۱۳۹۸ شنبه ۲۳ آذر / ١٦ ربيع الثاني ١٤٤١ / Saturday, December 14, 2019 العربیه
لطفا منتظر بمانید...
  • جزئيات خبر
  • اجتماعی ,گردشگري و محيط زيست    کد خبر : 229099
  • زمان مخابره:
  • ۲۳ : ۴ -- ۱۳۹۳/۵/۲۴
دیده بان طبیعت بختیاری:

طرح تنفس؛ آخرین فرصت برای بقای جنگل های بلوط

گروه طبیعت – محبوبه علی پور: ناحیه رویشی زاگرس که از شهرستان پیرانشهر در آذربایجان غربی شروع می شود و تا منطقه فیروزآباد در استان فارس ادامه می یابد، ...

حدود یک پنجم سطح کشور را به خود اختصاص داده است. منطقه ای که با 5/5 میلیون هکتار وسعت، 40 درصد جنگلهای کشور را درخود جای داده است.
اما چندسالی است که درختان بلوط این ناحیه حال خوبی ندارند. گویا آدمی و طبیعت دست به دست هم داده اند تا روزگار باشکوه این جنگلها را به خواب وخاطره ای بدل کنند.
هومان خاکپور، فعال محیط زیست در گفت و گو با خبرنگار قدس، با تأکید بر روزگار پر مصیبت جنگلهای زاگرسی می گوید: به اعتقاد من نابودی دریاچه ارومیه را که چندسالی است برجسته شده و افکار عمومی را متوجه خود کرده، اگر فاجعه زیست محیطی بدانیم، بی تردید مرگ بلوط‌ها نیز همین وضعیت را دارد، چراکه از پنج میلیون هکتار جنگلهای زاگرس، بر اساس آمارهای دولتی و رسمی، بیش از یک میلیون و دویست هزارهکتار آن درگیر خشکی و زوال بلوط است.
این دیده بان طبیعت بختیاری می گوید: بحث خشکی جنگل، سوسک چوب خوار و همچنین قارچ زغالی عوامل ثانویه هستند؛ عامل اصلی ضعف اکولوژیکی ناشی از عوامل انسانی است. زیرا دیگر جنگل نمی تواند خود را در برابر عوامل و تهدیدهایی طبیعی همانند آفتها و بیماریها محافظت کند. این در حالی است که اگر جنگلی شاداب و با نشاط باشد، به آفتها فرصت طغیان نمی دهد. این آفات همیشه وجود داشته، اما جنگلها به دلیل طراوت وشادابی توان مقابله با آنها را داشته اند، امروزه اما بشر با دخالت بی حد و مرز خود جنگلها را نابود کرده است.


ماجرای قاچاق بذر بلوط
هومان خاکپور می گوید: اولین بار من مسأله قاچاق بذر بلوط را به کشورهای عربی مطرح کردم. همان زمان در گفت و گو با رسانه‌ها تأکید کردم، سازمان جنگلها باید نسبت به رواج و گسترش این مسأله بخصوص در مناطق همجوار کشورهای عربی هوشیار باشد.
به هرحال درحال حاضر باید نسبت به بهره برداری بذر بلوط چه به صورت قاچاق وغیر قانونی وحتی قانونی ومجاز توجه داشته باشیم.
متأسفانه مسأله بهره برداری این چنینی مورد تأیید مسؤولان نیز بود، چنان که در دولت گذشته، عالی ترین مقام اجرایی کشور نیز در مجلس تأکید کرد که هر ساله میلیونها تن بذر بلوط بیهوده به زمین ریخته و هدر می رود. این نگاه دولت بود.
 آنها معتقد بودند، با تبدیل این مواد به غذای دام، دیگر نیازی به واردات علوفه و خوراک از خارج نخواهیم داشت. خوشبختانه سازمان جنگلها در آن زمان هوشیارانه عمل کرد و اجازه انجام طرحهایی از این دست را نداد.
ﮐﺎﺭﺷﻨﺎﺱ ﻣﻨﺎﺑﻊ ﻃﺒﯿﻌﯽ ﺍﺳﺘﺎﻥ ﭼﻬﺎﺭﻣﺤﺎﻝ ﻭ ﺑﺨﺘﯿﺎﺭﯼ می گوید: واقعیت این است که جنگلهای ما به حدی تخریب شده اند که 60 درصد وسعت بلوط زارها توان تولید بذر ندارند.
دراکوسیستم جنگلی نگاه ما به یک درخت بلوط نیست، بلکه مجموعه عوامل گیاهی وجانوری است. چنان که منابع غذایی بسیاری از جانوران از طریق بلوط تأمین می شود. به این ترتیب نگاه اقتصادی به جنگل نگاه زیست محیطی ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. چنان که منجر به بروز اختلالات زیست محیطی در جنگل شده و مشکلاتی همانند آنچه امروز می بینیم را به دنبال داشته باشد. درحال حاضر نیز جوامع محلی به برداشت بذر بلوط می پردازند. درواقع تولید بذر آنقدر مازاد بر نیاز جنگل برای احیای خود نیست.

 

طرحهای خوبی که دوام ندارد
این فعال محیط زیست با اشاره به اصلاح سنتها ونگرشهای بدوی برای صیانت از محیط زیست می گوید: گرچه نمی توان منکر نقش فرهنگ سازی وآموزش درکاهش روند تخریب شد. همچنین یقین دارم بدون مشارکت مردم محلی هیچ گونه موفقیتی در طرحهای صیانت از جنگل نخواهیم داشت؛ اما نکته برجسته تر در این زمینه وابستگی اجباری معیشتی به جنگلهاست، چنان که به بسیاری از مناطق که سر می زنیم، می بینیم مردم به نحوه نادرست بهره برداری خود آگاه هستند، اما گریزی از تخریب و این شیوه 
بهره برداری ندارند. چنان که مردم مناطقی به دلیل نبود سوخت ناچار به استفاده از درختها هستند.


برنامه های صیانتی را باور کنیم
اما در روزهای اخیر رئیس مجلس شورای اسلامی بحث تنفس جنگلها را برای بازتوانی دوباره جنگلها مطرح کرد. آیا این طرح می تواند این نواحی را از نابودی حفظ کند؟
هومان خاکپور می گوید: در همه دنیا جنگلهای صنعتی همانند بخشهای عمده ای از جنگلهای شمال کشور در اختیار بخش خصوصی است و مسؤولیت برنامه ریزی، حفاظت، توسعه و بهره برداری از آن را بخش خصوصی به عهده دارد، اما جنگلهای حفاظتی همانند جنگلهای ناحیه زاگرسی مستقیم زیر نظر دولتها اداره می شوند. در ایران اما جنگلهای خزری هم دولتی است؛ چرا که بخش خصوصی نه برای انجام این وظیفه تربیت شده و نه توانش رادارد. دولت نیز با بضاعت خود نتوانسته مدیریت مناسبی را بر جنگلها حاکم کند. در این میان، اجرای طرح تنفس به درستی می تواند فرصتی باشد که از یک سو جنگلها به باز سازی وبازتوانی خود بپردازند واز طرف دیگر فرصتی برای نهادهای متولی و مسؤولان فراهم می کند تا برنامه های مؤثر و کارآمدی تعریف کنند.
دیده بان طبیعت بختیاری درواکنش به آنها که طرح «تنفس جنگل» را آرمانی می دانند، می گوید: دو سال پیش اگر درمنطقه ارومیه از مردم می خواستند که بخاطر بقای دریاچه پنج هزار هکتار از زمینهای کشاورزی را کشت نکنند، این طرحی آرمانی بود، اما امروز می بینیم با شرایطی که درهمین منطقه ایجاد شده، یکی از طرحهای جدی دولت این است که حقوق انتفاعی 5 هزار هکتار از اراضی کشور را به جوامع محلی پرداخت کند و اجازه کشت به کشاورزان ندهد. در عرصه صیانت از جنگلها هم باید به چنین برنامه های صیانتی باور داشت. دولت هم باید دراین زمینه سرمایه گذاری کند وحقوق واقعی مردم را بپردازد تا مردمی که معیشت خانواده شان وابسته به جنگل است، دچار مشکل نشوند.
هومان خاکپور در ادامه با اشاره به ضعف در زمینه پایش آمارهای زیست محیطی و مسایل تخریب جنگلها می گوید: هیچ آمار و پهنه بندی علمی و کارشناسی مدون که مرجع ذی صلاح انجام داده باشند و میزان تخریب جنگلهای بلوط را مشخص کند، نداریم؛ اما آنچه آشکاراست و با نگاه عادی می توان آن را دریافت، روند نگران کننده تخریب در جنگلهاست.

انتهاي خبر/ قدس آنلاين / کد خبر: 229099
کليدواژه ها
نام :* ايميل :
نظر :*
حداکثر تعداد کاراکتر نظرميياشد .

نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور  وآموزه های دینی  مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

ارسال
  • اخبار مرتبط


اخبار جشن هاي ميلاد
چند رسانه اي
قدس انلاين ورزشي
پخش زنده حرم مطهر رضوي
باشگاه خوانندگان قدس آنلاين
بسته خبري
بازارخودرو
نوشا
نوغابي
پديده
بيمه پاسارگاد
کلاچ کالا
نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
Copyright © 2011 quds online, All rights reserved