۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۴ فروردين / ٨ شعبان ١٤٤١ / Thursday, April 02, 2020 العربیه
لطفا منتظر بمانید...
  • جزئيات خبر
  • ایران ,خراسان    کد خبر : 233420
  • زمان مخابره:
  • ۱ : ۱۶ -- ۱۳۹۳/۶/۱۳

گفت و گو با حسین داودی خوشنویس؛ گفتند چپ دست‌ها نمی‌توانند خطاط شوند!

دوستی من و حسین داودی به دوره دبیرستان برمی‌گردد، به روزگاری که من شیفته شعر و موسیقی بودم و او هم عاشق خط و موسیقی و اینها پیوند ما دو نفر بود در روستای کویری یونسی.
هنوز یادم هست که حسین روی مقوایی برای خودش نوشته بود «من باید خطاط شوم».

*عباسعلی سپاهی یونسی: قدس ویژه خراسان - تحصیل در رشته مهندسی کشتی او را به جایی برد که چندان پیوندی با هنر نداشت، اما با این همه او کوشید و پیوند خود با هنر را نگه داشت، چه با خوشنویسی و چه با دوتار که او آن را خوش می‌نوازد.
گاهی با خودم فکر می‌کنم شاید راهنمایی درست در دوره دبیرستان در انتخاب رشته به او می‌توانست او را به جایی دیگر ببرد و به موفقیتهای بیشتری در دو هنر موسیقی و خوشنویسی برساند، اما با این همه خوشحالم که جان شیفته او نمی‌گذارد از هنر دور بماند.
داودی دارای مدرک فوق ممتاز نستعلیق است و امروز آخرین روز اولین نمایشگاه انفرادی آثارش با تذهیبهای زینب مهاجری در کاشمر است.
گفت و گویم را با این هنرمند بخوانید .
*چرا هنر خوشنویسی را انتخاب کردید؟
- فکر می‌کنم مهمترین دلیل همان علاقه باشد. جرقه این علاقه زمانی در من خورد که هنوز چند ماهی از ورود به دبستان و کلاس اول نمی‌گذشت. و معلم شاید چند حرف از حروف الفبای فارسی را بیشتر نگفته بود. روزی در حیاط مدرسه و در زنگ تفریح و شیطنتهای کودکانه، نگاه مرا عباراتی که سالها بعد فهمیدم با خط نستعلیق نوشته شده، دزدید. تنها از میان چند کلمه، توانستم کلمه «ایران» را بخوانم. زیبایی حرف «ن» باعث شد تا دقایقی بایستم و به آن چشم بدوزم. این شروع یک حظ کودکانه‌ای در من بود که از خط می‌بردم.
* خیلی زود به علاقه‌ات پی بردی؟
- نمی‌شود گفت که در آن سن من به علاقه‌ام پی بردم، چون مقتضای آن سن، چیزهای دیگری را می‌طلبد، اما از دیدن خط نستعلیق زیاد لذت می‌بردم. ولی چون در محیط روستا کسی نبود تا از او آموزش و البته قبل از هر چیز راهنمایی بگیرم، نتوانستم تمرین را شروع کنم، اما همیشه معلمهایی که روی تخته سیاه، با خط خوش می‌نوشتند، در ذهن من انسانهای بزرگی بودند.
* پس جغرافیا و محیط و نوع راهنمایی به فرد می‌تواند خیلی تأثیرگذار باشد؟
- یقیناً همین گونه است. این دقیقاً می‌تواند مسیر زندگی شما را تغییر دهد.
* در دوران دبیرستان چه اتفاقی برای این علاقه و شیفتگی افتاد؟
- در دوره دبیرستان در سال دوم تصمیم گرفتم تمرین را زیر نظر یک نفر که تابلونویسی داشت و در یکی از شهرهای نزدیک بود و خط هم می‌نوشت، تمرین کنم. قلم و دوات تهیه کردم و همان جلسه اول فهمید که من با دست چپ می‌نویسم؛ گفت که شما نمی‌توانی خطاط شوی. دیگر هم کلاس نیا. چون چپ دستها نمی‌توانند خطاط شوند.
* عکس العمل تو بعد از اینکه گفت نمی‌توانی با دست چپ خطاط شوی، چی بود؟
- خب، خیلی دلم شکست و ناامید شدم. دیگر پیگیر نبودم. ولی همیشه در کتابهای فارسی درسهایی که «شعر» بود و با خط نستعلیق نوشته شده بود توجه مرا جلب می‌کرد. یادم هست که روزی از یک لوازم التحریر، کتاب آموزش خوشنویسی گرفتم که در آن آموزش خط ثلث و نسخ هم بود. آن شب تا دیر هنگام بارها این کتاب را ورق زدم و بارها و بارها نگاه کردم. تا اینکه در دوران دانشگاه، که در زاهدان دانشجو بودم طی مدتی کوتاه امتحان عالی را قبول شدم و بعد هم مسأله اتمام دانشگاه و خدمت سربازی پیش آمد. و بخاطر رشته تحصیلی‌ام و مقتضای شغلم که باید با کشتی مأموریتهای طولانی می‌رفتم، تا سال 1388 یک فاصله طولانی افتاد.
* این فاصله چندین ساله‌ای که افتاد چقدر در سرنوشت هنری شما تأثیر داشت؟
- بهتر است بگویم خیلی تأثیر بدی داشت. در کار هنر و بخصوص خوشنویسی شما باید در محضر استاد سالها تلمذ کنی و ریاضت و ممارست زیاد داشته باشی. ولی این اتفاق تا سال 88 برای من نیفتاد. چون بیشتر وقتم به مأموریتهایی گذشت که از همه چیز دور بودم.
* در دریا و سفرهایی که می‌دانم بعضی از آنها چندین ماه طول می‌کشد، خبری از شرکت در یک کلاس هنری نبود، از آن لحظات بگو؟
- بله. شبهای خلوت مرا در دریا، و در فاصله‌ای که به کشور مقصد می‌رسیدیم، خوشنویسی پر می‌کرد. اگر فراغتی دست می‌داد، بعد از یک روز کاری سنگین و موتورخانه کشتی، مشق نظری و عملی از آثار زیبای استاد امیرخانی خستگی را از تن من بدر می‌کرد.
* چرا برای برگزاری نمایشگاه شهر کاشمر را انتخاب کردی؟
- اول اینکه در شهری که من زندگی می‌کنم (فیض‌آباد مه‌ولات)، متأسفانه هنوز یک سالن مناسب نمایشگاه ندارد. این در حالی است که این شهر، با داشتن باغهای پسته زیاد، یکی از قطبهای کشاورزی در خراسان است و این مسأله درآمد نسبتاً بالایی را نصیب این شهر می‌کند با این حال این شهر تا امروز از وجود یک مجتمع فرهنگی مناسب بی‌نصیب مانده، به طوری که مثلاً بچه‌های گروه تئاتر و نمایش هنوز جای مناسبی برای تمرین ندارند و به نظرم زمان این رسیده است که به این نیاز ضروری شهر پاسخی داده شود.
* شعرها و متنها را بر چه اساسی انتخاب می‌کنی؟
- سعی کردم ابیاتی را که به نظر خودم، دلنشین باشند و با مخاطب ارتباط برقرار کنند، انتخاب کنم و اینکه از نظر خوشنویسی، بتوان یک ترکیب خوب روی آنها پیاده کرد.
* تذهیب کارها را همسر شما زینب مهاجری انجام داده است، این همراهی چه تأثیری در آفرینش هنری‌ات داشته و دارد؟
- بله. همه تابلوها توسط همسرم تذهیب شده. خب این مسأله باعث شد تا برگزاری این نمایشگاه برایم راحت‌تر باشد و اینکه چه طرحی روی کارها پیاده شود، با هم همفکری داشتیم. در ضمن اینکه همسرم همیشه مشوق خوبی برایم بوده و هست.
* یک خوشنویس برای موفقیت چه مواردی را باید در نظر بگیرد؟
- غیر از آن پنج موردی که در آن شعر معروف آمده (دقت طبع و وقوفی ز خط و خوبی دست و طاقت محنت و اسباب کتابت به کمال) به عقیده من، تلمذ در محضر یک استاد خوب بسیار مهم است.
* خوشنویسی با دست چپ سخت‌تر است، چرا؟
- بخاطر اینکه خط فارسی از راست به چپ نوشته می‌شود. مورد اول در دست راست این است که شما به حرکت قلم و زاویه آن در حین نوشتن، تسلط و دید کامل دارید. مسأله دوم اینکه قلم در کنترل انگشتان است. و تکیه‌گاه خوب و محکمی روی صحنه دارد. منظورم سه تا انگشتانی است که زیر قلم و روی صفحه قرار می‌گیرند، کمک خیلی بزرگی در گرفتن و کنترل کردن قلم است. روزی در یک نمایشگاه توفیق دیدار استاد عزیز، محمد حیدری نصیبم شد، از آن جایی که این استاد بزرگ هم با دست چپ می‌نویسند، فرمودند؛ این راه راه سخت و دشواری است. چپ دست که باشی، دشواری‌ها دو برابر می‌شود، ولی با تمرین و ممارست می‌شود بر مشکلات فایق آمد.
* و حرف پایانی
- سپاسگزار همه آنهایی هستم که در راه هنر یاری‌ام کردند، بخصوص استاد هادی دربان حسینی.

انتهاي خبر/ قدس آنلاين / کد خبر: 233420
کليدواژه ها
نام :* ايميل :
نظر :*
حداکثر تعداد کاراکتر نظرميياشد .

نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور  وآموزه های دینی  مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

ارسال
  • اخبار مرتبط


اخبار جشن هاي ميلاد
چند رسانه اي
قدس انلاين ورزشي
پخش زنده حرم مطهر رضوي
باشگاه خوانندگان قدس آنلاين
بسته خبري
بازارخودرو
نوشا
نوغابي
پديده
بيمه پاسارگاد
کلاچ کالا
نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
Copyright © 2011 quds online, All rights reserved