۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۳ فروردين / ٧ شعبان ١٤٤١ / Wednesday, April 01, 2020 العربیه
لطفا منتظر بمانید...
  • جزئيات خبر
  • فرهنگی ,ساير حوزه ها    کد خبر : 229725
  • زمان مخابره:
  • ۰ : ۱۳ -- ۱۳۹۳/۵/۲۸
تولید ثروت از دانش؛ راه توسعه همه جانبه کشور

گندم را برای دانه‌اش بکاریم نه کاه آن

گروه فرهنگی / کیوان سرافرازی - در تمامی جوامع رمز توسعه، پیشرفت و آبادانی بهره مندی از نیروهای خلاق، مبتکر و البته سختکوشی است که بخشی از اهداف آنها معطوف تاریخی است که در آن زندگی می‌کنند ...

و بخش دیگری از آن متوجه نسل آینده و فراهم ساختن ثروت برای آنهاست. از این منظر جوامع مصرفی بدون در نظر داشتن نیازهای آینده خود تنها به مصرف ثروتهای خود می‌اندیشند و تولید در سطح پایین اولویتهای برنامه ریزان اینگونه جوامع قرار دارد.حال آنکه تولید ثروت در درازمدت به پیشرفت علمی و پیشرفت علمی نیز به پیشرفت در تمامی شؤون اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی خواهد انجامید.رهبر انقلاب اسلامی در تبیین این مهم لازمه پیشرفت علمی و جبران عقب ماندگی ها را داشتن ثروت می‌دانند و می‌گویند: باید به مرحله ای از توانایی برسیم که بتوانیم با استفاده از علم تولید ثروت بکنیم و از همان ثروت نیز برای پیشرفت علم بهره بگیریم. آن روزی که ما بتوانیم درآمد کشور را از راه دانش به دست آوریم و در چاههای نفت را پلمب کنیم، آن روز روز خوبی برای ملت ایران خواهد بود.
سالهاست وابستگی کشور به اقتصاد تک محصولی و درآمدهای حاصل از فروش نفت آسیب‌های جدی را متوجه کشور ساخته است و متأسفانه افت و خیزهای پیاپی این درآمد نیز نتوانسته است، خطر این وابستگی را به برخی از برنامه ریزان گوشزد کند.
نکته قابل توجه در چرخه تولید تا مصرف اینگونه محصولات در اینجاست که اگر درآمدهای حاصل از این ثروت انبوه در مسیر پژوهش و آموزش متخصصان کارآمد به کار گرفته شود، می‌توان به خلق ایده‌های نو و قطع وابستگی از درآمدهای نفتی نیز امیدوار بود، در غیر این صورت با هدر سوزی قابل ملاحظه ای از ثروت‌های ملی کشور مواجه خواهیم شد.
یکی از اساسی ترین مفاهیم در قطع وابستگی و دستیابی به رشد و شکوفایی کشور تولید ثروت از علم و دانش است.این مقوله نیز با پژوهش و تحقیقات علمی در ارتباط است.همانگونه که اشاره شد، اگر بتوان بخشی از درآمدهای نفتی را به تحقیقات علمی اختصاص داد، بخشی از آنچه در نتیجه مصرف سرمایه‌های کشور از خزانه ثروت ملی خارج می‌شود، مجدداً به آن باز می‌گردد.دکتر سعید سرکار، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران به راهکارهای تولید ثروت از پژوهش‌های علمی اشاره می‌کند و می‌گوید:در انجام تحقیقات علمی دو شعار را باید رواج داد ؛ نخست آنکه در این تحقیقات باید به نیاز و اولویت‌های کشور توجه کرد و دیگر آنکه تحقیقات را به‌گونه‌ای اجرا کرد که نتایج آن نصیب مردمی شود که هزینه این تحقیقات را می‌پردازند. وی اضافه می‌کند: اگر بخواهیم تحقیقات رایج در کشور را با این دو شعار ارزیابی کنیم، باید بگوییم که بیشتر پژوهش‌ها با این دو همخوانی ندارند. بیشتر تحقیقات داخلی در راستای تولید مقاله است و کمتر به نتایج کاربردی آن در رفع مشکلات و نیازهای جامعه توجه می‌شود. اگرچه تولید مقاله در جایگاه خود مهم است، ولی مهمترین دستاورد در یک تحقیق نیست و می‌توان گفت که تنها 10درصد از اهداف تحقیق را تأمین می‌کند. وی ضمن مثالی این مهم را اینگونه شرح می‌دهد که اگر ما گندم می‌کاریم به‌خاطر دانه آن است و نه کاه؛ حال مقاله به مثابه کاه می‌ماند که ضمن برداشت دانه، می‌توانیم آن‌را به‌عنوان یک محصول جانبی به‌دست آوریم.
دکتر زلفی گل، عضو هیأت علمی دانشگاه بوعلی سینا نیز در تبیین این موضوع می‌گوید: برای تولید ثروت از دانش هیچ راهکاری نداریم، تولید مقاله فقط یکی از شاخص های توسعه است، دانشگاه ها علاوه بر آموزش و پژوهش، باید مشکل گشای جامعه هم باشند، بدون بودجه پژوهشی مناسب، مقاله تولید نمی شود. چرا بیشتر پایان نامه‌های ما به چاپ مقاله یا کتاب منجر نمی‌شود، در زمینه آموزش استاندارد داریم، اما در زمینه پژوهش خیر. وی ادامه می‌دهد: ایجاد پایگاه های اطلاعات علمی ضرورتی انکارناپذیر است، هزار میلیارد تومان صرف بودجه پژوهش در یک سال می شود، اما مقاله های تولیدی به نحو صحیح نمایه سازی نمی شود، ISI یک شاخص است، نباید آن را انکار کنیم. باید به فکر حل مشکلاتمان باشیم تا کار تکراری انجام ندهیم.
دکتر عباسپور، دانشیار دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف نیز با اشاره به موانع پیش روی در تولید ثروت از علم می‌گوید: در حال حاضر تلاش‌های علمی و پژوهشی بسیاری در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در دست انجام است، اما نکته اینجاست که این فعالیتهای تحقیقاتی و پژوهشی به مرحله کاربردی شدن نمی رسد.
وی از وابستگی کشور به درآمدهای نفتی نیز اشاره می‌کند و می‌گوید: این درآمدها باعث شده است، مدیران ما از آن به عنوان روشی بدون دردسر برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنند، و همین مسأله باعث می‌شود، بسیاری از نیازهای خود را به جای آنکه از داخل تأمین کنیم، از خارج کشور وارد کنیم. عباسپور اضافه می‌کند: در کشور ما هنوز ایده های تحقیقاتی و دیدگاه های پژوهشی فعالیتی تجملی تلقی می شود و تصمیم گیران کشور معمولاً در مقاطع مختلف هزینه های پیش بینی نشده یا هزینه ریخت وپاش ها را از محل هزینه تحقیقات جبران می کنند و نتیجه آن هم این می شود که اعتبارات تحقیقاتی در کشورما همواره ناچیز است.وی با تأکید بر این که فعال شدن بخش خصوصی می تواند گره های بسیاری رادر زمینه تجاری شدن پژوهش ها و تحقیقات در کشور باز کند، می‌گوید: در حال حاضر فعالیت های بسیار خوب و قابل توجهی توسط بخش خصوصی در زمینه RD انجام می شود، اما متأسفانه این فعالیت ها در گیرودار قوانین دست وپاگیر معمولاً شکوفا نمی شود.وی با تأکید بر ضرورت کاهش تصدی گری دولت بویژه در بخش هایی مانند تولید فناوری اظهار می دارد: متأسفانه در کشور ما مدیریت علمی دچار ضعف جدی است.
دکتر صدر، مدرس دانشگاه آزاد اسلامی تهران نیز با اشاره به ضرورت بازنگری در نظام آموزش عالی کشور می‌گوید: چرخ علمی کشور سالهاست روی مسیر غلطی قرار گرفته است و برای بیرون آوردن آن از این مسیر و تحقق شتاب علمی باید از ایده‌های نو، مبتکر و خلاق استفاده کرد.وی ادامه می‌دهد: جامعه علمی به وجود نیروهای کارآفرین و مبتکر نیاز دارد تا بتوانند ایده‌های نو را به ثروت تبدیل کنند وگرنه کپی برداری از ایده‌های دیگران کاری است که خیلی ها روش‌های آن را می‌دانند و آن را انجام می‌دهند؛ بنابر این باید جامعه علمی را به تلاش برای زایش ایده‌های نو ترغیب و تشویق کرد و از اینگونه ایده ها برای توسعه علمی بهره گرفت.

انتهاي خبر/ قدس آنلاين / کد خبر: 229725
کليدواژه ها
نام :* ايميل :
نظر :*
حداکثر تعداد کاراکتر نظرميياشد .

نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور  وآموزه های دینی  مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

ارسال
  • اخبار مرتبط


اخبار جشن هاي ميلاد
چند رسانه اي
قدس انلاين ورزشي
پخش زنده حرم مطهر رضوي
باشگاه خوانندگان قدس آنلاين
بسته خبري
بازارخودرو
نوشا
نوغابي
پديده
بيمه پاسارگاد
کلاچ کالا
نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
Copyright © 2011 quds online, All rights reserved