۱۳۹۹ دوشنبه ۵ خرداد / ٢ شوال ١٤٤١ / Monday, May 25, 2020 العربیه
لطفا منتظر بمانید...
  • جزئيات خبر
  • فرهنگی ,حريم رضوي    کد خبر : 233598
  • زمان مخابره:
  • ۱۸ : ۳۶ -- ۱۳۹۳/۶/۱۳
هنرمند خوشنویس و نقاش خرم آبادی در گفتگو با قدس آنلاین:

با خلق و نگارش تابلوها ارتباط خاصی با ائمه اطهار(ع) پیدا می کنم

قدس آنلاین:همه چیز ازهمان روزها شروع شد.همان روزهای اولین سال دبستان و دنیای کودکانه ای که با علاقه و اشتیاقش به نقاشی رنگی ترمیشد.

 به دوره ی دبیرستان که وارد شد با دیدن اطلاعیه هایی که درمجلات جوانان واطلاع هفتگی با خط نستعلیق چاپ شده بود شروع کرد به نقاشی از روی کلمات و چون به ادبیات و شعرهم علاقه مند بود دوست داشت شعرها را با خط خوش بنویسد و اینچنین شد که به خوشنویسی اصیل علاقه مند گردید.
درسال 1359 به انجمن خوشنویسان ایران وارد شد و ازسال 1362 تاکنون به تدریس مستمرخوشنویسی مشغول است وهنرجویان بیشماری را به جامعه هنری کشورتحویل داده است.
استاد مهران جمشیدیان هنرمندی از دیارخرم آباد است که سالهاست با قلم و رنگ عاشقی میکند خوشنویسی هایش را. روح او با نوای خوش کشیده شدن قلم نی؛ با ترکیب چشم نواز رنگ هایی که بر طرح های روی بوم نقاشی اش می نشیند عجین شده است.
تا به حال در 2 نمایشگاه انفرادی درتهران، 5 نمایشگاه انفرادی درزادگاهش خرم اباد و 80 نمایشگاه گروهی در چندین شهر کشور شرکت داشته است. در26 جلسه خط تحریری را درشبکه استانی افلاک آموزش داده و در برنامه های صداوسیما به مناسبتهای مختلف به اجرای زنده هنرخوشنویسی پرداخته است. در موسسات قرآنی به تدریس خوشنویسی قرآنی مشغول است و دارای آموزشگاه خصوصی درجه1 هنری در سطح کشور می باشد. به تازگی نیز کتابی به عنوان " مشق نور" تالیف کرده که اولین کتاب آموزش قرآن به خط نستعلیق است و در کتابخانه ملی ایران به ثبت رسیده است.
با ایشان به گفت و گو یی ترتیب دادیم که ماحصلش را درادامه می خوانید.
آیا خاطره خاصی از خلق آثارتان دارید؟
تمامی این کارها برایم پرازخاطره است. خاطراتی که در حد معجزه بود و من همه را از الطاف بیکران الهی می دانم. 6 اثر از تابلوهای من هم اکنون در گنجینه نسخ خطی آستان قدس رضوی است. خواب هایی برای من اتفاق افتاد که منجر به اهدای این آثار به بارگاه منور رضوی شد.
سال گذشته تابلویی خلق کردم به نام " غریب الغربا" که قرار شد ازطرف اداره ارشاد استان خرم آباد به موزه حرم تقدیم شود،اما قسمت نشد که آنها این تابلو را به مشهد بیاورند. در نهایت خودم به همراه رییس بسیج هنرمندان استان خرم آباد و چندتن دیگرازدوستان مامورشدیم تا تابلو را بیاوریم و حضورا تقدیمشان کنیم. تابلو را با عطر و گلاب شستشو داده و بسته بندی کرده بودیم.
بلیط قطارما ساعت 21:15 شب تهران- مشهد بود. ما ازخرم آباد که با ماشین شخصی حرکت کردیم قاعدتا باید 2 ساعت مانده به زمان بلیط به راه آهن تهران میرسیدیم.اما به 30 کیلومتری تهران که رسیدیم متوجه شدیم که ساعت دقیقا 20:42 است.
من که کاملا نا امید شده بودم و گفتم تمام شد. از قطار جا ماندیم.استرس گرفته بودم. سرم را روی داشبورد ماشین گذاشتم و شروع کردم به فرستادن صلوات. به حضرت (ع) سلام دادم و گفتم: یا علی بن موسی الرضا(ع) من این تابلو را می خواهم به خدمت شما بیاورم. آقا(ع) راضی می شوید که ما جا بمانیم؟ و ازطرفی هم می دانستیم که واقعا داریم ازقطارجا می مانیم. زیرا هرطورهم حساب می کردیم؛ ازکیلومتر30 تا تهران.ازتهران تا راه آهن. از راه آهن تا وقتی سوار قطار شویم حدودا یک ساعت و نیم طول میکشید تا این مسافت طی شود.
وبعد ما نفهمیدیم چه شد که رسیدیم به تهران. ازانجا هم انگارماشین ها از سر راهمان کنار می رفتند. و وقتی به خود آمدیم دیدیم که به راه آهن رسیدیم. با عجله خودمان را به قطار رساندیم. قطارداشت زوزه میکشید و اماده ی حرکت بود و تا ما سوارشدیم درها بسته شد و قطار راه افتاد.انگارفقط منتظرما بود! یعنی ما تمام این مسافت را درعرض 15 دقیقه طی کردیم و معجزه و کرامت و لطف حضرت رضا(ع) را به چشم دیدیم. انگار که خداوند زمان را نگه داشت برای ما و نگذاشت جا بمانیم. حتی وقتی هم به مشهد رسیدیم تا چند روز درشوک بودیم و باورمان نمی شد که رسیده ایم به مشهد. تابلو با حضورهنرمندان زیادی رونمایی شد وآن را به روابط عمومی بنیاد بین المللی امام رضا(ع) تقدیم کردیم که آنها هم به روابط عمومی آستان قدس رضوی اهدایش کردند.
درحین خلق آثارتان اتفاقی شکل گرفته که بر دل ذهنتان ماندگار شده باشد؟
بله . بسیار زیاد. بنده بجز آثاری که برای علی بن موسی الرضا(ع) انجام دادم، کارهای دیگری هم برای ائمه اطهارخلق کرده ام.اثری به موزه امام حسین(ع) در کربلا تقدیم کردم. یک کارهم به نام " یاس کبود" انجام دادم برای خانم فاطمه زهرا(س) که قرار است درصحن حضرت فاطمه(س) در نجف اشرف روی کاشی نصب شود. وتمام اینها خاطرات خاص خودشان را دارند.
آخرین تابلویی که من خلق کردم که درباره حضرت رضا(ع) بود؛ رنگ ناخودآگاه روی بوم شکل گرفت. یعنی رنگی که روی بوم می زدم تک رنگ شد آبی متمایل به سورمه ای. برای خودم این اتفاق عجیب بود و نمی دانستم که چطوراین تابلو تک رنگ شد. بعد که دقت کردم دیدم این رنگ ،یک رنگ الهی و آسمانی شده. امام رضا(ع) یک مرد آسمانی است و انگار این رنگ نیز ازآسمان الهام گرفته شده است.
برای انتخاب مطلب و نوشتن آن روی این تابلو توکل کردم به خود حضرت(ع) و اولین چیزی که درذهنم شکل گرفت غریب بودن و مهاجرت ایشان بود. واینگونه شد که جمله ی" السلام علیک یا غریب الغربا یا علی بن موسی الرضا(ع)" را نوشتم.
دوست دارید دراین مسیر تا کجا پیش بروید؟
امیدوارم خداوند گام برداشتن دراین مسیر را ازمن نگیرد. زیرا این عنایت یکی از بهترین الطافی است که خدا به من هدیه داده است. و من با خلق و نگارش این تابلوها ارتباط خاصی با ائمه اطهار(ع) پیدا می کنم . به عنوان مثال من سال گذشته در کربلا بودم. بیمارشدم وحالم خیلی بد شد. دوستان می خواستند مرا به بیمارستان ببرند.اما گفتم: من دکتر خودم را ازهمین جا صدا می زنم.متوسل شدم به ائمه اطهار(ع) مخصوصا حضرت رضا(ع) و فرزند عزیزشان جوادالائمه(ع). شب خواب آقا امام رضا(ع) را دیدم. و بعد سلامتی خود را بدست آوردم . این مطلب نشان می دهد که با توکل برخدا وصل شدن به ریسمان اهل بیت(ع) بسیاری از گرفتاری ها ومشکلات حل می شود.
آثاری که درباره حضرت رضا(ع) انجام داده اید را نام ببرید.
"صلوات خاصه حضرت رضا(ع)" که با خط دیوانی و حالتی دورانی به شکل یک خورشید انجام دادم، تابلویی باعبارت" السلام علیک یا علی بن موسی الرضا(ع)" ، "کبوتر بی آشیانه " که شعری بود ازخانمی که معلولیت داشت وشفا گرفته بود و من ازروی کتابی ان را پیدا کرده و نوشتم،" چراغ شهر" که تیتردرشتش این است: اینجا چراغ شهر به اسم تو روشن است آقا علی بن موسی الرضا(ع)، یکی هم "غریب الغربا" بود که سال گذشته خلق کردم و....
در پایان اگر صحبت خاصی با امام رضا(ع) دارید بفرمایید.
ابتدا به محضرمبارکشان سلام عرض می کنم. و می گویم آقاجان اول ازهمه ازخدا بخواهید تا ظهورآقا امام زمان(عج) را نزدیک گرداند. مملکت ما آرام وامن باشد. مشکلات جوانها حل شود. و به این بنده ی حقیرتوفیق بدهید تا بتوانم با سلامتی دراین راه گام بردارم و یاری ام کنند تا هشتمین تابلو را هم به نیت امام هشتم بودنشان خلق کرده و تقدیمتان کنم.

گفتگو از:راحله ندافی مقدم

انتهاي خبر/ قدس آنلاين / کد خبر: 233598
کليدواژه ها
نام :* ايميل :
نظر :*
حداکثر تعداد کاراکتر نظرميياشد .

نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور  وآموزه های دینی  مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

ارسال
  • اخبار مرتبط


اخبار جشن هاي ميلاد
چند رسانه اي
قدس انلاين ورزشي
پخش زنده حرم مطهر رضوي
باشگاه خوانندگان قدس آنلاين
بسته خبري
بازارخودرو
نوشا
نوغابي
پديده
بيمه پاسارگاد
کلاچ کالا
نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
Copyright © 2011 quds online, All rights reserved