۱۳۹۹ سه شنبه ۶ خرداد / ٣ شوال ١٤٤١ / Tuesday, May 26, 2020 العربیه
لطفا منتظر بمانید...
  • جزئيات خبر
  • سیاسی ,بين الملل    کد خبر : 234163
  • زمان مخابره:
  • ۰ : ۳۹ -- ۱۳۹۳/۶/۱۷
جنگ سرد روسیه و غرب از اوکراین آغاز شده است ؛

تغییر نقشه ژئوپلتیک شرق اروپا

گروه سیاسی- آرش خلیل خانه: بحران اوکراین آژیر خطر وقوع جنگ سرد دیگری را میان روسیه جدید و جهان غرب به صدا در آورده است.

طمع ناتو برای گسترش خزنده خود به اروپای شرقی و تصرف حیاط خلوت روسیه که در دو دهه گذشته بواسطه تحلیل قوای روسیه و سرگرم بودن ولادیمیر پوتین به بازیابی قدرت درونی و تقویت بنیه اقتصادی و ساماندهی دوباره ابزارهای قدرت سیاسی و نظامی این کشور برای بازگشت به جایگاه استراتژیک گذشته اش در نظام جهانی میسر شده بود در ایستگاه اوکراین به مثابه عبور این پیمان نظامی آمریکایی از خط قرمز ابرقدرت پیشین بود.
ابرقدرتی که پس از دو دهه نقاهت زخم های فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و تحمل تحقیر های غرب رفته رفته توان خود را بازیافته و با احساس خطر جدی از ناحیه تصرف اوکراین بدست گروه های وابسته به غرب و خیز ناتو برای ورود به این کشور به یکباره از جای خود برخاست.
شاید پس از چالش نظامی روسیه و غرب بر سر طرح سپر دفاع موشکی آمریکا در اروپای شرقی کمتر کارشناس و صاحب نظری تصور می کرد که نقطه شروع بحران اصلی میان این دو قطب و آغاز مجدد یک جنگ سرد در سایه تهدید جدی نظامی و وقوع جنگی تمام عیار اوکراین باشد، اما گویی روسیه به انتظار چنین فرصتی بود.


تغییر نقشه ژئوپلتیک اروپا
اکنون به جرات می توان گفت که نقشه ژئوپولوتیک اروپای شرقی برای همیشه دگرگون شده است.
الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه از یک سو و اعلام تشکیل جمهوری خود مختار مردمی در لوهانسک مرزهای شرق اروپا را دگرگون کرده است. حال آنکه پس از جداکردن کریمه از اوکراین ناظران سیاسی به جد معتقد بودند که روسیه این امر را در مورد نواحی شرقی این کشور نیز تکرار خواهد کرد.
اگر چه جدایی کریمه و الحاق آن به روسیه از طریق همه پرسی انجام گرفت اما پشتوانه این اتفاق بنیه نظامی روسیه بود که امروز در شرق اوکراین به قدرت نمایی خود ادامه می دهد تا آنجا که پوتین با به رخ کشیدن زرادخانه هسته ای اش کشورهای غربی را تهدید می کند که قادر است ظرف دو هفته کی یف را هم تصرف کند.
نیروهای ارتش اوکراین که در چند ماه گذشته موفق شده بودند بخشهای زیادی از مناطق دونتسک و لوهانسک را که به تصرف جدایی طلبان در آمده بود باز پس گیرند، با مداخله نیروهای روسی یک بار دیگر وادار به عقب نشینی شدند و عملا توازن نظامی در شرق اوکراین با حضور نیروها و تسلیحات روسی به نفع مخالفان تغییر کرد.
این در حالی است که مسکو هر روز در برابر اقدامات ناتو و کشورهای غربی که عمدتا شامل واکنش های سیاسی و تحریم های اقتصادی بوده موضع سخت تر و تهاجمی‌تری می گیرد. سران ناتو پس از نشست ولز که پنج شنبه و جمعه گذشته برگزار شد اعلام کردند که روسیه باید منتظر تحریم های جدیدی باشد.نمایندگان این اتحادیه جمعه آینده در این باره در بروکسل رایزنی خواهند کرد. این تحریم‌ها در وهله نخست متوجه کنسرسیوم های دولتی انرژی روسیه خواهند بود.
«فایننشیال تایمز» با اشاره به طرحی قانونی در این زمینه گزارش داده است که اگر این تحریم‌ها وضع شوند، شرکت‌های دولتی روسیه در آینده قادر به تأمین پول در بازارهای سرمایه اروپا نخواهند بود. این به معنی تشدید جدی تحریم‌هایی است که تا کنون در مورد روسیه وضع شده است. با این حال که سرگئی لاوروف تهدید کرد که در صورت اعمال تحریم های جدید از سوی غرب مسکو نیز وادار به اقدام متقابل خواهد شد.
چالش بین این دو حوزه در حالی اوج می گیرد که مسکو به راحتی می تواند از ابزار انرژی نه تنها علیه اوکراین که 80 درصد گاز مصرفی خود را از این کشور تأمین می کند که علیه دیگر کشورهای اروپایی نیز استفاده کند و با رسیدن پاییز این اسلحه اقتصادی بیش از پیش اروپا رابه چالش می کشد.
از اینرو اتحادیه اروپا و آمریکا بعنوان قدرت اصلی و رهبر معنوی ناتو از این پس با یک کانون جدید بحران در مرزهای دگرگون شده شرق اروپا روبرو هستند. اما مهمتر از آن، پیمان ناتو که در بیست سال گذشته با طیب خاطر یک به یک در حال فتح کشورهای شرق اروپا بود با تابلوی ایست روسیه روبرو شده است.
این امر بدان معناست که پیمان ناتو که در ده دهه گذشته تلاش کرده بود ماهیت نظامی خود را کمرنگ کرده و در قالب یک پیمان سیاست حرکت خزنده خود را ادامه دهد و آنرا توجیه کند، اکنون وادار شده تا یک بار دیگر در قامت یک پیمان نظامی قد علم کند و در بحران اوکراین مقابل روسیه بایستد.
این امر البته برای ایالات متحده آمریکا چندان هم خالی از فایده نیست زیرا طی یک دهه گذشته و خاصه پس از وقوع بحران اقتصادی در اروپا در عمل تمام بار مالی تأمین نظامی ناتو بر دوش واشنگتن افتاده بود و بحران اوکراین و تقابل با روسیه کشورهای اروپایی را بر آن داشت تا با فشار آمریکا در نشست ولز یک بار دیگر سهم خود را در تأمین بودجه نظامی ناتو بالا ببرند.


واکنش سریع ناتو به جنگ سرد
اولین بازخورد این تغییر وادار شدن ناتو به تشکیل یک نیروی واکنش سریع با نام «سرنیزه» در برابر تهدید نظامی روسیه بود.
«آندرس فوگ راسموسن» دبیرکل ناتو در پایان هفته گذشته و پس از دیدار سران کشورهای عضو این پیمان خبر از تشکیل این نیروی جدید داد که از چند ده هزار نفر تشکیل می‌شود و می‌تواند طی 48 ساعت به نقاط لازم اعزام شود.
مقرر شده است که ساز و برگ نظامی این نیرو هم در کشورهای اروپای شرقی که عضو ناتو هستند، از پیش ذخیره شود.
«پترو پروشنکو» رئیس جمهوری اوکراین که پنج شنبه در نشست سران کشورهای عضو ناتو در ولز شرکت کرده بود تا با آنها تبادل نظر کند و البته نتیجه مذاکراتش با پوتین را نیز به سران اروپایی و باراک اوباما ارایه دهد موفق نشد تا آنها را به مداخله و حمایت نظامی از خود وا دارد و ناتو به بهانه اینکه اوکراین هنوز به عضویت پیمان در نیامده توانست از این مواجهه نظامی شانه خالی کند و بگریزد از اینرو به نظر می رسد تشکیل نیروی واکنش سریع ناتو چشم به تحولات و اتفاق های آتی دارد که تغییر نقشه ژئوپلوتیک منطقه شرق اروپا و شکل گیری کانون های جدی تنش آنها را محتمل و شاید قطعی کرده است.
با این حال اوباما در سفر به شرق اروپا در هفته گذشته به کشورهای استونی، لتونی و لیتوانی که حکم مخابره یک پیام سیاسی برای پوتین را داشت تاکید کرد که در صورت تعرض روسیه به این کشورها ناتو با نیروهای خود از آنها دفاع خواهد کرد که به باور تحلیلگران سیاسی و نظامی این یک پلوتیک سیاسی برای جبران جاخالی ناتو از رویارویی نظامی با روسیه در اوکراین بوده است.


آتش بس زیر سایه تهدید نظامی
موضوع دیگری که در اجلاس ولز مورد بحث قرار گرفت طرح ولادیمیر پوتین برای آتش بس و مصالحه در اوکراین بود که اگر چه شخص پروشنکو ظاهرا ترجیح می دهد آنرا بپذیرد اما ناتو نمی خواهد به آن روی خوش نشان دهد زیرا این طرح موجب تثبیت تغییرات ژئوپولوتیک در اروپای شرقی به نفع روسیه خواهد شد.
با این حال به موازات مانورهای سیاسی، نظامی و اقتصادی اعضای ناتو در نشست ولز انگلستان گروه های تماس دولت اوکراین و مخالفات استقلال طلب شرق این کشور در مینسک پایتخت بلاروس بر سر طرح پیشنهادی پوتین به توافق هایی رسیده اند و آتش بس موقت بین این نیروها و دولت اوکراین از عصر جمعه بر قرار شده است.
به گفته مقامات روسیه سفید(بلاروس) در مذاکرات مینسک افزون بر نمایندگان کی‌یف و شورشیان اوکراین، نمایندگان مسکو و نیز سازمان امنیت و همکاری اروپا شرکت داشتند. اکنون همه چیز به نتیجه مذاکرات گروه های تماس جدایی طلبان و دولت اوکراین که در مینسک برگزار می شود بسته است.
به نظر می رسد جدایی طلبان از خواسته خود برای استقلال و جدایی از اوکراین عبور کرده اند و با گرفتن امتیازهایی شاید در قالب نوعی فدرالیزم حاضر به مصالحه با دولت مرکزی هستند و روسیه نیز ترجیح می دهد با حفظ نیروهای جدایی طلب و نزدیک به خود در داخل ساختار سیاسی و مشارکت دادن آنها در قدرت کنترل خود را بر این کشور حفظ کند. حال این سران پیمان آتلانتیک شمالی هستند که باید با تبعات این بحران از جمله سایه جنگ سردی دیگر که هر لحظه می تواند اوج گیرد و وارد یک بحران نظامی جدی شود سر کنند.

انتهاي خبر/ قدس آنلاين / کد خبر: 234163
کليدواژه ها
نام :* ايميل :
نظر :*
حداکثر تعداد کاراکتر نظرميياشد .

نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور  وآموزه های دینی  مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

ارسال
سجاد نصيري | ۱۳۹۳/۶/۱۷
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
  • بسيار زيبا بود از تحليل تان لذت بردم.
  • اخبار مرتبط


اخبار جشن هاي ميلاد
چند رسانه اي
قدس انلاين ورزشي
پخش زنده حرم مطهر رضوي
باشگاه خوانندگان قدس آنلاين
بسته خبري
بازارخودرو
نوشا
نوغابي
پديده
بيمه پاسارگاد
کلاچ کالا
نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
Copyright © 2011 quds online, All rights reserved