۱۳۹۹ چهارشنبه ۷ خرداد / ٤ شوال ١٤٤١ / Wednesday, May 27, 2020 العربیه
لطفا منتظر بمانید...
  • جزئيات خبر
  • سیاسی ,دولت و مجلس    کد خبر : 233198
  • زمان مخابره:
  • ۹ : ۴۳ -- ۱۳۹۳/۶/۱۲
وزیر ارشاد در گفتگوی ویژه خبری:‌

صدور مجوز نشریات به روز شده است/همه سالن های سینمای کشور به سامانه دیجیتال مجهز شده اند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تشکیل منظم و هفتگی جلسات هیات نظارت بر مطبوعات و حضور وی در همه جلسات آن طی سال گذشته از به روز بودن تقریبی صدور مجوز نشریات خبر داد.

به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر، در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی چارچوب فعالیت های این وزارت خانه را اسناد بالادستی، شرح وظایف و رهنمودهای مقام معظم رهبری ذکر کرد و گفت: بخشی را که من دنبال کردم که در گذشته مغفول مانده بود، رونق اقتصاد فرهنگ و هنر است.

وی به حوزه سینما اشاره کرد و افزود: سینما در داخل کشور از اهمیت ویژه برخوردار و در سطح جهانی هم شناخته شده و قابل قبول است البته محتوای آن بسیار پایین تر از انتظار بوده و توقع داریم که مجموعه ها ارزشهای دینی و ملی ما هم در سطح داخل تبیین کند و هم آنچه به دنیا عرضه می کنیم، قابل قبول و فاخر باشد.

جنتی گفت: کارهایی که در این یک سال دولت یازدهم انجام شده است به علت فرآیند تولید هنوز آثارش ظاهر نشده ولی آنچه پیش از این ساخته شده از جمله فیلم هایی که در جشنواره فجر عرضه شد مانند رستاخیز، چ و شیار 143، آثاری ارزشی بودند.

وی طولانی شدن زمان اکران فیلم ها را به علت محدودیت تعداد سالن های نمایش دانست و افزود: در همین مدت یک سال گذشته در غرب تهران مجموعه فرهنگی هنری با 14 سالن سینما ساخته شده و در بسیاری از شهرها هم سالن هایی ساخته شده است که در حال جواب دادن است البته همچنان سالن های سینما بسیار کم است و برخی شهرها سینما ندارند از این رو باید تمهیداتی از جمله تاسیس مجتمع های تجاری فرهنگی برای ایجاد انگیزه ساخت سالن سینما در نظر گرفته شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در طول یک سال گذشته جز تعداد معدودی، همه سالن های سینمای کشور به سامانه دیجیتال مجهز شده اند که موجب می شود بتوانند در یک زمان یک فیلم را پخش کنند.

وی تصریح کرد:‌ در هنرهای تجسمی حرکت شتابانی آغاز شده است که با توجه به سیاست اقتصاد فرهنگ و هنر، باید به سمتی برویم که هنرمندان ما و اصحاب فرهنگ و هنر ضمن عرضه هنر خود، هنرشان ارزش مادی هم پیدا کند تا تشویق شوند.

جنتی گفت:‌ اگر کنسرت ها یا آثار تجسمی سودی نداشته باشد کسی به سمت آنها نمی آید ولی دیده می شود که در هنرهای تجسمی و نگارگری و خوشنویسی، کارهای فاخر و بسیار ارزشمندی انجام و در عرصه های بین المللی عرضه می شود و در داخل کشور هم برخی قیمت های بسیار گرانی در حراج های سالانه برای این آثار پرداخته می شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به حوزه تئاتر اشاره کرد و افزود: در این حوزه مشکلات زیادی داریم از جمله این که کارهایی را که اهالی تئاتر عرضه می کنند ارزش مادی خود را به خوبی پیدا نکرده است و آنها مطالبات زیادی دارند.

جنتی تصریح کرد: آن توجهی که باید در حوزه تئاتر شود، صورت نگرفته است و کل اعتباری که برای تئاتر و هنرهای نمایشی پیش بینی شده 17 میلیارد تومان است که کم است.

وی بروز برخی اشکالات را ممکن دانست و گفت: این اشکالات پیش می آید، مهم آن است که در صدد رفع اشکال باشیم از جمله وقتی که 66 هزار عنوان کتاب در سال 92 چاپ شده است که نیمی از آنها چاپ اول هستند، ممکن است 2 تا 3 مورد هم از زیر دست بررسی کنندگان در رفته باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یکی از مشکلات در سینما و تئاتر را فیلم نامه و نمایش نامه ذکر کرد و تصریح کرد: وقتی می گوییم کار فاخر باید عرضه شود یعنی در این حوزه ها باید آنقدر کار کنیم از جمله راه اندازی آموزشگاه ها و مدرسه عالی سینما و استفاده از ظرفیت موسسات علمی و کاربردی هنر تا با کار و تلاش آنها و آموزش نیروهای مومن و حمایت از آنها، تا در بین اینها آثار فاخر تولید شود.

وی فیلم ها را در مجموع قابل قبول دانست و افزود: یک مجموعه آگاه درباره مسائل سینما و آشنا به مقولات ارزشی شورای پروانه فیلم را تشکیل می دهند در حوزه نمایش هم وقتی فیلم ساخته شد بررسی و تلاش می شود که اشکالات احتمالی برطرف شود.

جنتی گفت:‌هم اکنون در دوره ساخت هم نظارت می کنیم چون یکی از مسائلی که الان مطرح است این است که گاهی فیلم نامه ای داده می شود در شورای پروانه ساخت و مجوز می گیرد ولی وقتی ساخته می شود ، چیز دیگری تولید شده است.

وی افزود:‌در جشنواره فیلم فجر گذشته فیلم هایی که در این دولت ساخته نشده عرضه شد که غیرقابل پخش بودند و من مطمئن هستم وقتی که به فیلم نامه مجوز دادند، آن فیلم نامه چیزی نیست که ساخته شده و آمده است.

جنتی تصریح کرد: آن چه مهم است نظارت در دوران ساخت است تا مطابق فیلم نامه تولید شود و ما الان داریم نظارت می کنیم تا نه خود تهیه کننده و کارگردان ضرر کنند وقتی که فیلم غیرقابل پخش می شوند و نه این که با پخش نشدن آن هزینه های سیاسی هم بخواهیم بپردازیم.

وی افزود:‌فیلمی که منطبق با معیارهای قانونی ما نباشد چه در خارج پخش شود یا خیر، مجوز نخواهد گرفت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عدالت فرهنگی را دسترسی همه مردم به امکانات نسبتا برابر از نظر فضاهای فرهنگی و اصحاب فرهنگ و هنر از امکانات نسبتا برابر برشمرد و گفت: در گذشته به علت تمرکزی که وجود داشت و الان هم هست، مشکلات زیادی داشتیم از جمله اگر نمایشگاه بین المللی کتاب برگزار می شود عمده اعتبارات آن در تهران هزینه می شود یا کنسرت های بزرگ موسیقی یا عموما تئاترهای بسیار فاخر همین وضعیت را دارند.

وی با اشاره به اینکه ادارات ارشاد دربسیاری شهرستانها و به ویژه نواحی مرزی، جزو فقیرترین ادارات آنجا هستند افزود: هم اکنون اعتبارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نوعی در شهرستانها توزیع می شود، نمایشگاه های کتاب بیشتر در شهرستانها برگزار می شود یا نمایشگاه قرآن همزمان با تهران در چند مرکز استان هم برپا می شود.

جنتی تصریح کرد: هنرمندانی که هستند چه در حوزه تئاتر و چه موسیقی برای اجرای برنامه به تهران می آوریم یا حتی بسیاری از اینها را مثلا در حوزه موسیقی که کارهای فاخری دارند به خارج از کشور داریم اعزام می کنیم یا در خوشنویسی ما در برخی استانها هنرمندان بسیار برجسته ای داریم که سعی داریم از آثار آنها در هفته های فرهنگی در خارج از کشور استفاده کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد حوزه معاونت مطبوعاتی گفت: یکی از سیاست هایی که در این حوزه دنبال می شود ایجاد تسهیلاتی برای انتشار نشریات به ویژه در حوزه های تخصصی است و فکر می کنم این دوره که عموما هیئت نظارت بر مطبوعات مجوزها را صادر می کند برای نشریات، دوران شکوفایی آن است چرا که جلساتش به صورت مرتب و هفتگی تشکیل می شود و خود من هم در تمامی جلسات در یک سال گذشته حضور داشتم.

وی افزود: در ابتدای کار ملاحظه شد که برخی درخواستهای نشریات از 5 سال گذشته هم باقی مانده بود ولی الان تقریبا به روز شده به گونه ای که تا خرداد 93 همه درخواست ها تعیین تکلیف شده است.

جنتی گفت:‌ الان درمجموع بیش از 6000 نشریه و روزنامه در کشور مجوز دارند که برخی فعال نیستند و عموما 3 تا 4000 نشریه فعال داریم، این تسهیلات را فراهم کردیم.

وی یکی از مشکلات گذشته را در زمینه پرداخت یارانه ذکر کرد و افزود: زمانی به اصحاب رسانه با دادن کاغذ دولتی کمک می کردند ولی الان بیشتر کمک های نقدی انجام می شود که این امر براساس ضوابطی که با کمک اصحاب رسانه تدوین شده نظام پیدا کرده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: این کمک ها عادلانه است و چه در مورد صدور مجوزها و کمک ها موافق یا مخالف دولت بودن به هیچ وجه تاثیری ندارد.

وی تعداد صفحات، کیفیت مقالات، تقویت ارزش های دینی، ارزشهای دفاع مقدس، مقاومت و مسائلی اخلاقی و همچنین الگوی ایرانی اسلامی را از جمله معیارهای میزان کمک به نشریات ذکر کرد و گفت: این ضوابط در سایت معاونت مطبوعاتی ذکر شده و مشخص است که هر نشریه چقدر یارانه می گیرد و میزان آن هم پاسخ دارد.

جنتی گفت: البته در سالجاری ما یارانه دستگاههایی را که به دولت یا نهادهای عمومی وصل بودند ، قطع کردیم و بیشتر یارانه به نشریاتی داده می شود که در حوزه بخش خصوصی تولید می شود.

 

وی خصوصی سازی را به علت تمایل نداشتن بخش های دولتی به خارج شدن کار از دست آنها مشکل دانست و افزود: در حوزه فرهنگ موضوع واسپاری را به بخش خصوصی کردم ولی کمتر از انتظار محقق شد از جمله در حوزه نمایشگاه ها و جشنواره ها، سیاست گذاری کردیم که بخش خصوصی و اصناف آنها را اجرا کنند و برخی را عمل کردیم از جمله امسال جشنواره فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال صد در صد در دست بخش خصوصی است.

جنتی تصریح کرد: حتی کار بزرگی را مثل نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، شروع کردیم آرام آرام بخش هایی را واگذار کنیم تا کل آن به بخش خصوصی واگذار شود همین طور در دیگر حوزه ها کار به این صورت انجام می شود تا تصدی گری های ما واگذار شود.

وی در پایان بر حمایت از تولید بازیهای رایانه ای تاکید کرد و گفت: این صنعت جدید و نوپایی بوده لذا باید دولت حمایت و کمک و تصدی گری می کرد، الان داریم آرام واگذار می کنیم که وارد بخش حمایت و سیاست گذاری شویم تا این حوزه که ما در آن استعداد بسیار خوبی داریم روی پای خود بایستد.
 

انتهاي خبر/ قدس آنلاين / کد خبر: 233198
کليدواژه ها
نام :* ايميل :
نظر :*
حداکثر تعداد کاراکتر نظرميياشد .

نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور  وآموزه های دینی  مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

ارسال
محسن | ۱۳۹۳/۶/۱۲
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
  • ايشان يکي از سربلند ترين وزرا هستند. نور اميد را در دل ما روشن کردي آقاي حنتي. ديگر از خرابکاري ها و افراط و تفريط هاي دولت قبل خبري نيست ظاهرا. ان شا الله موفق باشي و بگذارند همينطور ادامه بدي.
  • اخبار مرتبط


اخبار جشن هاي ميلاد
چند رسانه اي
قدس انلاين ورزشي
پخش زنده حرم مطهر رضوي
باشگاه خوانندگان قدس آنلاين
بسته خبري
بازارخودرو
نوشا
نوغابي
پديده
بيمه پاسارگاد
کلاچ کالا
نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
Copyright © 2011 quds online, All rights reserved