۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۰ فروردين / ١٤ شعبان ١٤٤١ / Wednesday, April 08, 2020 العربیه
لطفا منتظر بمانید...
 • جزئيات خبر
 • اقتصادی ,صنعت ،تجارت ،کشاورزي    کد خبر : 233787
 • زمان مخابره:
 • ۷ : ۱۱ -- ۱۳۹۳/۶/۱۵

بازار مسکن در سرازیری سوم

اگر چه همه ساله در ماه میانی تابستان، نقل و انتقالات ملکی در حوزه خرید و فروش در مقایسه با دو ماه دیگر این فصل، بیشتر می‌شود و همین تراکم معاملاتی، قیمت مسکن را دستخوش بیشترین تغییر افزایشی می‌کند، اما نیمه تابستان امسال برای بازار مسکن سرد رقم خورد و در گرم‌ترین روزها، قیمت مسکن در سطح زیرصفر نوسان کرد.

گزارش «دنیای‌اقتصاد» از آمارهای جدید دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن حاکی است کاهش قیمتی که در تیر امسال بعد از دو ماه متوالی افزایش، دامن بازار مسکن را گرفت در مرداد نیز ادامه پیدا کرد و در دو‌سوم تابستان، قیمت مسکن به‌صورت یکنواخت کاهش یافت. در مرداد ماه میانگین قیمت واحدهای مسکونی در تهران 2درصد نسبت به تیر کاهش پیدا کرد. در تیرماه نیز قیمت‌ مسکن معادل 1/1درصد نسبت به خرداد ارزان شده بود.


تابستان 1/3- درصدی، بهار 4درصدی
«تابستان منفی 1/3درصدی» بازار مسکن چون از یک‌سو بعد از افزایش 11درصدی قیمت در اردیبهشت و خرداد– اثر زمانی- اتفاق افتاده و از سوی دیگر میزان افت آن در مقایسه با «بهار مثبت 4درصدی» قابل توجه بوده است– اثر ریالی- در نتیجه سبب شده اندازه کنونی قیمت‌ها به سطح اسفند سال گذشته برگردد.
هم‌اکنون واحدمسکونی در تهران به طور متوسط مترمربعی 4 میلیون و 200 هزار تومان معامله می‌شود. چنین مبلغی، در اسفند سال گذشته به عنوان متوسط قیمت مسکن در این کلان‌شهر در سامانه رهگیری معاملات مسکن به ثبت رسید. براساس این گزارش «اولین موج» کاهش قیمت مسکن در سال جاری، در فروردین‌ماه با 7درصد نزول در منحنی نرخ رشد ماهانه قیمت، شکل گرفت. با این حال در اردیبهشت و خرداد به دلیل شوک‌های اقتصادی ناشی از کاهش نرخ سود بانکی و اجرای فاز دوم هدفمندی، قیمت مسکن یک ماه 6درصد و ماه بعد 5درصد افزایش یافت، اما از آنجا که این صعود‌ها منشاء درونی نداشت و در داخل بازار مسکن همه متغیرها، از عرضه مازاد گرفته تا بی‌میلی طرف تقاضا به خرید، از رشد قیمت پشتیبانی نمی‌کرد، در نتیجه، تغییر فصل باعث تغییر مسیر منحنی نوسان قیمت شد.
در نتیجه این تغییر مسیر، تیرماه امسال دومین موج کاهش قیمت مسکن مربوط به سال93، اتفاق افتاد و سومین موج نیز ماه گذشته حاصل شد.
به گزارش «دنیای‌اقتصاد» در ماه‌های اردیبهشت و خرداد مترمربعی حدود 200هزار تومان در هر ماه به قیمت مسکن افزوده شد، اما در دو ماه اول تابستان در مجموع 150هزار تومان از قیمت هر متر آپارتمان‌ها کاسته شد.


معاملات تابستانی با قیمت زمستانی
با افت و خیز قیمت مسکن در ماه‌های اخیر مشخص می‌شود سرمایه‌گذاری در این بازار طی 5ماه اول امسال هیچ بازدهی ملموس و قابل محاسبه‌ای نداشته است به این معنی که قیمت آپارتمان در پایان مردادماه امسال به مترمربعی 4میلیون و 200هزار تومان رسیده که در مقایسه با قیمت متری 2/4میلیون تومان ابتدای فروردین93، بیانگر عدم تغییر قیمت در این فاصله یا بازدهی صفردرصدی در 5 ماه است.


دست‌بسته بودن خریداران در غیاب سفته‌بازها
بازگشت قیمت مسکن در پایان مرداد به نقطه 5ماه پیش، مُهر تاییدی است بر گزارش‌های پیشین «دنیای‌اقتصاد» مبنی‌بر «از دست رفتن خاصیت سرمایه‌گذاری و سفته‌بازی در بازار مسکن». سال گذشته پیش‌بینی می‌شد در سال93 به علت شروع قسمت دوم رکود مسکن، ریسک سرمایه‌گذاری در این بازار و همچنین فعالیت‌های سفته‌بازی، تحت‌تاثیر تداوم کاهش قیمت، بالا می‌رود. این پیش‌بینی هم‌اکنون با عدم مشاهده هیجانات خرید و فروش، تحقق پیدا کرده است.
در شرایط کنونی که جهت تغییرات قیمت مسکن پایین‌رونده شده و پیش‌بینی کارشناسان اقتصادی، از ادامه این مسیر نزولی در ماه‌های آینده حکایت دارد، تقاضای مصرفی فرصت دارد از اوضاع نهایت بهره‌برداری را داشته باشد، اما آنچه این گروه را به رغم فراهم بودن فضا، از انجام معامله محروم کرده، ضعف بنیه مالی خرید است. کناره‌گیری هر دو دسته تقاضای مسکن– سرمایه‌گذاری و مصرفی- از صحنه معاملات، باعث تشدید رکود در ماه‌های اخیر شده است. در این میان، با رسیدن مذاکرات بانک‌مرکزی و وزارت راه‌وشهرسازی به مرحله حساس خود در مردادماه، شائبه تصویب قریب‌الوقوع طرح راه‌اندازی صندوق‌های پس‌انداز مسکن در ماه گذشته در ذهن بازار تقویت شد و متقاضیان مصرفی خرید مسکن با این تصور که سقف وام خرید مسکن تا حداکثر شهریورماه –طبق وعده رئیس کل بانک مرکزی در یکی از کنفرانس‌های خبری دو ماه اخیر- افزایش پیدا می‌کند، از بازار خارج شدند. هم‌اکنون این رفتار طرف تقاضا به عنوان عامل قوی اثرگذار بر کاهش 1/3درصدی قیمت مسکن ظرف 60روز– تیر و مرداد- مطرح است، البته این کاهش به نوعی مدیون مهار تورم نیز است.


قیمت مسکن از تورم جاماند
میانگین قیمت مسکن در تهران طی 5ماه اول امسال 9/0درصد افزایش پیدا کرده است. به این ترتیب مجموع تورم ماهانه مسکن در بهار و دو ماه اول تابستان کمتر از یک درصد بوده است که در مقایسه با نرخ تورم عمومی ماهانه که در مجموع این 5ماه، معادل 6/6درصد بوده، می‌توان گفت: ارزش واقعی ملک مسکونی در تهران طی نیمه‌اول سال93 از رشد منفی برخوردار بوده و به مراتب کمتر از سایر کالاها و خدمات مصرفی خانوارها افزایش پیدا کرده است.
به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، مجموع رشد 5ماه قیمت مسکن در سال جاری در شرایطی به یک درصد نمی‌رسد که در مدت 5ماه اول سال گذشته، میانگین قیمت در تهران 6درصد افزایش یافته بود. هم‌اکنون با به شدت پایین آمدن شتاب رشد قیمت مسکن، انتظار می‌رود در پایان سال93، معدل تغییرات 12ماهه قیمت با فاصله زیادی از سطح 33درصد سال گذشته کمتر شود.


2درصد بیشتر از مرداد پارسال
سطح کنونی قیمت مسکن نه‌تنها نسبت به ماه‌های گذشته بلکه در مقایسه با ماه‌های مشابه سال گذشته نیز از آرامش نسبی برخوردار است.
متوسط قیمت در مرداد امسال فقط 2درصد نسبت به مرداد سال92 افزایش از خود نشان می‌دهد. این در حالی است که مرداد سال گذشته، قیمت مسکن 55درصد نسبت به مرداد سال91 افزایش پیدا کرده بود. تورم نقطه‌به‌نقطه مسکن در تیرماه امسال 3/4درصد شد و در مرداد نیز به 2درصد نزول کرد. متوسط قیمت مسکن در 5ماه اول امسال به متری 4میلیون و 175هزارتومان رسید که در مقایسه با میانگین سال 92 که متری 3میلیون و 960هزار تومان بود، حدود 4/5درصد افزایش یافته اما نسبت به مدت مشابه سال قبل (5 ماه اول سال 92) معادل 3/2 درصد رشد داشته است. در ماه‌های گذشته از سال93، هم نرخ رشد نقطه‌به‌نقطه و هم نرخ رشد ماهانه قیمت مسکن همواره تک‌رقمی –زیر 10درصد- بوده است. این در حالی است که نیمه اول سال92، تورم نقطه‌به‌نقطه قیمت مسکن از 51 تا 71 درصد در نوسان بود!


 

انتهاي خبر/ قدس آنلاين / کد خبر: 233787
کليدواژه ها
نام :* ايميل :
نظر :*
حداکثر تعداد کاراکتر نظرميياشد .

نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور  وآموزه های دینی  مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

ارسال
عماد | ۱۳۹۳/۶/۱۶
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • خدا امام زمان را برسان به داد ما
  50 سال بايد کار کنم هيچي نخورم تا اگر مسکن گران نشه بتونم خونه 50 متري بخرم ما نسل سومي ها بدبختيم و باعث و بانيش نسل اولي ها هستند
قشر متوسط! | ۱۳۹۳/۶/۱۶
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • مياسفانه مغز مردم نازنين ايران در موقع بالا رفتن كاذب قيمت (كه باعث و بانيش دلالا و سودجويان هستند) به وجد مياد! و تصور ميكنن عن قريب ميلياردر مشن!
  ولي موقع سقوط قيمتها هنگ ميكنه و پذيراي تعديل قيمتها نيستن!
  آخه بنده خدا تصور كردي خونه قراضتو دولا پهنا به متقاضي واقعي مسكن غالب كردي ، سود كلون به جيب زدي و پولدار شدي! يعني واقعا درك اين واقعيت رو نداري كه با اين كارت آب به آسياب دلالاي از خدا بي خبر ميريزي و تورم رو براي بچه ها و نوه هات به ارث ميذاري؟!! به خودت بيا . . .
شاهين | ۱۳۹۳/۶/۱۶
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • با احترام، بقدري قيمت ملک از سال 84 افزايش پيدا کرد که فقط دست اقشار متوسط به بالا بهش مي رسه، با وجود اين رکود دو سه سال اخير باز هم کسي توانمندي خريد نداره، خدا از بانيان کثيف اين دلالي نگذره
محمد | ۱۳۹۳/۶/۱۶
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • *** جزاي گرانفروش نخريدن است ***
باران | ۱۳۹۳/۶/۱۶
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • مگه خدا خودش به ما بدبخت بيچاره ها رحم کنه وگرنه تا اين دلالان دد صفت هستن نميذارن مردم مستحق يه سقفي گيرشون بياد.
آزاد | ۱۳۹۳/۶/۱۶
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • آقاي وزير مسکن اگر دونبال رونق کاذب مسکن با وام هاي 80ميليوني نباشه واينقدر اميدبه بسازبفروشا نده حتما آپارتمان پايين مياد.خواهش ميکنم يکبار هم که شده بنفع مردم از آپارتمانهاي خالي ماليات درست حسابي بگيريد:مثل وامهايي که به اقشارکم درآمدميديد وباجريمه هاي آنچناني پوست مردم ميکنين.
پيروز | ۱۳۹۳/۶/۱۵
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • مقصر قيمت کاذب مسکن ؛ دلال و الا خصوص بنگاه داران مي باشند
خوشحال | ۱۳۹۳/۶/۱۵
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • مسکن مرد و ذيگه زنده نمي شه
تقي | ۱۳۹۳/۶/۱۵
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • قيمت مسکن و ديگر کالاها را 1000برابر بالا مي بريد و وقتي صداي مردم در مي آيد يک درصد کاهش مي دهيد بابا دست شما درد نکنه............
علي | ۱۳۹۳/۶/۱۵
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • انشاالله قيمت مسکن به قدري پايين بياد که همه داراي مسکن و سرپناه شوند . واقعيت اين است که پولي در دست مردم نيست و حالا حالاها ارزاني قيمت مسکن ادامه دارد.
  • ناشناس | ۱۳۹۳/۶/۱۶
   اين افرادي که به اين نظر منفي داده اند ظاهرا دلال هستند. انشالله دلال ها ورشکست
رسول | ۱۳۹۳/۶/۱۵
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • اون موقعي که همين جوري داشت گرون ميشد کسي ميگفت چقدر دارن سود ميکنن که الان تو فکر زيان سرمايه دارها هستيد قيمت مسکن خيلي بايد پايين تر بياد شايد مردم بتونن خريد کنن....
تبريزي | ۱۳۹۳/۶/۱۵
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • آپارتمان متري 5 مليون با کدوم حقوق مي شه خريد ؟
  وقتي قشر کارگر جامعه توان خريد نداشته باشه توليدي کارخونه دار و آپارتمان سازنده دستش مي مونه
  تا قشر کارگر توان خريد نداشته باشه رکود خواهد بود
فرهاد | ۱۳۹۳/۶/۱۵
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • سلام @اولا قيمت مسکن به قدري بالا است که خريداران واقعي توان خريد ندارند /سرمايه بايدبه سمت توليد واشتغال هدايت شود نه دلالي /اگر دلالان از مسکن بروند مسکن رونق ميگيرد /خريداران واقعي صاحبخانه مي شوند وسرمايه ها به طرف صنايع وبورس مي رود مثل ترکيه و...
اميد | ۱۳۹۳/۶/۱۵
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • به اميد خدا و همت مردم در همراهي نکردن با مافياي مسکن بايد شاهد کاهش بسيار بيشتر از اين حرف ها در بازار مسکن باشيم.قيمت بالاي مسکن يکي از عوامل نارضايتي شديد مردم از وضع موجود است قيمت بالاي مسکن يک ظلم بزرگ به مردم ايران است
اميد | ۱۳۹۳/۶/۱۵
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • حالا حالا ها بايد قيمت مسکن خيلي بيشتر از اين حرف ها ارزان شود مسکن گران يک ظلم بزرگ است که مافياي مسکن به مردم مظلوم ايران تحميل کرده است
صالح | ۱۳۹۳/۶/۱۵
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
 • والا بخدا قيمتها بالاست پول حلال به آساني جمع نميشه ما قشر متوسط و متوسط به پايين توان خريد نداريم کي تموم ميشه دوران اجاره نشيني و بدبختي ما دولت چرا فکري نمي کنه ؟ لطفا منتشر کنيد !!!1
 • اخبار مرتبط


اخبار جشن هاي ميلاد
چند رسانه اي
قدس انلاين ورزشي
پخش زنده حرم مطهر رضوي
باشگاه خوانندگان قدس آنلاين
بسته خبري
بازارخودرو
نوشا
نوغابي
پديده
بيمه پاسارگاد
کلاچ کالا
نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
Copyright © 2011 quds online, All rights reserved