۱۳۹۹ چهارشنبه ۷ خرداد / ٤ شوال ١٤٤١ / Wednesday, May 27, 2020 العربیه
لطفا منتظر بمانید...
 • جزئيات خبر
 • سیاسی ,دولت و مجلس    کد خبر : 233302
 • زمان مخابره:
 • ۱۳ : ۰ -- ۱۳۹۳/۶/۱۲

جدی شدن استیضاح فانی و چیت چیان

شاید علی رغم چیزی که محمدرضا تابش گفته موج برزگ استیضاح وزرا در راه نباشد، اما دو نماینده مجلس تائید می کنند که حداقل وزرای نیرو و آموزش پرورش فاصله کمی با استیضاح دارند. فاصله ای که سابقه رضا فرجی دانا نشان می دهد پیمودن آن و حتی رد شدن از مرز استیضاح و رسیدن به ایستگاه برکناری هم برای نمایندگان چندان سخت نیست.

در شرایطی که حرف و حدیث ها درباره تحرکات مجلس نشینان برای استیضاح وزرا زیاد شده، عزت الله یوسفیان ملا و نادر قاضی پور در گفت و گو با پیام نو تصویری جدید از وضعیت وزرا ارائه می کنند. وضعیتی که نه حکایت از موج استیضاح دارد و نه روابط مجلس و دولت را آرام نشان می دهد. به طور خلاصه سخنان این دو نماینده مجلس حاکی از این است که وضعیت وزیر کشور علی رغم 60 امضایی که پای طرح استیضاح او وجود دارد، بهبود یافته و همینطور اراده جدی هم برای استیضاح وزرای ارشاد و ارتباطات وجود ندارد. با این حال بر اساس اظهارات این دو نماینده مجلس اوضاع حمید چیت چیان، وزیر نیرو و علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش چندان رو به راه نیست.


فانی دیروز در اظهار نظری نسبت به استیضاح خود در مجلس ابراز بی اطلاعی کرده بود. بعد از این اظهارنظر برداشت ها چنین بود که استیضاحی برای او در کار نیست. با این وجود عزت الله یوسفیان ملا از طراحان استیضاح فانی در این باره به پیام نو توضیح می دهد: «آقای فانی درست می گویند که اطلاعی از طرح استیضاح ندارند، چون این طرح هنوز تحویل هیات رئیسه نشده است اما اگر معاونت پارلمانی ایشان قدری فعال بود قطعا الان خبر داشتند که 50 امضا زیر طرح استیضاح ایشان وجود دارد و احتمال بیشتر شدن آن هم هست.»


استیضاح فانی جدی است، اما سیاسی نیست


وی ادامه می دهد: «طرح استیضاح آقای فانی هنوز دست نمایندگان می باشد و برای گرفتن امضای بیشتر متوقف است. تا الان هم نزدیک به 50 امضا دارد و همه انتقادات ما به انتصابات بی حساب و کتاب وزارت آموزش و پرورش است.» نماینده امل در پاسخ به سوالی درباره تلاش برای افزایش تعداد امضاها هم توضیح می دهد: «الان اگر اراده کنیم تعداد امضاهای استیضاح وزیر آموزش و پرورش به راحتی به صد نفر می رسد، ولی ما در این خصوص کاری نکردیم تا بالاخره طرف مذاکره آقای فانی جمع بزرگی نشود تا ایشان هم بتوانند پاسخگو باشند. چون به هر حال هر چه تعداد امضا کنندگان بیشتر شود، مطالباتی که وزیر باید پاسخ بدهد هم بیشتر می شود و کار او گره می خورد. ما می خواهیم مساله حل شود و باز هم تاکید می کنم که می دانیم استیضاح چقدر هزینه برای کشور کشور دارد. اگر نمی خواستیم مساله را حل کنیم و قصد داشتیم به سمت سیاسی کاری برویم، مطمئن باشید که الان گروهی در مجلس آماده هستند تا یک طرح استیضاح بیاید و وزیری را برکنار کنند. مشکل ما با آقای فانی سیاسی نیست، اما مشکل عده ای دیگر سیاسی است و اگر قرار بود آنها استیضاح را جلو ببرند شکی نبود که آقای فانی هم به سرنوشت آقای فرجی دانا گرفتار می شد.»


وقتی حرف از انتصاب ها در مجلس به میان می آید خاطرات نه چندان دور رضا فرجی دانا زنده می شود و استیضاح تاریخی او که قسمتی از آن به همین انتصاب ها بر می گشت. آیا مشکل نمایندگان با فانی در بحث استیضاح ها مشابه مشکل تندروها با فرجی دانا است؟ یوسفیان ملا جواب می دهد: «مشکلی که مجلس روی انتصاب های آقای فرجی دانا داشت دارای ابعاد سیاسی بود، اما مشکل امضا کنندگان استیضاح با وزارت آموزش و پرورش و انتصاب هایی که انجام شده این است که این انتصاب ها تخصصی نیستند. متاسفانه آقای فانی افرادی را آورده که خیلی هم در کنترل خودشان نیستند.»


وی درباره تقدیم این طرح به هیات رئیسه هم می گوید: «قسمت زیادی از بحث تقدیم استیضاح به هیات رئیسه بستگی به خود وزیر دارد. اگر ایشان بیاید و قبل از همه این کارها موارد را بشنوند و در یک روند منطقی به نتیجه برسانند، قطعا استیضاح کنندگان راضی خواهند شد. اما متاسفانه قبلا بارها درباره این مسایل صحبت کردیم و ایشان نپذیرفتند. ما البته تا حالا در این رابطه جلسه مشخصی با آقای فانی نداشتیم اما مکررا موارد را از طریق معاونین به اطلاع ایشان رسانده ایم. ما معتقدیم که حتی المقدور نباید به سمت استیضاح برویم. الان هم می گویم و خودم هم معتقدم استیضاح برای کشور هزینه دارد، اما متاسفانه برخی مواقع احساس می شود که هزینه آن کمتر از هزیه ای است که برخی سومدیریت ها برای کشور به دنبال دارند و نمایندگان مجبور به استیضاح می شوند.»


اعلام وصول استیضاح وزیر نیرو بعد از تعطیلات


اما مهمتر از استیضاح فانی، استیضاح چیت چیان است که بیش از یک ماه پیش تقدیم هیات رئیسه مجلس شده و البته فرصتی هم که وزیر از استیضاح کنندگان برای رفع مشکلات گرفته بود بیش از یک هفته است که به پایان رسیده. در این شرایط تنها تعطیلات تابستانی مجلس به کمک چیت چیان آمده است، چه آنکه هم یوسفیان ملا و هم نادر قاضی پور که پیگیرترین نماینده در بحث استیضاح چیت چیان است می گویند که طرح استیضاح او قطعا باید بعد از تعطیلات سه هفته ای مجلس توسط هیات رئیسه اعلام وصول شود.


نادر قاضی پور در این زمینه به پیام نو می گوید: « استیضاح وزیر نیرو به صورت جدی مطرح است و تعهداتی را که ایشان در حضور رئیس مجلس پذیرفته اند، تا کنون حتی به یک موردش هم عمل نشده است. حتی حاضر نشدند برای آن تعهدات یک جلسه بگذارند. قسمتی از مدیران آقای چیت چیان به ایشان مسلط شده اند و قدرت وزیر را برای اداره وزارتخانه گرفته اند. هیات رئیسه اگر این استیضاح را اعلام وصول نکند، شانیت خودش را زیر سوال می برد.»


به این ترتیب احتمال آنکه در هفته های اول پائیز مجلسی ها باز هم میزبان یک استیضاح دیگر باشند، نه تنها بعید نیست بلکه بسیار جدی می باشد.


امضاهای استیضاح وزیر کشور کاهش پیدا می کنند


اما در روزهای گذشته بحث استیضاح های دیگری هم مطرح بود، مواردی که یوسفیان ملا درباره آن می گوید: «استیضاح های دیگری هم در مجلس مطرح است اما به نظر من مسایل همکاران ما در آن استیضاح ها قابل حل است و هنوز جدی نشده است. مثلا در مورد وزیر کشور الان طرح های استیضاحی وجود دارد اما وزارتخانه خیلی راحت می تواند مشکلات مطرح شده را حل کند و با استیضاح کنندگان به توافق برسد.»


او ادامه می دهد: «من خودم جز امضا کنندگان استیضاح وزیر کشور بودم اما از واقعیت نمی توان گذشت که وزارت کشور مشغول حل کردن موارد استیضاح است و من فکر می کنم که بعد از پایان تعطیلات تعداد امضاهای طرح استیضاح آقای رحمانی فضلی از تعدادی که اعلام شده کمتر شود و عده ای از نمایندگان امضای خود را پس بگیرند. البته نمایندگان استان اصفهان قدری مصرتر هستند و من خبر ندارم که وزیر کشور برای پاسخ به مطالبات آنها چه اقدامی کرده است.»


استیضاح جنتی و واعظی شایعه است


وی درباره شایعه استیضاح وزرای ارشاد و ارتباطات هم می گوید: «استیضاح وزیر اراتباطات هفته قبل مطرح شد اما حتی هنوز به نوشتن طرح هم نرسیده و فقط در حد یک حرف باقی مانده است. من بعید می دانم که استیضاح آقای واعظی مطرح شود. در مورد وزیر ارشاد هم اصلا چیزی مطرح نیست. به هر حال یک نماینده در نطق خود مواردی را مطرح کرده است و این به معنای استیضاح نیست. انتقاداتی به اقای جنتی مطرح است اما هیچ حرفی در مجلس درباره استیضاح ایشان مطرح نشده است و کاری هم نکرده که در حد استیضاح باشد. مضافا اینکه انتقادات به آقای جنتی تقریبا سیاسی هستند و بعد از جوی که با استیضاح آقای فرجی دانا پیش آمد، حتی همان منتقدان وزیر ارشاد هم تا چند ماه آینده صلاح نمی بینند که دوباره همان مسایل را برای یک نفر دیگر از وزرا مطرح کنند.»

منبع: خبرگزاری ایسنا
 

انتهاي خبر/ قدس آنلاين / کد خبر: 233302
کليدواژه ها
نام :* ايميل :
نظر :*
حداکثر تعداد کاراکتر نظرميياشد .

نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور  وآموزه های دینی  مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

ارسال
فرهاد | ۱۳۹۳/۶/۱۳
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • اقاي فاني انسان شريفي است /امامديريت بسيار ضعيفي دارد /بود ونبودش فرقي براي اموزش وپرورش ندارد انتصابات خوبي ندارد /کاش وزير بهداشت وزير اموزش وپرورش شود شايد ايشان اين وزارتخانه فوق بيمار را درمان کند /همدان
معلم مشهدي | ۱۳۹۳/۶/۱۳
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • انشاا... فاني استيضاح بشه
  • فرهاد | ۱۳۹۳/۶/۱۳
   27سال دبير هستم ضعيف تر از دکتر فاني نديدم کاش زودتر برکنارشود
پيراسته فر | ۱۳۹۳/۶/۱۲
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • پس آقاي دکترحدادعادل چي ميگويد؟
  ايشان گفتند:هيچ وزيري قرارنيست استيضاح شود!
  ظاهراً دوباره دراصولگرايان تشتت اتفاق افتاده که از حال وروز"رفتار"هم خبرندارند.
 • اخبار مرتبط


اخبار جشن هاي ميلاد
چند رسانه اي
قدس انلاين ورزشي
پخش زنده حرم مطهر رضوي
باشگاه خوانندگان قدس آنلاين
بسته خبري
بازارخودرو
نوشا
نوغابي
پديده
بيمه پاسارگاد
کلاچ کالا
نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
Copyright © 2011 quds online, All rights reserved