۱۳۹۹ دوشنبه ۵ خرداد / ٢ شوال ١٤٤١ / Monday, May 25, 2020 العربیه
لطفا منتظر بمانید...
  • جزئيات خبر
  • اقتصادی ,صنعت ،تجارت ،کشاورزي    کد خبر : 233217
  • زمان مخابره:
  • ۱۰ : ۵۴ -- ۱۳۹۳/۶/۱۲

حباب آمارهای کشاورزی دولت دهم ترکید

در سال های اخیر عدم تناسب بین میزان تولید و عوامل موثر بر آن مانند: قیمت های داخلی، میزان واردات، شکاف بین عرضه و تقاضا، مقدار مصرف نهاده های تولید، وجود تعارض های عمیق بین آمارهای موجود را تشدید و آشکار کرده است.

به گزارش  ایرنا به نقل از شرق، اغلب آمارهای تولید بخش کشاورزی بدون توجه به عوامل و پدیده های تاثیرگذار در تولید (مانند بیماری ها، شرایط اقلیمی، شرایط بازار، قیمت ها و شرایط اقتصادی کشور) صرفا متناسب با روند اهداف و چشم انداز برنامه های توسعه تولید شده است تا تصویری مطلوب از عملکرد برنامه را ارایه کند. ارایه تصویری خوشبینانه از عملکرد و توجه نکردن به واقعیت های محیطی به اندازه نگاه بدبینانه مضر است.

بررسی انجام شده توسط کارشناسان وزارت جهاد کشاورزی دولت یازدهم و کارشناسان مرکز پژوهش های مجلس نشان می دهد حباب بزرگی در آمارهای تولید بخش کشاورزی وجود دارد و آمار ارایه شده درخصوص افزایش تولیدات کشاورزی در سال های اخیر منطقی به نظر نمی رسد. همچنین بررسی ها نشان می دهد که توان و کارآیی سازمان ها و تشکیلات موثر بر تولید کشاورزی کاسته شده است و برای انجام وظایف مورد توقع از بخش کشاورزی مناسب نیستند و نیازمند اصلاحات هستند.

بررسی میزان سرانه مصرف انرژی نشان می دهد که ایران از نظر کل انرژی مصرفی به ازای هر فرد، بالاتر از متوسط جهانی کالری مصرف می کند. آمار سازمان خواروبار جهانی نشان می دهد که میزان کالری مصرفی هر ایرانی در سال90 حدود دوهزارو160کیلوکالری است. این در حالی است که متوسط کالری مصرفی در دنیا حدود دوهزارو820کیلوکالری است. کالری مصرفی تابعی از شرایط اقتصادی جامعه، فرهنگ و ترکیب سبد غذایی خانواده است و تغییرات آن تابعی از تغییرات اقتصادی و فرهنگی است به همین دلیل تغییرات دفعی در آن امکان ندارد. حتی در مواردی که وضعیت اقتصادی به صورت دفعی و موقتی تغییر کند در شرایط کشوری مانند ایران که دارای متوسط مصرف انرژی بالایی است بیشتر در ترکیب سبد غذایی تاثیر خواهد داشت تا در میزان کالری مصرفی هر فرد.

همان گونه که از آمار فائو برمی آید میزان سرانه کالری مصرفی طی 15سال گذشته در ایران تغییرات محسوسی نداشته و از سال75 تا 91 حدود 5/ 2درصد افزایش داشته است. کالری مصرفی در سال87 که سال خشکسالی بود حدود سه هزارو150کیلوکالری و متوسط سه سال قبل از آن که مصادف با سال های ترسالی و پرمحصول بوده است حدود سه هزارو110کیلوکالری بوده است. سرانه کالری مصرفی که توسط وزارت جهادکشاورزی اعلام شده است اختلافاتی با آمار اعلامی فائو دارد و همواره حدود 13تا 14درصد بیشتر از آمار فائو است. بر اساس اعلام وزارت جهادکشاورزی سرانه انرژی مصرفی در سال های مختلف همواره بعد از سال75 در حدود سه هزارو500 تا سه هزارو600کیلوکالری بوده است. در سال87 که سال خشکسالی است به زیر سه هزارو200کیلوکالری رسید و در دوسال پربارش و پرمحصول یعنی سال های 85 و 86 نیز که حتی میزان دسترسی اقتصادی و فیزیکی به غذا در بهترین شرایط خود قرار داشت نیز به سه هزارو650کیلوکالری رسید به این معنی که میزان کالری مصرفی در ایران حداقل سه هزارو200و حداکثر سه هزارو650کیلوکالری بوده است.

مصرف مواد غذایی ایران از آمریکا پیشی گرفت!

سرانه کالری مصرفی هر ایرانی بر اساس ترازنامه غذایی سال85 به میزان سه هزارو559کیلوکالری است. اما محاسبات کارشناسی که بر اساس روش ترازنامه غذایی برای سال91 به انجام رسید، عددی بالغ بر چهارهزارو255کیلوکالری را نشان می دهد که حدودا 19درصد بیشتر از سال85 است. به این معنی که هر فرد ایرانی سالانه حدود 945کیلوگرم محصولات غذایی مصرف می کند در حالی که میانگین مصرف مواد غذایی در همه سال های دوره زمانی 81 تا 85 حدود 765کیلوگرم بوده است. میزان سرانه انرژی ایران در سال85 که توسط وزارت جهادکشاورزی ارایه شده بود در حد کشورهایی مانند مصر و ترکیه قرار می گرفت و تا حدی با واقعیات موجود همخوانی داشت. اما مقایسه میزان سرانه انرژی مصرفی محاسبه شده برای سال91 که با استفاده از روش ترازنامه غذایی انجام شده با کشورهای منتخب نشان می دهد در سال91 ایران به پرمصرف ترین کشور دنیا تبدیل شده و حتی از آمریکا که به پرمصرف ترین بودن در مصرف غذایی و کالری شهرت دارد نیز پیشی گرفته است.

میزان کالری مصرفی اعلامی فائو با وزارت جهادکشاورزی در سال85 حدود 450کیلوکالری تفاوت دارد اما در سال91 این اختلاف به بیش از هزارکیلوکالری رسیده است.

تفاوت ها به 31درصد رسید

آمار اعلامی فائو در همه زمینه ها با آمارهای داخلی ایران متفاوت است و همواره در شاخص های مثبت مانند کالری مصرفی، آمار فائو از آمار داخلی کشور پایین تر است و در شاخص های منفی مانند درصد جمعیت دارای سوءتغذیه آمار داخلی ایران کمتر از فائو است. این تفاوت آمار به هر دلیلی که باشد در 15سال اخیر وجود داشته است. در مورد میزان کالری مصرفی حدودا 14 تا 15درصد اختلاف بین آمار وزارت جهادکشاورزی و فائو وجود داشت اما در سال91 میزان این اختلاف با دوبرابر افزایش به حدود 31درصد رسیده است.
 

انتهاي خبر/ قدس آنلاين / کد خبر: 233217
کليدواژه ها آمارها - کشاورزي - دولت دهم -
نام :* ايميل :
نظر :*
حداکثر تعداد کاراکتر نظرميياشد .

نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور  وآموزه های دینی  مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

ارسال
  • اخبار مرتبط


اخبار جشن هاي ميلاد
چند رسانه اي
قدس انلاين ورزشي
پخش زنده حرم مطهر رضوي
باشگاه خوانندگان قدس آنلاين
بسته خبري
بازارخودرو
نوشا
نوغابي
پديده
بيمه پاسارگاد
کلاچ کالا
نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
Copyright © 2011 quds online, All rights reserved