۱۳۹۹ دوشنبه ۱۲ خرداد / ٩ شوال ١٤٤١ / Monday, June 01, 2020 العربیه
لطفا منتظر بمانید...
  • جزئيات خبر
  • سیاسی ,ساير حوزه ها    کد خبر : 234139
  • زمان مخابره:
  • ۱۸ : ۵۷ -- ۱۳۹۳/۶/۱۶
سرپرست وزارت علوم با تاکید بر رعایت حقوق دانشجویان :

دانشگاه زمین بازی سیاسی نیست/ آرامش گورستانی دانشگاه به نفع کشور نیست

سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با تأکید بر اینکه نباید از اینکه دانشجو از حقوق خود آگاه باشد بترسیم، گفت:‌ نباید فکر کنیم هر چه تحکم و استبداد در دانشگاه‌ها بیشتر باشد و دانشجو از احقاق حق خود بترسد دانشگاه آرامش پیدا می‌کند. این آرامش گورستانی در درازمدت به نفع کشور نیست. ما باید به حقوق دانشجو احترام بگذاریم و نگذاریم توسط هر کسی پایمال شود.

به گزارش خبرنگار" دانشگاهی" خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر محمد علی نجفی در نشست معاونین دانشجویی دانشگاه‌ها ضمن تبریک میلاد امام رضا (ع) با ابراز امیدواری نسبت به اینکه این همایش تأثیر مثبتی در برنامه های پیش روی دانشگاه ‌ها در سال جدید داشته باشند گفت: معاون دانشجویی بودن یک‌ کار بسیار مهمی است و ظریفترین کار دانشگاه بر عهده این بخش است زیرا بخش مهمی از آرامش و نشاط به عملکرد معاونین دانشجویی برمی‌گردد و نیز متنوع ترین کار نیز در دانشگاه مربوط به این حوزه است.

وی با بیان اینکه معاونین دانشجویی باید با یک هنرمندی پیچیدگی و ظرافت‌های خاص این حوزه را مدیریت کنند گفت: از آنجایی که دانشجویان روحیه پرسشگر و معترضی دارند و پرسش‌های دانشجویان صرفا شامل مسائل دانشگاهی نمی‌شود و تمام مسائل کشور را در بر می‌گیرد، معاونین دانشجویی باید اطلاعات بالایی از وضعیت کشور داشته باشند.

نجفی با ذکر مثالی ادامه داد: به طور مثال اگر در حوزه اقتصاد اختلاسی صورت می گیرد یا مسائلی در مورد دادن یا ندادن یارانه توسط دولت در دانشگاه‌ها مطرح می‌شود، دانشجویان با معاونت های دانشجویی سوالات خود را مطرح می‌کنند. البته لازم نیست تمام پرسش‌ها را به‌شخصه معاونین دانشجویی پاسخ دهند اما این معاونت باید توان بالایی داشته باشد تا دانشجویان را قانع کند.

نباید از اینکه دانشجو از حقوق خود آگاه باشد بترسیم

به اعتقاد نجفی ، شرط اول موفقیت در معاونت دانشجویی علاقمندی به دانشجویان است، معاونین دانشجویی باید به جوانان علاقمند باشند و این علاقه را تقویت کنند و تحت تأثیر برخی برخوردها و ناپختگی‌هایی که از سوی دانشجویان بروز پیدا می‌کند قرار نگیرند و همدل با دانشجویان باشند.

وی با اشاره به اینکه رعایت حقوق دانشجویان یکی از نکات مهمی است که معاونان دانشجویی باید به آن توجه ویژه داشته باشند، افزود: این مسئله باید در معاونت دانشجویی جا بیفتد که دانشجویان از حقوق زیادی برخوردار هستند. بخشی از این حقوق به فراخور وظایف شرعی ما به عنوان اولیای تربیتی تعریف می‌شود و بخشی دیگر مربوط به حقوق مدنی و شهروندی دانشجویان است.

سرپرست وزارت علوم با تأکید بر اینکه نباید از اینکه دانشجو از حقوق خود آگاه باشد بترسیم، گفت:‌هرچه آگاهی دانشجویان نسبت به حقوق خودشان بیشتر باشد امور بهتر پیش می‌رود. نباید فکر کنیم هر چه تحکم و استبداد در دانشگاه‌ها بیشتر باشد و دانشجو از احقاق حق خود بترسد دانشگاه آرامش پیدا می‌کند. این آرامش گورستانی در دراز مدت به نفع کشور نیست. ما باید به حقوق دانشجو احترام بگذاریم و نگذاریم توسط هر کسی پایمال شود.

نجفی با اشاره به اینکه یکی از مصادیق مهم رعایت حقوق دانشجویان کمیته های انضباطی است اظهار کرد: گاهی ممکن است افراد تحت تأثیر برخی اغراض و عصبانیت ها قرار بگیرند اما معاون دانشجویی باید بر احکام صادر شده نظارت داشته باشد و این احکام با سن و سال جوان امروز و شرایط جامعه سازگار باشند.

وی با تأکید بر اینکه کمیته انضباطی در اصل یک کمیته تربیتی است، افزود: این کمیته تشکیل شده تا دانشجویان را تربیت کند و اگر برخوردی صورت می گیرد فقط باید در جهت تربیت و رشد دانشجویان باشد.

همه جریان های سالم نظام باید در قالب تشکل‌های دانشجویی فعالیت کنند

سرپرست وزارت علوم با بیان اینکه سیاست وزارت علوم این است که همه جریان های سالم نظام باید در قالب تشکل‌های دانشجویی فعالیت کنند گفت: اگر جریانی سالم است و در درون نظام تعریف می‌شود باید راه رشد آن را فراهم کنیم و فرصت برابری ایجاد کنیم.

وی افزود: ممکن است معاون دانشجویی تفکراتش به یک جریان سیاسی خاص نزدیک باشد اما این مسئله نباید مانع آن شود که فرصت برابری برای همه به شکل عادلانه ایجاد کند.

نجفی با بیان اینکه یکی از سیاست های وزارت علوم جذب مشارکت حداکثری در فعالیت های دانشجویی است افزود: در گام اول باید یک اطمینان خاطری ایجاد کنیم تا افراد در قالب تشکل ها و انجمن های مختلف فعالیت کنند. چرا که در گذشته اینگونه بود که برخی دانشجویان در مقطعی تشویق به فعالیت های دانشجویی شدند اما همان فعالیت های قانونی با تغییر رئیس دانشگاه یا دولت ، گرفتاری هایی را برای دانشجویان به وجود آورد و باعث شد دانشجویان به خاطر فعالیت های قانونی خودشان دچار محرومیت های تحصیلی شود.

نجفی با اشاره به اینکه امنیت و آرامش دانشگاه ها با مشارکت حداکثری ایجاد می‌شود گفت:‌ دانشجویان به فراخور علاقه شان باید در دانشگاه فعالیت کنند تا هم هیجانات اضافی دانشجویان تخلیه شود و هم از این فرصت برای سازندگی استفاده کنیم.

سرپرست وزارت علوم با اشاره به اینکه یکی از موارد مهم تشویق به فعالیت در شورای صنفی است، افزود: بگذاریم دانشجویان دور یکدیگر جمع شوند و نظراتشان را مطرح کنند شاید برخی از نظرات آنها عملیاتی نباشد اما باید شنیده شود و آن بخشی که عملیاتی است محقق شود.

نجفی با اشاره به اینکه در کنار تمام فعالیت های دانشگاهی فعالیت های قرآنی باید مورد توجه ویژه ای قرار بگیرد اظهار کرد: در سالهای اخیر فعالیت‌های خوبی در این زمینه شکل گرفته اما باید یک حساب خاص برای فعالیت های قرآنی ایجاد کنیم.

وی با اشاره به بحث سلامت دانشجویان اظهار کرد: در سالهای اخیر اقدامات خوبی همچون کارنامه سلامت انجام شده اما مهمتر از کارنامه سلامت جسمی ، سلامت روحی روانی دانشجویان است. در همین راستا باید دفاتر مشاوره در دانشگاه ها تقویت شوند.

باید از دانشگاه تنش زدایی شود

سرپرست وزارت علوم با اشاره به مسائل سیاسی در دانشگاه اظهار کرد: گمان نمی کنم کسی درباره سیاسی بودن دانشگاه و فعالیت های سیاسی دانشجویان تردیدی داشته باشد. مقام معظم رهبری بارها بر این مسئله تأکید داشته اند و افراد را از اینکه دانشجویان غیرسیاسی باشند نهی می‌کنند. حتی ایشان در جلسه ای نقل به مضمون فرمودند: خدا لعنت کند کسی را که دانشجو را غیر سیاسی بخواهد.

نجفی با بیان اینکه دانشگاه نباید سیاست زده شود، افزود: گروه‌های سیاسی خارج از دانشگاه نباید منویات خود را در دانشگاه اجرا کنند باید از دانشگاه تنش زدایی شود. سیاست زدگی خوب نیست اما سیاسی بودن خوب است.

وی با اشاره به اینکه متن اصلی دانشگاه علم،‌ آموزش و پژوهش است، افزود: مسائل سیاسی باید درحاشیه قرار گیرند.

وی با اشاره به مخالفت‌های برخی جریان‌های سیاسی با دولت و وزارت علوم گفت: برخی جریانات و رقبای سیاسی با دولت و وزارت علوم مخالف هستند. به گونه ای که در این یک سال اخیر به اندازه چهار سال دولت گذشته با این دولت مخالفت شده است.

وی افزود: نکته حائز اهمیت این است که مسئولیت شرعی، ملی و اخلاقی حکم می‌کند که در مخالفت، مصالح ملی و جانب اخلاق رعایت شود اگر مخالف من، در ظاهر دشمن سیاسی من عملی به نفع مصالح کشور انجام داد من حداقل کاری که می توانم بکنم این است در مقابل آن سکوت کنم و آن را تخریب نکنم.

نجفی با تأکید بر اینکه نباید فریب آن را بخوریم که این مخالفت ها را به متن اصلی دانشگاه ببرند گفت: سیاست اصلی وزارت علوم این است که در حداقل ممکن برخورد کند و پاسخ سیاسی ندهد چرا که معتقدیم زمین سیاسی در جای دیگری است.

نجفی در پایان افزود: این مسئولیت امانت جمهوری اسلامی است و نباید اجازه دهیم از آن سوءاستفاده کنند. از معاونین دانشجویی می‌خواهم که علاوه بر آگاهی سیاسی و رعایت حقوق دانشجویان اجازه ندهند دانشگاه تحت الشعاع این فعالیت ها قرار گیرد.

انتهاي خبر/ قدس آنلاين / کد خبر: 234139
کليدواژه ها
نام :* ايميل :
نظر :*
حداکثر تعداد کاراکتر نظرميياشد .

نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور  وآموزه های دینی  مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

ارسال
  • اخبار مرتبط


اخبار جشن هاي ميلاد
چند رسانه اي
قدس انلاين ورزشي
پخش زنده حرم مطهر رضوي
باشگاه خوانندگان قدس آنلاين
بسته خبري
بازارخودرو
نوشا
نوغابي
پديده
بيمه پاسارگاد
کلاچ کالا
نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
Copyright © 2011 quds online, All rights reserved