۱۳۹۹ دوشنبه ۵ خرداد / ٢ شوال ١٤٤١ / Monday, May 25, 2020 العربیه
لطفا منتظر بمانید...
  • جزئيات خبر
  • اقتصادی ,نفت و نيرو    کد خبر : 229269
  • زمان مخابره:
  • ۱۶ : ۱۶ -- ۱۳۹۳/۵/۲۵
سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست:

بنزین پتروشیمی آلوده و اسناد آن در تمام مجامع علمی قابل ارایه است

سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست گفت: گیجی، سردرد، ناهوشیاری، اختلالات خونی، آسیب به سیستم ایمنی و سرطان خون از جمله اثرات سو بنزین پتروشیمی و اسناد آن در تمام مجامع علمی قابل ارایه است.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست یوسف رشیدی اظهار کرد: بر اساس اطلاعات اخذ شده از شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، میزان بنزن و آروماتیک بنزین تولیدی در واحدهای پتروشیمی بسیار بالاتر از حد استاندارد است و این موضوع نیز در تمامی مجامع علمی کشور قابل بحث است.

وی با ابراز تعجب از اظهارات برخی افراد مبنی بر اینکه آلودگی بنزین پتروشیمی، سیاسی است، گفت: بر اساس اطلاعات اخذ شده از شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، میزان بنزن و آروماتیک بنزین تولیدی در واحدهای پتروشیمی بسیار بالاتر از حد استاندارد است.

رشیدی ادامه داد: به عنوان مثال میزان بنزن در ریفرمیت تولیدی پتروشیمی بندر امام10-8 درصد و میزان آروماتیک ها 62 – 56 درصد بوده است، در حالی که مقادیر استاندارد این پارامترها به ترتیب 1و 35 درصد است و این اعداد خود حاکی از غیر استاندارد بودن بنزین تولیدی از واحدهای پتروشیمی است و این موضوع نیز در تمامی مجامع علمی کشور قابل بحث است و دلیل اینکه عده ای در مصاحبه ها این موضوع را سیاسی می پندارند، مشخص نیست.

رشیدی تاکید کرد: بنزین فرآورده ای است که در پالایشگاه از فرآیند های مختلف شامل تقطیر، واحدهای کاتالیستی، ایزومریزاسیون، آلکیلاسیون و غیره تولید می شود.

سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست، افزود: مهمترین ویژگی بنزین از دیدگاه زیست محیطی به ترتیب عبارت از مقدار بنزن، مقدار آروماتیک ها، عدد اکتان و فشار بخار است و نهایتا بنزین توزیعی در جایگاه های سوخت کشور باید از استانداردهای لازم برخوردار باشد.

*** توزیع ترکیبات تولیدی در پتروشیمی ها به جای بنزین خطری جدی برای سلامت جامعه

وی گفت: در هیچ جای دنیا از ترکیبات تولیدی در پتروشیمی ها به رغم برخورداری از عدد اکتان و خواص احتراق بالا به جای بنزین استفاده نمی شود، ترکیبات تولیدی پتروشیمی ها به دلیل اینکه بر مبنای تولید ترکیبات BTX و دارای آروماتیک بالاست، سلامت جامعه را با مخاطره جدی مواجه می کند.

این مقام مسئول گفت: پرسش مهم و اساسی از طراحان استفاده از ترکیبات پتروشیمی به جای سوخت این است که اساسا فلسفه احداث واحدهای پتروشیمی چیست؟!

رشیدی با یادآوری این موضوع که تمام واحدهای پتروشیمی دارای حق انحصاری تولید (license) محصول در شرایط خاص هستند و عملا امکان تولید بنزین از واحدهای پتروشیمی امکان پذیر نیست، اظهار کرد: کافی است طرفداران و طراحان استفاده از ترکیبات پتروشیمی به جای سوخت، نگاهی مختصر به طرح های توجیهی احداث واحدهای مذکور داشته باشند تا جواب تمام سوالات مشخص شود.

*** بنزن در رده نخست مواد سرطانزا

وی گفت: بر اساس طبقه بندی آژانس تحقیقات سرطان (IARC) در سال 2010، بنزن در گروه نخست مواد سرطانزا قرار دارد و این نتیجه در سایر مجامع علمی دنیا نیز به اثبات رسیده است.

سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به آمار اخذ شده از بیمارستان مفید در خصوص کودکان مبتلا به سرطان خون، اظهار داشت: تعداد کودکان مبتلا به سرطان خون که به این بیمارستان مراجعه کرده اند، در سال 1392 به میزان 518 مورد نسبت به سال 1389 که برابر 467 مورد بوده، افزایش یافته است.

*** بنزن و آروماتیک بخش اصلی ترکیب بنزین پتروشیمی

رشیدی اظهار کرد: میزان بنزن و آروماتیک در بنزین استاندارد یورو 4 که همواره مورد نظر سازمان حفاظت محیط زیست است به ترتیب یک و 35 درصد است، در حالی که در بنزین پتروشیمی بنزن و آروماتیک بخش اصلی ترکیب بنزین هستند و قطعا میزان آنها بیش از حد استاندارد است.

وی تاکید کرد: بر اساس نتایج آنالیز نمونه های مستقیم برداشت شده از واحد های توزیع بنزین پتروشیمی شهر تهران در آلمان، میزان آروماتیک موجود در بنزین پتروشیمی 48.6 درصد گزارش شده که بسیار فراتر از حد استاندارد است.

رشیدی افزود: نتایج به دست آمده از آنالیز نمونه ها در مرکز آزمایشگاهی سازمان حفاظت محیط زیست نیز میزان بنزن و آروماتیک موجود در بنزین پتروشیمی را به ترتیب 6.98 و 72.63 درصد نشان داد. چنانکه به استناد نتایج همین آزمایشگاه از ترکیبات آلی فرار در هوای محیط ، میزان بنزن هوای محیط ایستگاه های نمونه بیش از حد مجاز و استانداردهای ملی و بین المللی گزارش شد.

سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست، گفت: همچنین به استناد نمونه برداری انجام شده در مرکز آزمایشگاهی سازمان حفاظت محیط زیست، نتایج به دست آمده حاکی ازبالا بودن میزان آروماتیک ها به مقدار 72.63و میزان بنزن 6.98 درصد است .

وی با یادآوری این موضوع که تعداد روزهای ناسالم شهر تهران طی سال های 91، 90 و 92 به ترتیب 147، 217 و 160 بوده است، گفت: این ارقام بیانگر وضعیت بسیار نامطلوب زیست محیطی شهر تهران است و ادامه مماشات گذشته منجر به وارد کردن صدمات بدتر به سلامت مردم خواهد شد.

رشیدی افزود: مطالعه انجام شده طی پروژه بررسی وضعیت کمی و کیفی انتشار آلاینده ها BTEX در شهر تهران توسط دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران نشان می دهد که در اطراف پمپ بنزین ها میزان غلظت آلاینده بنزن چندین برابر استاندارد است.

سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست، خواب آلودگی، گیجی، سردرد، ناهوشیاری، تحریک پوست، چشم ها و سیستم تنفسی، اختلالات خونی، اثر سوء بر مغز استخوان و کم خونی، خونریزی بیش از حد، اختلالات کروموزومی، آسیب به سیستم ایمنی و سرطان خون را از جمله اثرات سوء بنزن برشمرد.

وی تاکید کرد: طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت، بنزن برای انسان سرطان زا بوده و هیچ سطح ایمنی برای مواجهه با آن توصیه نمی شود. همچنین به گزارش دپارتمان بهداشت و خدمات انسانی آمریکا، بنزن از سال 1980 در نخستین گزارش مواد سرطان زا قرار گرفته است.

رشیدی با یادآوری اینکه در خصوص بنزین وارداتی همانگونه که قبلا اعلام شده، هدف اصلی سازمان تلاش برای توزیع سوخت کشور مطابق با استاندارد رایج و مصوب است، گفت: هیچ گونه تفاوتی بین بنزین تولید داخل و وارداتی وجود ندارد و در بنزین های وارداتی نیز قطعا باید استاندارد یورو 4 رعایت شود.

انتهاي خبر/ قدس آنلاين / کد خبر: 229269
کليدواژه ها
نام :* ايميل :
نظر :*
حداکثر تعداد کاراکتر نظرميياشد .

نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور  وآموزه های دینی  مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

ارسال
ح ي | ۱۳۹۳/۵/۲۵
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
  • ايکاش اگردلسوزي هم ميکنيم سياسي نباشد .سالهاست نان بي کيفيت ،آرد نامرغو ب ، برنجهاي وارداتي ومواد غذايي بي کيفيت وگاه آلوده به مردم ميدهيم وصدايمان درنمي آيد حالا ناگهان فقط به بنزين چسبيده ايم که حتما سالها بعد وقايع ورانتهاي پشت پرده اش افشا خواهد شد .
  • اخبار مرتبط


اخبار جشن هاي ميلاد
چند رسانه اي
قدس انلاين ورزشي
پخش زنده حرم مطهر رضوي
باشگاه خوانندگان قدس آنلاين
بسته خبري
بازارخودرو
نوشا
نوغابي
پديده
بيمه پاسارگاد
کلاچ کالا
نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
Copyright © 2011 quds online, All rights reserved