۱۳۹۹ دوشنبه ۱۲ خرداد / ٩ شوال ١٤٤١ / Monday, June 01, 2020 العربیه
لطفا منتظر بمانید...
  • جزئيات خبر
  • اقتصادی ,صنعت ،تجارت ،کشاورزي    کد خبر : 233389
  • زمان مخابره:
  • ۱۸ : ۳۱ -- ۱۳۹۳/۶/۱۲
گزارش خبری قدس انلاین

مسوولان شعار میدهند میوه ها گرانتر میشود/ خیاررا 200تومان میخرند سه هزار تومان میفروشند/ قیمت برخی میوه ها توسط دلالها سه برابر میشود

پایگاه خبری تحلیلی قدس انلاین – سعید کوشافر: اگرچه در چند هفته گذشته خبرهای متفاوتی از فعالیت دلالان و واسطه ها در بخش کشاورزی به ویژه در بازار میوه و سبزی منتشر شد اما پیرو ان و بخاطر پیگیری رسانه ها با خبر شدیم که دستگاههای مرتبط بالاخره وارد میدان شده و ظاهرا اقدام به پاکسازی میدان میوه و تره بار از این دلالها کرده اند هرچند که به نظر میرسد این اقدام نیز موثر واقع نشده و قیمت میوه دربازار هر روز پله های بالاتری را طی کرده وگرانتر میشود.


حضور دلالان در عرصه های مختلف اقتصادی کشور مساله ای متعلق به چند ماه گذشته نبوده و قدمتی به عمر سالیان دراز داد؛ اما در چند سال گذشته این عده نظم بازار را برهم ریخته و درتعیین و افزایش قیمت ها نقش اساسی ایفا کرده اند.
دراین راستا یک عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: دلالان و اسطه ها توازن حوزه کشاورزی و به ویژه بخش عرضه و تقاضا را بر هم زده اند.
علی ایرانپور افزود:‌ دلالان نقش بسیار مهمی در ایجاد تورم در بازار میوه و تره بار دارند و فعالیت این عده سبب تسری بی عدالتی در بازار شده است.
وی تاکید کرد:‌ اگر از حضور دلالان و واسطه در بازارهای مصرفی ممانعت شود حتم بدانید قیمت ها کاهش می یابد و اقشار ضعیف جامعه می توانند کالاها و محصولات کشاورزی را به پایین ترین قیمت ها خریداری کنند.
وی خاطر نشان کرد:‌ نخستین راه حل برای جلوگیری از حضور دلالان،‌حمایت های دولتی از کشاورزان به عنوان تولید کنندگان است زیرا متاسفانه کمترین حمایت ها از این قشر صورت می گیرد در حالی که با این کار به طور غیر مستقیم از مصرف کنندگان نهایی نیز حمایت خواهد شد.
وی توضیح داد:‌ دولت با ارائه تسهیلات به کشاورزان و خرید تضمینی محصولات می تواند نقش مهمی در کوتاه کردن دست واسطه‌ها و دلالان از حوزه کشاورزی ایفا کند.
نماینده مردم مبارکه در خانه ملت تصریح کرد:‌بخش کشاورزی اکنون به دست چند هزار دلال کنترل می شود و نتیجه ای جز روان شدن سودهای کلان به جیب آنها ندارد.
وی اظهار داشت: میوه ها با حداقل قیمت از کشاورز و باغدار خریداری می شود اما دلالان و اسطه ها آنها را با بالاترین قیمت ها به مصرف کنندگان هایی عرضه می کنند.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت:‌این مساله نتیجه ای جز ضرر تولیدکننده و مصرف‌کننده نهایی ندارد.
وی بیان کرد:‌ با برنامه‌ریزی صحیح می توان محصولات کشاورزی را به صورت تضمینی از کشاورزان خریداری کرد و با این کار حتم بدانیددست دلالان از این عرصه به طور کلی قطع می شود.
وی ادامه داد:‌ یکی از مهمترین راهکارها،‌ تشکیل و تقویت شرکت‌ها و تعاونی‌های روستایی است.
ایرانپور در پایان خواستار شد:‌دولت و مسوولات وزارت صنعت و معدن و همچنین وزارت کشاورزی باید روی فعالیت واحدهای عرضه محصولات کشاورزی نظارت بیشتری داشته و با تخلفات به جدیت برخورد کنند.
***نابسامانی نظام توزیع و ضعف مدیریت
درهیمن حال دیگر عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس ضعف مدیریت و نابسامانی در نظام توزیع را عامل اصلی گرانی محصولات کشاورزی دانست و گفت: مسئولان باید با انبار محصولات، میان عرضه و تقاضا در بازار تعادل ایجاد کنند.
سید راضی نوری ، در رابطه با دلایل نوسان قیمتی محصولات کشاورزی در مقطعی از سال و راه های مقابله با آن، گفت: دلیل اصلی بروز اختلالات این چنینی، نبود مدیریت صحیح است و برای حل این موضوع، ابتدا باید مدیران قدرتمند را برای سمت های کلیدی برگزید.
نماینده مردم شوش در مجلس شورای اسلامی با اشاره به افزایش قیمت خیار طی روزهای اخیر گفت: در حالی قیمت خیار به بیش از 3 هزار تومان افزایش پیدا کرده که همین محصول در اوایل تابستان، کمتر از 200 تومان از کشاورز خریداری می شد، لذا اگر مسئولان به انبار کردن محصولات در زمان وفور بپردازند شاهد افزایش قیمت های این چنینی نخواهیم بود.
وی تصریح کرد: مدیریت مناسب عرضه و تقاضا باعث می شود که قیمتها همواره با ثبات و متعادل باشد و این وظیفه دستگاه اجرائی است که به فکر تحقق آن باشد.
عضو کمیسیون کشاورزی،‌ آب و منابع طبیعی مجلس ادامه داد: مورد دیگر بحث حضور دلالان در میادین میوه و تره بار بوده که باعث افزایش قیمت محصولات در مسیر مزرعه تا سفره می شود، از این رو دولت باید با تمام ابزارهای موجود، اجازه فعالیت را از این افراد سودجو سلب کند.
این نماینده مردم در مجلس نهم همچنین در رابطه با نقش صادرات در تنظیم بازار محصولات کشاورزی گفت: رهبر معظم انقلاب در فرمایشات خود به تولید درون زا و نگاه برون گرا تاکید کرده اند و بیشترین حمایتی که از رکوداقتصاد جلوگیری می کند رونق صادرات است، اکنون کشوری مانند روسیه مایل به واردات محصولات ایرانی بوده که می توان پس از تنظیم بازار داخل، مازاد تولیدات را صادر کرد.
***ایجاد تشکل مستقل
همچنین یک عضو کمیسیون کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس با تاکید بر ضرورت ایجاد تشکل مستقل برای کنترل بازار میوه و تره بار و کوتاه شدن دست دلالان، گفت: کنترل بازار و قیمت ها با برنامه ریزی و مدیریت صحیح قابل کنترل است و مردم باید به طور شفاف و با اقدامات کنترلی که انجام می گیرد بدانند که مرجع رسیدگی به قیمت ها کیست.
هدایت الله میرمرادزهی در گفت وگو با خانه ملت در خصوص گرانی میوه با بیان اینکه ئر ضعف مدیریت و بحث کنترل قیمت ها شکی نیست، افزود: میوه ها دست اول و درجه یک از تولید کننده با قیمت مناسب خریداری می شود اما سلف خر، دلال و واسطه ها این محصولات را به چند برابر قیمت به دست مصرف کننده می رسانند.
نماینده مردم نماینده مردم سراوان، سیب، سوران و زابلی درمجلس شورای اسلامی،تصریح کرد: دلالان محصولات کشاورزان و باغداران را با قیمت ارزان می خرند و به چند برابر قیمت به خرده فروش ها و میادین تره و بار می فروشند و این وسط بیشترین سود را دلالان که زحمتی نکشیده اند می برند و کشاورزان که رنج بسیاری کشیده اند سودی نصیبشان نمی شود.
میرمرادزهی تصریح کرد: چنانچه یک تعاونی و تشکل حمایتی مانند سایر اصناف تشکیل شود مدیریت بازار میوه و تره بار بهتر انجام خواهد گرفت.
این نماینده مردم در مجلس نهم با اشاره به اینکه ما نهادهایی مانند اتحادیه تعاون روستایی و سازمان حمایت از مصرف کنندگان را داریم ادامه داد: تشکیل یک اتحادیه مستقل ضروری است تا فضا را کنترل کنند.
عضو کمیسیون کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس گفت: چطور شهرداریها در میادین میوه و تره بار قاطعانه بازار را مدیریت می کنند اما وقتی محصولات به دست مصرف کننده می رسد قیمت ها چند برابر افزایش دارد.
وی با تاکید بر نظارت و مدیریت صحیح بر بازار و کنترل قیمت ها، افزود: نباید داد مردم را بلند کرد، میوه فروشان باید برچسب قیمت روی اجناس بگذارند تا مردم بدانند که مسئول و متولی مشخص در این رابطه نظارت دارد و پاسخگو است.
عضو کمیسیون کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس یادآور شد: کنترل بازار و قیمت ها با برنامه ریزی و مدیریت صحیح قابل کنترل است و مردم باید به طور شفاف و با اقدامات کنترلی که انجام می گیرد بدانند که مرجع رسیدگی به قیمت ها کیست.
***دلالی آفت اقتصاد کشور
دراین خصوص همچنین یک عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، خروج دلالان از میادین میوه و تره بار را مثبت دانست و افزود: این مساله گام نخست بوده و باید تلاش ها در راستای حذف کامل این افراد سودجو صورت گیرد.
حبیب برومند داشقاپو ،در رابطه با خروج دلالان از میادین میوه و تره بار و حضور آنها بر سر زمین های کشاورزی گفت: همین که برخی دلالان شناخته شده از میادین میوه و تره بار اخراج شدند جای امیدواری دارد، اما این گام نخستین بوده و باید به فکر حذف کامل آنها از صحنه اقتصاد بود.
نماینده مردم پارس آباد و بیله سوار در مجلس شورای اسلامی افزود: در گام بعدی باید بر سر قیمت خرید محصولات، رقابت ایجاد کرد، یعنی اگر تعاونی های وابسطه به کشاورزان تقویت شوند، دلالان برای حفظ بقای خود مجبور به خرید محصول از کشاورز، با قیمت بالاتر هستند، در غیر اینصورت کشاورز از فروش محصول به دلال اجتناب کرده و آنها از صحنه حذف خواهند شد.
وی ادامه داد: به هر حال هیچکس مایل به حضور دلالان در فضای اقتصادی نیست و اجرای فرایند نزدیکی مزرعه به سفره، یکی از راهکارهایی است که دلالان را بطور کامل از صحنه اقتصاد حذف می کند، در این صورت، کشاورز محصول خود را با قیمت بالاتری فروخته و مصرف کننده نیز با قیمت کمتری آن را خریداری خواهد کرد.
برومند داشقاپو تصریح کرد: همچنین با مقرون به صرفه بودن فعالیت کشاورزی، شاهد افزایش تولیدات خواهیم بود، چرا که اکنون کشاورز، به دلیل سود کم از فعالیت دلسرد شده و سود تمام تلاش او به جیب دلال سرازیر می شود و اقتصاد سالم این موضوع را نمی پذیرد.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دولت باید با اخذ تدابیر عملی، دلالان محصولات کشاورزی را تار و مار کند تا علاوه بر کاهش قیمت میوه در بازار، کشاورز تمایل بیشتری به گسترش فعالیت داشته باشد./
 

انتهاي خبر/ قدس آنلاين / کد خبر: 233389
کليدواژه ها
نام :* ايميل :
نظر :*
حداکثر تعداد کاراکتر نظرميياشد .

نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور  وآموزه های دینی  مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

ارسال
  • اخبار مرتبط


اخبار جشن هاي ميلاد
چند رسانه اي
قدس انلاين ورزشي
پخش زنده حرم مطهر رضوي
باشگاه خوانندگان قدس آنلاين
بسته خبري
بازارخودرو
نوشا
نوغابي
پديده
بيمه پاسارگاد
کلاچ کالا
نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
Copyright © 2011 quds online, All rights reserved