای خود پیدا کنید. خداوند شما را ترسو و لرزان آفریده است. تعامل‌هراسی و مذاکره‌هراسی و مفاهمه‌هراسی غلط است. مقام معظم رهبری از تعبیر نرمش قهرمانانه استفاده کرده‌اند. نرمش قهرمانانه‌هراسی هم غلط است. دلمان می‌خواهد با همه کشورهای جهان که بخواهند با ما رفتاری خوب داشته باشند و مخاصمه نکنند، ارتباط داشته باشیم و مسائلمان را حل کنیم حتی آنهایی که سالیان دراز با آنها تنش داشته‌ایم.»
درباره این سخنان تأملاتی در میان است:
1- در کجای قانون اساسی قید شده که منتخبان انتخابات شاقول تشخیص معتدل‌ها از افراطی‌ها هستند؟ این سخن قبل از هر چیز چالش با درک و فهم گوینده آن است که بوی خودشگفتی و سوء تفاهم می‌دهد. آیا آن 49/7 درصد مردم که به دیگر نامزدها رای دادند افراط‌گرا بودند؟ یا آن 97 درصدی که به فاصله 9 ماه از انتخابات در رفراندوم انصراف از یارانه‌ها به خواسته وی «نه» گفتند، جزو افراطیون محسوب می‌شوند؟ آیا شخص رئیس دولت می‌تواند میزان و فرقان تشخیص اعتدال از افراط باشد؟ یعنی خدای نکرده آقای روحانی خود را معصوم فرض می‌کنند؟!
2- راه به خطا برده‌ایم- اگر تعمد نداشته باشیم- که صورت مسئله امروز (محل نزاع بحث) را «مذاکره‌هراسی» معرفی کنیم و منتقدان محتوای مذاکره و نتایج آن را ترسو و بزدل بنامیم و به زور به جهنم بفرستیم! ما اکنون در ایستگاه پیش از سفر نیویورک یا مذاکرات ژنو و آن کولی‌بازی برخی رسانه‌های زرد نایستاده‌ایم بلکه اتفاقا مسئله بر سر همان محاسبه خطای مورد اشاره آقای روحانی است. دوستان امروز نمی‌توانند ادعا کنند که هنوز میوه ممنوعه مذاکره با شیطان بزرگ را نچشیده‌اند. از تماس تلفنی با اوباما تا چند ملاقات زنجیره‌ای با وزیر و معاونین وزیر خارجه آمریکا و تا بیان اینکه «من آقای اوباما را مودب و باهوش یافتم» و تا نوع نرمش‌هایی که قبل و بعد از توافق ژنو- قهرمانانه یا غیرقهرمانانه- از سوی همین دوستان به نمایش درآمد، باید راهی در دل کدخدا می‌گشود و نگشود. اینکه آقای روحانی و برخی دیپلمات‌ها با خوش‌گمانی- و محاسبه فاقد مبنا- ‌گفتند 3 ماهه می‌توانیم به توافق برسیم، به اعتبار این تصور دور از واقع بود که «مذاکره با آمریکا راحت‌تر از مذاکره با اروپاست چرا که اروپایی‌ها به دنبال آقا اجازه از آمریکا هستند اما آمریکایی‌ها به قول معروف کدخدا هستند. پس اگر با کدخدا ببندیم راحت‌تر هستیم تا اینکه برویم سراغ مقام پایین‌تر» (دانشگاه شریف، 23 اردیبهشت 93). به مرور معلوم شد کدخدا خود نوکر اربابی به نام اسرائیل و صهیونیست‌هاست.
3- دوستان چرا با وجود تصوری که از نرمش داشتند و آن را اعمال کردند نتوانستند در وین 1 و 2 با کدخدا ببندند؟ آیا اینها از مدار اعتدال ادعایی خارج شدند یا شیطان بزرگ زبان مفاهمه انسانی را حالی نبود؟ تعداد سانتریفیوژها و ظرفیت غنی‌سازی مورد نیاز و تکلیف توسعه برنامه هسته‌ای بر اساس اولویت‌ها یا سرنوشت فردو و راکتور اراک به کنار، آیا در همین مذاکرات که کاملا از سوی تیم ایرانی برای داخل کشور سرّی نگه داشته شده، تکلیف لغو تحریم‌ها معلوم شده است؟! حتی تحریم‌ها پیشکش! رئیس‌جمهور محترم به یک سوال ساده و سرراست پاسخ روشن بدهند؛ کاری هم به احترام پاسپورت ایرانی نداریم: چرا بالغ بر 7 ماه است که دولت اوبامای مودب و اهل مفاهمه، به سفیر جدید ایران در سازمان ملل (آقای ابوطالبی معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور) که نامزد شخص آقای روحانی است ویزا نمی‌دهد؟ مذاکره و مفاهمه‌ای که نتواند امر روتین و عادی معرفی سفیر یک کشور در مقر سازمان ملل را به سرانجام برساند، چه قدر محاسبه شده و شجاعانه است؟ به تعبیر دیگر نرمش تا کجا پذیرفتنی است و از کجا به بعد است که دیگر نمی‌شود گفت «به جهنم»!؟ بنابراین مسئله، مسئله تعامل‌هراسی و مفاهمه‌هراسی یا نرمش قهرمانانه‌هراسی نیست. اینکه «دلمان می‌خواهد با همه کشورها که بخواهند رفتار خوب با ما داشته باشند و مخاصمه نکنند ارتباط داشته باشیم و مسائلمان را حل کنیم» قطعا مصداقش شیطان بزرگ نیست. اگر آمریکا می‌خواست، چالش هسته‌ای زودتر از 3 ماه حل می‌شد اما بالغ بر 10 سال است که آمریکایی‌ها نه با علی لاریجانی و سعید جلیلی و نه با روحانی و ظریف نتوانسته‌اند تعامل و تفاهم کنند چون رفتار فرعونی دارند.
4- شاید عجیب باشد که وعده توافق و بستن 3 ماهه پرونده هسته‌ای با وعده‌های 100 روزه گشایش اقتصادی هم‌آهنگ بود و توافق ژنو حول و حوش اولین سررسید وعده 100 روزه به هر طریق تدوین شد. اما اکنون که یک سال از تشکیل دولت محترم می‌گذرد دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی دولت آن وعده 3 ماهه گشایش را تمدید می‌کند و وعده یک سال و نیم (18 ماه) بعد را برای رونق اقتصادی و خروج از رکود و تورم می‌دهد. یعنی عجالتا آن وعده 3 ماهه به 27 ماه (9 برابر وعده نخستین) تمدید شده است! البته اکنون دولتمردان خوش‌گمان واقع‌گراتر شده و برخلاف یک سال پیش تاکید می‌کنند که همه تخم‌مرغ‌های خود را در سبد مذاکرات نمی‌گذاریم. اما برای جبران این خطای فهم و اشتباه در محاسبه لازم نیست عصبانی شویم و به جای ابرو درکشیدن مقابل شیطان زبان‌ نفهم و مستکبر، دوباره به ناصحان دلسوز که چند ماه است سکوت کرده‌اند اهانت کنیم. این تندی همچنان تردید ایجاد می‌کند که آیا ما از آرزوگردی و ذهن‌پردازی به دامنه عقلانیت و تدبیر و اعتدال بازگشته‌ایم یا خیر؟ و آیا خدای ناکرده درصدد ساختن دشمن فرضی و انحراف افکار عمومی از واقعیت‌ها نیستیم؟! اکنون نمی‌شود گفت منتقدان نمی‌گذارند بلکه واقعیت این است که تعامل کذایی با شیطان بزرگ به حد امتناع رسیده است؛ همان که رئیس‌جمهور به نوعی درباره ماجرای غزه گفت و در همه جا مصداق دارد. «تا زمانی که بنیان سیاست خارجی آمریکا حمایت از ظلم است، امیدی به مساعدت آمریکا وجود ندارد.»
آقای روحانی را باید فهمید. هم از آن جهت که بار سنگینی بر دوش دولت اوست و نیاز به یاری دارد؛ و هم از آن رو که برخی محاسبات استراتژیک وی در نسبت با گرگ‌های جهان درست از آب درنیامده است. در عین حال این درک و دریافت نیز باید در دولت پدید آید که شأن دولت پاسخگویی یا عذرآوری و اصلاح روند طی شده است نه خطابه‌های تبلیغاتی اهانت‌آمیز یا رجزخوانی‌های پیش انتخاباتی. البته اگر متلک و طعنه و اهانت به منتقدان می‌توانست موجب عمل به مثقالی از تعهدات دولتمردان شود، شاید این روش توجیه‌پذیربود اما اگر همین روش دولت را از وزانت و متانت بیاندازد و فقر استدلال را پیش بکشد، زیانبار است. بی‌انصافی‌های انتخاباتی و تبلیغاتی هرچه بود گذشت. دادن آدرس اشتباه و رقابت انتخاباتی به شیوه‌های غیراخلاقی و بی‌انصافانه هرچه بود با پرونده انتخابات بایگانی شد. اما بی‌انصافی بزرگ‌تر و زیانبارتر آن است که همان روش تزریق پندار و آدرس غلط به افکار عمومی را پیش ببریم و با واقعیت‌ها لجاجت کنیم یا توپ را از زمین دشمن برداشته و به زمین خودی بیاندازیم؛ یا با حقایق کشتی بگیریم، که فرموده‌اند هر کس با حق کشتی بگیرد، زمین می‌خورد. و خدا نکند که دولت محترم حتی پایش بلغزد چه رسد به اینکه زمین بخورد.

 

انتهاي خبر/ قدس آنلاين / کد خبر: 228387
کليدواژه ها
نام :* ايميل :
نظر :*
حداکثر تعداد کاراکتر نظرميياشد .

نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور  وآموزه های دینی  مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

ارسال
حسن | ۱۳۹۳/۵/۲۵
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • تنها کسي قادر گشور را از فلاکت انزوا وعقب افتادگي نجات دهد. دولت روحاني است.درود بررو.حاني.
حج حسين | ۱۳۹۳/۵/۲۵
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • ا ي بابااگر قالباف 5دقيقه سکوت مي کردواگر خوبان وريش سفيدان ما(غرضي وولايتي)مثل عارف کنارمي کشيدند حالا مجبورنبوديم دوباره 8سال ساکت شويم وعموامفريبي را تماشاکنيم
مهلا | ۱۳۹۳/۵/۲۵
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • روحاني دوستت داريم . واقعا گل گفتي
اکبر | ۱۳۹۳/۵/۲۴
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • روزنامه کيهان حالمونو بد نکن
مهدي | ۱۳۹۳/۵/۲۴
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • جناب اقاي شريعتمدار سردار بزرگ فرهنگي ايران ، علت نفرت از تو دفاع جانانه تو از اسلام است علت نفرت از تو رسوايي كساني كه در مدار امريكا حركت مي كنند. اما همه ازادگان جهان تو را دعا مي كند.مدار دروغ وتزوير كه رنگ ولعاب عقلانيت ودموكراسي به خود مي زند رسوا كن، رسوا كن حاميان ترويسم را،رسوا كن حاميان آدمكشها را
جواد | ۱۳۹۳/۵/۲۴
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • روحاني با دعوت منتقدان به جهنم از گفتمان اعتدال رونمايي کرد.
مجيد | ۱۳۹۳/۵/۲۴
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • آقاي کيهان و حسين نه چندان عزيز لطفا شما از ادبيات سخن نگين که آنچه از ادبيات شما واحمدي بجا مانده تاريخ را هم رسوا و شرمگين ادبيات خود نموده ايد نگاهي به عقب بياندازيد ببينيد.آيا نمي بينيد؟
رضا | ۱۳۹۳/۵/۲۴
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • ماشاا.... چه کشور گل و بلبلي داريم !!!!!!!! هر کي ساز خودشو ميزنه هر کي ميخواد حرف خودشو به کرسي بشونه هر کي يه مسوليت ولو کوچک هم داشته باشه ميخواد اظهار نظر کنه . بابا مملکت رهبر داره مملکت ريس جمهور داره دولت داره قانون داره . بزاريد مردم يه ذره نفس بکشند.اينقدر به جون هم نپريد. " خواهشا "
علي | ۱۳۹۳/۵/۲۲
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • درود
  خدا عاقبت همه ي ما را بخير کند با اين دولت
سادات | ۱۳۹۳/۵/۲۲
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • تاکي اين دوستان ميخواهندطرفداري بي چون وچرا بکنند وعملکردهاي غلط رانديده بگيرندوهررفتاروگفتاري رابپذيرند کافي است نگاهي به قيمتها بکنيم بفهميم چقدر عملکرد باحرف متفاوت است
احمد | ۱۳۹۳/۵/۲۲
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • يک ساله که همينطور مي گين و مي کوبيد، تهمت مي زنيد، يادتان رفته همين يک سال قبل چقدر از کلمات بي ادبانه رئيس جمهور سابق حمايت مي کرديد، يادتان رفته آن دروغ هاي بزرگ... يادتان رفته به باد دادن سرمايه هاي مملکت، شما چه مي خواهيد، چه مي گوييد، بعد از اين همه وقت يک بار رئيس جمهور محترم حرف دل ما را هم زد، خيلي سخت است شنيدن حقيقت؟؟؟
  • فواد | ۱۳۹۳/۵/۲۵
   سلام احمد
   ما از رهبري و هر رئيس جمهوري که مردم انتخاب کنند حمايت مي کنيم. اما بايدطرفيت انتقاد هم داشته باشيم
  • رضا | ۱۳۹۳/۵/۲۳
   آقا احمد عزيز نميدون چند سالته و چقدر با نهج البلاغه آشنايي برو کمي نامه 31 رو مطالعه کن برو نامه علي ع به مالک اشتر رو مطالعه کن و..... وبعد با دقت در تاريخ گذشته کشور متوجه مي شوي و بازهم مطمئن باش که بعد از پايان دوره آقاي روحاني خودت خواهي گفت خدا پدر قبلي رو بيامرزه
بيب | ۱۳۹۳/۵/۲۱
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • بابا کيه صداي منو بشنوه- منننننننننننننننننننننن بيکارم - کسي کار سراغ نداره؟؟؟؟ پس چي شد او وعده هاي انتخاباتي ؟؟؟؟ بازم زمان قبليه بهتر بود
صفي | ۱۳۹۳/۵/۲۱
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • حامي عزيز خودتون هم مي دانيد که اين کد خدايي که بهش دل بستين منطق برايش بي منطق است. مثل اون آدم بي منطقي است که بهش گفتن بيا 5 دقيقه منطقي حرف بزنيم گفت باشه ولي در نهايت هر چي من گفتم . الکي اميد خودتون رو به دون الله نبنديد که سخت نااميد خواهيد شد.
ص | ۱۳۹۳/۵/۲۱
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • علي آقا از کجا فهميدي حرفهاي روحاني حرف دل همه ملت است! حرفهاي همين آقاي روحاني را با قبل از انتخابات مقايسه کني تازه متوجه خواهي شد که چه بازي سختي خورده ايد. ضمنا ملت ايران 75 ميليون هست نه 1 نفر. درود بر هر کس که فارغ از جانبداريهي کورکورانه مدافع حرف حق اند. احمدي نژاد و روحاني ملاک نيست ملاک اعمال و حرفهايشان و ميزان انطباق آن با حق است. اي بسا احمدي نژاد هم کارها و حرفاي حق و احيانا ناحق داشت و روحاني هم همينطور. اما ميزان انحراف را به عهده مخبتين مي گذارم
ص | ۱۳۹۳/۵/۲۱
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • اقاي روحاني کدخدا را ول کردي چسبيدي به دلسوزان. معلوم شد که نرمشها خيلي قهرمانانه نبوده!
صفي | ۱۳۹۳/۵/۲۱
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • به همه دوستان و برادرانم که از کيهان انتقاد کردند عرض کنم، با کيهان کاري ندارم ولي براي آخرتتان هم که شده در هر موضوعي عميقا فکر کنيد. نمي گم مثل رهبري يا پيروان حقيقي ولايت فکر کنيد ولي با بصيرت باشيد و افکارتان، قلمتان، حرفهايتان را با معيار خدا محک بزنيد. از همه شما ممنونم
صفي | ۱۳۹۳/۵/۲۱
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • آقاي روحاني نکنه اين هم بازي جديد هم فکراتونه که چون ديگر ديديد که اميدي به کدخدا نيست مي خواهيد همه کاسه کوسه ها را سر منتقديني که اتفاقا خيلي باهاتون کنار اومدن بشکنيد. شما حرف رهبري را به واقع اگر گوش مي کرديد و اگر ايمان قلبي به نصايح و رهنمودهاي ايشان داشتيد، همان روزهاي اول رهبري فرمودند که اميدي به اين مذاکرات نيست. اما در هر صورت به نفع ماست چون اگر بصورت برد برد نتيجه گرفتيم (که قطعا! ممکن نيست) که برنده ايم اما اگر مذاکرات به هر دليلي شکست خورد نيز به نفع ماست چرا که از يکسو ماهيت دشمنان ما براي عوام و خواص بيشتر مشخص مي گردد و از طرفي لا اقل هم فکراي شما که آنقدر منتقد مذاکرات زمان دکتر جليلي بوديد دست از سر رهبري بر ميداريد.
يک بسيجي دل خسته از ياران مدعي رهبر | ۱۳۹۳/۵/۲۱
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • ادبيات اقاي روحاني درست نبوده اما براي رهايي از مشکلات لازمه همه در کنار هم باشيم روزنامه ها -منتقدين- دلواپسان وهمه و همه -اين دولت دولت ملت هستش مثل رهبر بايد از اين دولت حمايت کرد و به بهانه ي انتقاد دست به تخريب نزد دشمن کارشو مي کنه و از هر وسيله اي هم برا ضربه زدن استفاده مي کنه از رسانه هاي داخلي -از منتقدين- افراد نفوذي به دولت وغيره
  همه يک هدف داريم اون هم عزت ايران که همون عزت اسلام هستش
شهروندايراني | ۱۳۹۳/۵/۲۱
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • سلام دوستان عزيز يادتون باشه ايرانيان از قديم الايام به ادب و آداب داني معروف بوده اند امروز هم از شما و رييس جمهور محترم همين انتظار ميرود اگر قرار بر اين باشد که هروقت منتقدين قانع نشدند ، مورد توهين و تحقير قرار بگيرند ديگر صحبت از اينکه " اسلام دين گل است نه گلوله و ...." معنا ندارد !
داريوش | ۱۳۹۳/۵/۲۱
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • اصلاح طلب ها ، افساد طلب ها ، ملي گرا ها ، غرب طلب ها ،فتنه گرها ، رفاه طلب ها ، مخالفين طرح هلو کاست ، مخالفين اصولگرايي ، ضد ارزشها ، هم جنس بازها ، ترسوها ، مخالفين انقلاب ، سلطنت طلبها ، بي بي سي ، رسانه هاي استکباري و همه همه و همه به کمک روحاني بياييد کم آورده دستش خالي کارنامه يکساله پر از ابهام تورم با آمار سازي پايين ولي قيمتها هر روز افزايش. مانده چه کند از کوره در ميرود توهين ميکند و خدا عاقبت او را بخير کند
حسن | ۱۳۹۳/۵/۲۱
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • اقاي شريعتمداري بابا هركي جاي جنابعالي بود ديگه شرم ميكرد بياد تو جمع
خودموني | ۱۳۹۳/۵/۲۱
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • خوندن بماند اجالتا" همين کيهان سالي 2 ميليارد فقط از دولت يارانه! ميگيره بماند از موسسات ! شبه دولتي و بعضا" مقاير با مردم چقدر جيبه کيهاني ها پر ميشه!!!!1
پيراسته فر | ۱۳۹۳/۵/۲۱
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • هرانساني "حتي انبياء واولياي الهي درنهادشان خشم وغضب نهاده شده وگاهي لازم است اين غرائزخداداي بروز داده شود.
  شايد جونشو بلبش آوردندکه آن حرف را زده
هيس | ۱۳۹۳/۵/۲۱
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • متن هايي که از طرف کيهان اعلان مي شود ار زش خوندن ندارد و بدون خوندن ميگم حرفهاش مزخرف است
  • ملايي | ۱۳۹۳/۵/۲۱
   قرآن کريم
   فبشر عبادي الذين يستمعون القول ويتبعون احسنه
   بشارت بده به بندگاني که حرفها را مي شنوند وبهترين آنها را پيروي مي کنند
   البته که نبايد حرفهاي آقاي شريعتمداري رو بخوني چون حرف حق تلخ است ! تحمل فراوان مي خواهد
  • صفي | ۱۳۹۳/۵/۲۱
   اتفاقا از نادر روزنامه هايي که حق را مي گويد کيهان است. راست ميگه روحاني و افرادي همچون ظريف فکر مي کنند مشکل ما با آمريکا هسته اي است. آقاي روحاني قسم مي خورم اگز تمام برنامه هسته اي را تعطيل کنيد دشمني آمريکا با نظام جمهوري اسلامي ايران که سعي مي کند حکومت الهي باشد حل نمي شود چون طاغوت است
حسن | ۱۳۹۳/۵/۲۱
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • بابا ول کن اين سردبير کيهان حسين شريعتمداري از آن افراطي هاست فکر کنم آخرش هم ازآن طرف بام بيفته.
جمال | ۱۳۹۳/۵/۲۱
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • از به زبان آوردن کلماتي مثل بزغاله و سوختن اونجا و ممه رو لولو خوردو و ارزان بودن گوجه سر کوچه ما و هزارو يکي ديگه.... بد تره؟؟؟؟
  • ضض | ۱۳۹۳/۵/۲۱
   اون کلمات براي خارجي ها بود - اما حالا خند ها براي خارجي ها و اخمو تخم ها و توهين ها براي ملته
  • ناشناس | ۱۳۹۳/۵/۲۱
   هم اون اشتباه کرد هم اين.......
   موافق نيستي؟؟؟
رحمان | ۱۳۹۳/۵/۲۱
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • کيهان که همه اش نان تهمت وافتراء وتهديد ديگران را مي خورد چه قدر زود اعصباني شد وبرآشفت
علي | ۱۳۹۳/۵/۲۱
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • انشا ي بسيار جالبي بود .بزرگان ما هر وقت توانستند با خود يک دل و يک دست شوند شايد بتوانند بر مشکلات مملکتي فائق ايند . هرچه ميخواهيد از زبان مردم و ملت بگوئيد که گفتيد . اگر جايي باقي مانده که از زبان مردم سخن نگفته ايد بگوئيد و شرم نکنيد . کشور امن و امان اصلا در کشور باندو باند بازي -اخاذي و رشوه بگيري -رانت و رانت خواري-اختلاس -وام گيري و برنگرداندن وجوه و.............. وجود ندارد به برکت دولت و رسانه گرگ و ميش در کنار هم اب ميخورند . اگر گرگي هم ميش را دريد اشتباه سهوي بوده اشکالي ندارد . اکر بفکر مردم هستيد صادق باشيد همين و بس
fgdd | ۱۳۹۳/۵/۲۱
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • هر وقت هر حق ميزنند از انها خرده ميگيريد
  اقايان بريد فكري به حال مردم كنيد چرا وقتي ممه را لولو برد كسي حرفي نزد شما همه مشكلات را در پشت اين حرفها قايم نكنيد نان را سر سفره مردم بياوريد
علي | ۱۳۹۳/۵/۲۱
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • روحاني عزيز خوب وخيلي بجا فرموديد. بخدا سخن شما حرف دل همه مردم ايران است .درود برروحاني وهاشمي
آتايي | ۱۳۹۳/۵/۲۱
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • به آقاي روحاني وهواداران افراطيش بگين که گندشون به زودي زود در مياد واينهمه داداز اعتدال وميانه روي نزنند تازه شده يکسال سه سال ديگه وقت داريد که گندهاي ديگرتون در بياد
سامان | ۱۳۹۳/۵/۲۱
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • اگر آقاي روحاني جاي آقاي احمدي نژاد بود که 8 سال انتقاد و ناسزا ميشنيد که همه را ترور ميکرد . هنوز يکسال نشده همه رو ميخواد زوري بفرسته جهنم . رئيس جمهور بايد به همه افکار احترام بگذاره و توهين نکنه حتما چيزي هست که از کوره در ميره و توهين ميکنه . تا نباشد چيزکي مردم نگويند چيزها
مردم | ۱۳۹۳/۵/۲۱
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • درود بر روحانيييييييييييييييييييييي
محمد | ۱۳۹۳/۵/۲۱
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • آقاي شريعتمداري دولت آقاي روحاني کمتر از 2 سال است که اداره امور کشور را بدست گرفته .شما وامثال شما که چندين سال است زمام امور کشور را بدست گرفته ايد چه مشگلي از کشور حل کرده وچه گلي سر مردم زده ايد .لطفا هر کس خواست انتقادي بکند شما ساکت باشيد.
  • علي | ۱۳۹۳/۵/۲۱
   خدا بخير كنه دوسال نشده اينجور ميگه خدا آخرشو بخير كنه
اميد | ۱۳۹۳/۵/۲۱
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • از کيهان نوشتن اين جور مطالب و ساز مخالف دولت زدن مورد انتظار بود اگر اين حرفها را نمي نوشت بايد تعجب ميکرديد. با تشکر
رضا | ۱۳۹۳/۵/۲۱
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • جدا دم رونامه کيهان و مدير مسئولش گرم
عباد | ۱۳۹۳/۵/۲۱
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • من نميدونم چرا جناب روحاني همش براي رفع و رجوي تاخيراتشون در رفع مشکلات. دولت قبل رو مثال ميزنند .... اگر قرار باشه متر و معيار دولت قبل باشه که وا مسيبتا .....
  هر چند فکر ميکنم رئيس دولت محترم موفقيتشون تو انتخابات رو مديون اين ادبيات و صحبت انتقاد آميز در مورد دولت قبل هستند تا عنوان داشتن برنامه براي نجات ميهن عزيزمون
علي | ۱۳۹۳/۵/۲۱
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • جايي که حضرت اقا خط دهنده مذاکرات هستند.هرکسي حرفي بزند. انتقاد نيست فضوليست.انهم موقوف
بنده بي ادعا | ۱۳۹۳/۵/۲۱
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • کيهان دلش براي کي مسوزه سنگ کي رابه سينه ميزنه تنورو براي کي داغ مي کنه مطمعنا نه براي ملت.....فکرمي کنيد باجهنم خيلي فاصله داريدشمابه دنبال انتقاد سازنده نيستيدتشنه ي انتقاميد ...و من شرحاسدا اذا حسد
مهدي | ۱۳۹۳/۵/۲۱
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • برادر حسين وقتي که ارزش پول مردم يک سوم شد کجا بودند چرا تحليلي نمي نوشتند و چرا دلواپس نمي شدند.با اون فسادهاي تاريخي و اختلاس ها ي ميليلردي چرا دلواپس نمي شدند.خداجاي حق نشسته و ميدونه حرف هاي چه کساني براي دلسوزي مردم هست .البته من از حرف هاي آقاي روحاني هم حمايت نمي کنم خيلي از مشکلات مردم و شعار هاي ايشان هنوز عملي نشده و تا جايي که ميبينيم مردم بسياري نگران هستند
محمد | ۱۳۹۳/۵/۲۱
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • کيهان لطفا در خروجي (جهنم)
  • علي | ۱۳۹۳/۵/۲۱
   چي شد اعتدال آدم كه كم بياره بجز توهين چيكار ميتونه بكنه زنده باد كيهان
محسن | ۱۳۹۳/۵/۲۱
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • اصطلاحاتي که دولت قبل وارد کرد قشنگ تر بود
  ... لولو برد و اونجا که ميسوزه بزن تو آب سرد و ...
بينام | ۱۳۹۳/۵/۲۱
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • آخه موضوع اينه كه كيهان چان شما منتقد نيستي يه بهم زننده ي آرامش رسانه اي هستي...انگار كه خصومت شخصي داري با مردم و رييس جمهورشون...والا..اصلاح كن خودتو
ايراني | ۱۳۹۳/۵/۲۱
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • . آقاي شريعتمداري برو گوشه خانه ات بشين يک توبه کن شايد گناهانت بخشيده شوده . تو که بويي از سياست نبردي چه عقي داري در اين مملکت دخالت کني؟
  • جواد | ۱۳۹۳/۵/۲۴
   کي گفته بويي از سياست نبرده؟؟؟
bahrami | ۱۳۹۳/۵/۲۱
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • سلام
  اين دوستان کيهاني ما هميشه نگرانند. برخورده بهتون؟
  راست ميگه بنده خدا. شما دلواپسان که از آب گل آلود تحريم درآمدهاي نجومي به جيب مي زديد ف طبيعي هستش که از مذاکره در جهت رفع تحريم ها و بسته شدن راه درآمدهاتون بترسيد
  خدا شما را به راه راست هدايت و دولت محترم را در کارش نصرت عطا بفرمايد.
  ان شاء ا...
  • گمنام | ۱۳۹۳/۵/۲۱
   يک قسمت از هدايت اينکه تهمت نزنيم......
  • بهرامي | ۱۳۹۳/۵/۲۱
   من مطلب رو خوندم و متوجه حرف شما نشدم.
   کجاي نظرم غلطه که ميگيد لااقل مطلب رو مي خوندم ؟
   کساني که جلوي مذاکرات سنگ اندازي مي کنند و تو دل مردم رو خالي ميکنن آيا کار خوبي ميکنن؟
   ترس آقايان از مذاکره در واقع ترس از به خطر افتادن منافع زايدالوصفي است که با تحريم ها عايدشون شده.
   مسلماً شمار زياديشونو مي شناسيد. يکيش فقط رو شده به اسم بابک زنجاني
   از تحريم ها چقدر سود به جيب زده؟ يک سرباز چطور در اين مدت اين همه پول در مياره ؟
   حالا اين يک نمونه کوچکه که رو شده
   چه آدم هايي که از اين تحريم ها يک شبه به عرش رسيدن
   آقا زاده ها و امثالهم
  • تدبير و اميد | ۱۳۹۳/۵/۲۱
   اين سخنان اقاي روحاني نشان از فشارهاي گسترده مخالفانِ پرنفوذِ دولت بر وي و دولت تحت امرش دارد
  • حامي | ۱۳۹۳/۵/۲۱
   پدرم ايليا!!! اگر امثال شما ها و شريعتمداري ها بگذارند دکتر ما کارش رو بلده لطفا" چوب لاي چرخ مذاکرات نکنيد
  • علي | ۱۳۹۳/۵/۲۱
   بهرامي عزيز شما راست ميگي دوستان از تحريمها کلي پول به جيب زدن (ما فکر ميکنيم اين حرف شما درست باشه ) تو دولت راست گويان وعده ها محقق نميشن . پرونده هواخواهان اين دولت هم اقتصادي است هم امنيتي . قيمت خودرو در شورايي که 8نفر از 12 عضو ان منصوب رييس جمهور هستند گران ميشود .. در اين مقاله گفته شده اگر محاسبات شما دولت مردان غلط از آب دراومد و به حرف دلواپسان رسيديد و مطمئن شديد که منطق دلواپسان درست بوده به گفته خودتون اعتدال به خرج بديد و جهت گمراهي افکار عمومي با دادن آدرس اشتباه به ملت خودتونو پشت اين آدرس اشتباه قايم نکنيد
  • شناس | ۱۳۹۳/۵/۲۱
   کسي حق نداره انتقاد کنه چون
   يا بي سواده
   يا شناسنامه داره
   يا بايد بره جهنم
   کلا هممون بايد لال شيم
  • ايليا | ۱۳۹۳/۵/۲۱
   پسرم لااقل مطلب بالا رو مي خوندي بعد حرفي ميزدي
   مذاکرات براي شکستن تحريم هاست ولي انصافاچيزي که مي خواستيم نشداگرجناب دکترمثل دکترقبل نگن نذاشتن و...
saman | ۱۳۹۳/۵/۲۱
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • خوب حالا نوبت كسي است كه جواب كيهان رو بده .جواب به كيهان رو هم چاپ كن تا معلوم بشه دموكراسي رو رعايت ميكني يعني رسانه ملي هستي نه وسيله تبليغات يك گروه. افرين.
ايليا | ۱۳۹۳/۵/۲۱
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • از جايي که بزدلاني مثل روزنامه کيهان که تو اين 8 سال خفه شده بودند بازهم خفه شن...
  • ايراني | ۱۳۹۳/۵/۲۱
   آفرين
   کاملا قانع کننده بود!!!!!!!!!!!!!!!!!!
دلسوز | ۱۳۹۳/۵/۲۱
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • حالم ديگه از اسم كيهان به هم مي خوره درثاني اگه روزنامه ديگر مثل كيهان گستاخي مي كرد خيلي وقت پيش دربش پلمپ شده بود.ايكاش همه به حرف مقام معظم رهبري گوش مي دادند
  • مرد آزاد | ۱۳۹۳/۵/۲۱
   اي کاش به تمام
   تکرار ميکنم به ((تمام))حرفهاي مقام معظم رهبري گوش ميدادند!!!!!!
 • اخبار مرتبط


اخبار جشن هاي ميلاد
چند رسانه اي
قدس انلاين ورزشي
پخش زنده حرم مطهر رضوي
باشگاه خوانندگان قدس آنلاين
بسته خبري
بازارخودرو
نوشا
نوغابي
پديده
بيمه پاسارگاد
کلاچ کالا
نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
Copyright © 2011 quds online, All rights reserved