۱۳۹۹ شنبه ۱۰ خرداد / ٧ شوال ١٤٤١ / Saturday, May 30, 2020 العربیه
لطفا منتظر بمانید...
  • جزئيات خبر
  • اقتصادی ,صنعت ،تجارت ،کشاورزي    کد خبر : 233393
  • زمان مخابره:
  • ۱۹ : ۲۷ -- ۱۳۹۳/۶/۱۲
گزارش خبری قدس انلاین

طرحهای دولت دربازارمسکن به جایی نمیرسد/برنامه وزارت راه وشهرسازی کپی متعلق به 40سال قبل است/وام 80میلیونی 132هزار میلیارد تومان خرج دارد

پایگاه خبری تحلیلی قدس انلاین – سعید کوشافر: اگرچه هنوز بازار مسکن در رکود کامل به سر میبرد و خبری از خرید وفروش دربنگاههای املاک به چشم نمیخورد ، اما تقاضای مسکن و نیاز به ساخت مسکن هرگز توقف نمیکندو تا زمانی که ازدواج وتشکیل خانواده وجود داشته باشد این نیاز نیز وجود خواهد داشت .

اما درشرایط این روزها که ساخت وساز ها هم با توجه به نبود رونق بازار تا حد زیادی کاهش یافته و عملا عرضه بسیار کاهش یافته این تقاضا است که انباشته میشود و این انباشته تقاضا اندک اندک به سیلی تبدیل خواهد شد که حتی اگر بازار به رونقی هم برسد باعث افزایش شدید قیمتها خواهد شد و این درحالی اتس که همین الان هم یکی از بزرگترین مشکلات پیش روی بازار مسکن قیمت بالاست .
همه اینها درحالی است که دولتمردان و بویژه وزارت راه وشهرسازی هنوز هیچ طرح مشخص ومدونی دراین خصوص ارایه نکرده که بتواند تقاضای بازار را تامین کرده یا به جهتی که این تقاضای انباشته باعث تورم نشود هدایت کند.
دراین راستا رئیس کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر ارائه فوری طرح جامع مسکن از سوی دولت به مجلس، گفت: وعده های و طرح های دولت برای خانه دار کردن مردم به کندی پیش می رود و دولت باید سیاست های خود را هرچه سریع تر در بخش مسکن شفاف کند تا مردم از سیاست های این بخش آگاه شوند و بازار رونق گیرد.
سیدمهدی هاشمی ، وعده های و طرح های دولت برای خانه دار کردن مردم به کندی پیش می رود ،افزود: طرح هایی مانند ایجاد صندوق پس انداز مسکن، بازار رهن ثانویه و افزایش تسهیلات ساخت مسکن که از سوی دولت مطرح می شود، اگه هر کدام جداگانه اجرا شود یک پازل ناقصی خواهد بود که مشکلی را حل نخواهد کرد، بنابراین باید همه این برنامه ها به صورت همزمان پیگیری شود.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: به عنوان مثال صندوق پس انداز مسکن و پرداخت وام خرید به تنهایی می تواند بخشی از مشکلات ر ا حل کند و پیش از این باید تسهیلاتی را جهت تولید و ساخت مسکن جدید و ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا در نظر گرفت.
رئیس کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه اگر فقط سقف تسهیلات وام خرید مسکن افزایش یابد موثر نیست و حتی باعث مشکلاتی هم می شود، گفت: اگر بتوانیم به تولید وعرضه مسکن کمک کنیم و در مرحله بعد تقاضا تحریک شود و تسهیلات خرید را افزایش دهیم انجام این اقدامات در کنار یکدیگر موثر است و در غیراینصورت پازل ناقصی می شود که تاثیری ندارد.
هاشمی تاکید کرد: اینکه فقط تسهیلات و وام خرید مسکن را افزایش دهیم فقط میزان تقاضاها را بالا می برد آن هم قبل از اینکه تولیدی صورت گرفته باشد.
وی ادامه داد: وزارت راه و شهرسازی هر چه زودتر طرح جامع مسکن را ارائه و سیاست های جامع خود را به صورت شفاف و روشن مشخص کند تا این سیاست ها به صورت قانون در مجلس به تصویب برسد و مردم از سیاست های کلی زمین و ساختمان مطلع شوند.
رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی یادآور شد: بهتر است هر چه سریعتر آنچه که لازم است در دولت مصوب شود و مواردی هم که به نظر و تایید مجلس نیاز دارد به نمایندگان اعلام شود تا بتوانیم سیاست روشنی را در این بخش به مردم اطلاع رسانی کنیم.
***سیاست های دولت شفاف نیست
دراین راستا همچنین ، سخنگوی کمیسیون عمران مجلس گفت: سیاست ها و برنامه های دولت در بخش مسکن هنوز شفاف نیست و تا کنون بسته مشخصی به مجلس ارائه نشده است.
منصور آرامی در رابطه با تاثیر راه اندازی بازار رهن ثانویه و صندوق پس انداز در بخش مسکن، گفت: در حال حاضر سیاست ها و برنامه های دولت در بخش مسکن شفاف نیست و هر روز برنامه و حرف تازه ای از مسئولان دولت شنیده می شود.
بندرعباس ، بندر خمیر، قشم و حاجی آباد در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: به علت اینکه برنامه ها و سیاست های دولت برای حوزه مسکن به صورت شفاف و مشخص در اختیار مجلس قرار نگرفته است و ما از جزئیات این طرح هایی که از سوی رسانه ها منتشر می شود خبر نداریم، نمی توان تاثیرات این برنامه ها اظهارنظر کرد.
درعین حال یک عضو کمیسیون عمران مجلس ،گفت: در راستای طرح وزیر راه و شهرسازی که قرار است طی پنج سال 1.5 میلیون فقره تسهیلات 80 میلیون تومانی خرید مسکن به خانه اولی ها پرداخت شود در مجموع مابه‌التفاوت یارانه سود پرداختی توسط دولت 132 هزار میلیارد تومان خرج روی دست دولت می‌گذارد.
علیرضا خسروی در گفت وگو با خانه ملت با یاداوری ارائه 5 طرح از سوی دولت به منظور ساماندهی بخش مسکن در قالب طرح جامع، گفت: بعد از ارائه و بررسی این طرح ها که به حوزه مسکن و بازارهای تجاری ومالی مربوط بود و انتقاداتی که وارد شد، این طرح ها کنار گذاشته و کل برنامه پیشنهادی دولت در راه اندازی صندوق پس انداز مسکن خلاصه شد.
نماینده مردم سمنان در مجلس شورای اسلامی افزود: در این رابطه سه سناریو تعریف کردند یک تحریم ها لغو شود، دو تحریم ها ادامه داشته باشد و تغییر و تحولاتی در اقتصاد کلان ایجاد شود و سوم اینکه تحریم ها رفع و همزمان تغییر و تحولاتی در اقتصاد ایجاد شود.
عضو کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: بر اساس سناریوهای مطرح شده نقد و اشکالی که به دولتمردان به خصوص مسئولان حوزه زمین و مسکن وارد است.
این نماینده مردم در مجلس نهم با اشاره به اینکه 70 درصد برنامه های طرح جامع مسکن پیشنهادی دولت کپی برداری از برنامه های عمرانی قبل از انقلاب است، ادامه داد: در این طرح هیچگونه نگاهی به اقتصاد مقاومتی وجود ندارد و به همین علت این طرح به سرانجام نمی رسد.
خسروی با یادآوری اینکه در طرح مسکن مهر 40 هزار میلیارد تومان پول صرف ساخت مسکن برای اقشار نیازمند شد، تصریح کرد: اجرای این طرح با انتقادات زیادی همراه بود و ریشه همه مشکلات بوجود آمده مثل تورم و رکود طرح مسکن مهر عنوان شد.
وی گفت: در حال حاضر بسته جامع مسکن پیشنهادی دولت با آخرین تغییرات به گونه ای است که می خواهند به افراد متقاضی 80 میلیون تومان وام بدهند و در ازای این 80 میلیون خود متقاضی باید 20 میلیون تومان داشته باشد تا سپرده گذاری کند و از سوی دیگر باید 50 میلیون هم از فامیل و دوستان و اقوام بگیرد تا در مجموع با 150 میلیون بتواند خانه بخرد.
عضو کمیسیون عمران مجلس افزود: بر اساس این طرح قرار است به یک و نیم میلیون نفر ، یعنی 300 هزار نفر در طی 5 سال وام پرداخت کنند و نکته ظریف اینجاست که در حال حاضر بانک ها سپرده گذاریها را بر اساس سود حداقل سود 25 درصد انجام می دهند در حالی که دولت می خواهد این تسهیلات را با سود 14 درصد به مردم پرداخت و مابه التفاوت آن را خودش پرداخت کند و در طرح ارائه شده هیچ فکری برای این مطلب نشده و منابعی هم برای پرداخت این سود یارانه پیش بینی نشده است.
این نماینده مردم در مجلس نهم ادامه داد: به ازای یک و نیم میلیون وام 80 میلیونی ، حدود 132 هزار میلیارد تومان دولت باید مابه التفاوت یارانه سود به بانک ها بپردازد و هیچ منبعی برای این مقوله درنظر گرفته نشده است.
عضو کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: در طرح مسکن مهر که فقط 40هزار میلیارد تومان اعتبار گذاشته شد، 43 درصد تورم بوجود آمده در آن زمان را ناشی از طرح مسکن مهر عنوان کردند بنابراین معلوم نیست حالا با این 132 هزار میلیارد تومان چه پیش آید.
وی تاکید کرد: نکته دیگر این است که در طرح مسکن مهر پولهای هزینه شده به خزانه دولت برگشت اما در طرح جامع مسکن پیشنهادی دولت این 132 هزار میلیارد تومان برگشت ندارد و به جیب بانک ها می رود.
خسروی افزود: این طرح مسکن نیز همانند طرح های قبلی ارائه شده که نقد شد و نهایتا خود طراحان آن را پس گرفتند باید تعیین تکلیف شود و نوبخت معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور هم در این رابطه گفته این طرح با توجه به نگاهی که با فرض تحریم ها دارد ، یک طرح مطالعاتی است.
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی یادآور شد: به گفته آخوندی وزیر راه و شهرسازی این طرح نقشه راه نیل به اهداف بخش مسکن بوده و اصل مطلب پرداخت یک و نیم میلیون وام 80 میلیون تومانی خرید مسکن است اما سوالی که وجود دارد این است که در شرایط فعلی کدامیک از مردم جامعه قادر به پرداخت یک میلیون و 800 هزار قسط سالیانه این وام هستند.
 

انتهاي خبر/ قدس آنلاين / کد خبر: 233393
کليدواژه ها
نام :* ايميل :
نظر :*
حداکثر تعداد کاراکتر نظرميياشد .

نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور  وآموزه های دینی  مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

ارسال
  • اخبار مرتبط


اخبار جشن هاي ميلاد
چند رسانه اي
قدس انلاين ورزشي
پخش زنده حرم مطهر رضوي
باشگاه خوانندگان قدس آنلاين
بسته خبري
بازارخودرو
نوشا
نوغابي
پديده
بيمه پاسارگاد
کلاچ کالا
نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
Copyright © 2011 quds online, All rights reserved