۱۳۹۹ سه شنبه ۱۳ خرداد / ١٠ شوال ١٤٤١ / Tuesday, June 02, 2020 العربیه
لطفا منتظر بمانید...
  • جزئيات خبر
  • سیاسی ,دولت و مجلس    کد خبر : 234698
  • زمان مخابره:
  • ۱۳ : ۲۰ -- ۱۳۹۳/۶/۱۹

زاکانی: انقلاب ایران موازنه قدرت در دنیا را تغییر داد

نماینده مردم تهران در مجلس، شکل گیری انقلاب اسلامی را موجب تغییر در موازنه قدرت در دنیا دانست و ابراز داشت: با شکل گیری انقلاب اسلامی ایران گروهی به نام سلطه‌ستیز پا به عرصه گذاشت که امروز در موضع قدرت قرار گرفته و چالش بزرگی برای نظام سلطه ایجاد کرده‌اند.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، علیرضا زاکانی طی سخنانی در جمع مسئولان، معاونین و فرماندهان حوزه های تابعه بسیج شهرداری تهران، به بررسی جریانات سیاسی داخلی و خارجی پرداخت.

زاکانی، در سخنان خود شرایط حال حاضر را دوره جهاد اکبر توصیف کرد و با اشاره به لازمه‌های حضور در این صحنه گفت: در دوره کنونی که دوره جهاد اکبر است، بواسطه داشتن بصیرت می توانیم درست حرکت کنیم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بصیرت را دارای پنج سطح دانست و گفت: سطح نخست بصیرت شناخت حق و باطل، سطح دوم شناخت اهل حق و اهل باطل، سطح سوم شناخت اجزای حق و باطل و سطح چهارم داشتن یک نقشه درست جهت تجزیه و تحلیل برنامه‌های دشمن است.

وی افزود: مهمترین سطح بصیرت داشتن قدرت اجتهاد و فهم درست موضوعات است که بواسطه آن فرد با میزان‌ها و ملاک‌ها دارای قدرت استنباطی می شود که در هر شرایطی قرار بگیرد، نقش فعال داشته و منفعل نمی‌شود؛ همانند رزمنده‌ای که در صحنه پیچیده جنگ، خودی را از غیر خودی تشخیص می دهد و دچار سردرگمی نمی‌شود.

زاکانی، لازمه بصیرت را داشتن تقوی الهی عنوان کرد و گفت: اگر اهل تقوی باشیم، خداوند این قدرت را به ما عطا می‌کند، البته باید توجه داشت که تنها کسی که حرفش برای ما حجیت دارد و توان درک و شناخت شرایط زمانه را دارا می باشد، ولی‌فقیه است که از عنایات الهی برخوردار است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان این که عنصر زمان شناسی در بصیرت با اهمیت است اظهار داشت: قدر و منزلت شهدای کربلا از شهدای توابین بیشتر است، زیرا آنها در آن زمان که باید در کنار امام خود حضور می یافتند، به هر دلیلی حضور نیافتند و نام آنهایی که در کربلا شهید شدند در تاریخ ماندگار شده است.

وی شکل گیری انقلاب اسلامی را موجب تغییر در موازنه قدرت در دنیا دانست و ابراز داشت: تا قبل از شکل گیری انقلاب اسلامی، در سطح جهان 2 گروه سلطه گر و سلطه پذیر وجود داشت. اما با شکل گیری انقلاب اسلامی ایران گروه سومی به نام سلطه ستیز پا به عرصه گذاشت که امروز در موضع قدرت قرار گرفته و چالش بزرگی برای نظام سلطه ایجاد کرده است.

زاکانی با بیان اینکه امروز بیش از روزهای گذشته در اوج قرار داریم و دشمن نیز در موضع ضعف و زبونی قرار گرفته است، گفت: سپتامبر 1991 بوش پدر از تحقق نظم نوین جهانی خبر داد که در دسامبر همان سال شوروی فرو پاشید و 10 سال بعد از آن حادثه برج‌های دوقلو رخ داد، حوادث در تاریخ نشان می‌دهد با وجود اینکه بوش پدر مدعی بر یکپارچه‌سازی و نظم نوین جهانی بوده، امروز حتی قادر نیست فقط چند 10 کیلومتر غزه را پاکسازی و تصرف کند.

وی افزود: امروز شاهدیم که آمریکا از هر روز ضعیف‌تر شده و سیر نزولی را پیش گرفته و غزه نمونه‌ای از ناتوانایی آنها به شمار می‌رود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: یک هیبت‌شکنی جدی در عرصه جهانی نسبت به نظام سلطه ایجاد شده و امروز آنان نمی‌توانند خود را ثابت کنند و ما به عنوان قطب مسلمین و مستضعفین در برابر قطب مستکبرین قرار گرفته ایم.

زاکانی خاطرنشان کرد: در سطح جهان اسلام وقتی به اندیشه‌های مقام معظم رهبری(مدظله العالی) مراجعه می کنیم، حاکمیت سه گروه در جهان اسلام قابل مشاهده است، درمجموعه جهان اسلام ایران به عنوان محور مقاومت و عربستان در مقابل ایران، در جایگاه سازش قرار گرفته است، جریان اخوانی نیز به عنوان جریان سوم موجود در منطقه است که جاهایی با ما و جاهایی با عربستان هم جهت است.

وی با اشاره به اتفاقات عراق و سوریه گفت: دولت‌های غربی از سال 2010 به این نتیجه رسیدند که به دلیل راه اندازی جنگ علیه مسلمانان به کشورهای منفوری نزد ملت ها تبدیل شده اند، لذا تصمیم گرفتند جنگ مسلمانان علیه مسلمانان را راه بیندازند و در این راستا سوریه که حلقه ضعیفی بود را انتخاب کردند.

وی سوریه را صحنه هماوردی انقلاب اسلامی با غرب عنوان کرد و به هزینه‌های بالای دشمنان برای تضعیف حلقه مقاومت و تخریب چهره اسلام اشاره کرد.

زاکانی افزود: پس از این وقایع آمریکا به این نتیجه رسید که برای شکستن حلقه مقاومت خود به طور مستقیم وارد میدان شود اما سؤال اینجاست که چرا حمله نکرده است که پاسخ آن را سیدحسن نصرالله در چهار بند توضیح داده که مهم‌ترین آن بیان مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) است که فرمودند: "منطقه بشکه باروت است".

نماینده مجلس شورای اسلامی، گروه‌های سیاسی داخل نظام را به سه گروه ضد نظام اسلامی یا غیرخودی، در جبهه انقلاب یا خودی و گروه بی تفاوت تقسیم کرد و افزود: غیرخودی، ضدانقلاب است که شامل عوامل خارج نشین معاند نظام که از دوران انقلاب بودند به علاوه ریزش‌های انقلاب می‌شود که قائل به ضدیت با انقلاب اسلامی هستند.

وی خودی ها را نیز به سه دسته تقسیم بندی کرد و گفت: یک گروه خودی جلو افتاده از ولایت یا متقدم است، یک گروه خودی عقب افتاده از ولایت یا متاخراست و یک گروه خودی‌های ملازم است که همراه با ولایت است، در صلوات شعبانیه، زیارت جامعه و نهج البلاغه ما دائما با این ادبیات مواجهیم.

زاکانی گفت: خودی های ملازم، کسانی هستند که خودشان را با ولایت تنظیم می کنند. مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در کرمانشاه فرمودند که رهبری آرمانگرایی را با واقع بینی و عدالت را با عقلانیت همراه می کند، اگر ما موفق شویم که خودمان را با اندیشه های رهبری و مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) تنظیم کنیم، موفق شده ایم بار انقلاب را ببندیم.

وی با اشاره به برنامه چهارم اظهار داشت: در آن برنامه خیلی شفاف اعلام شده بود که ما باید سلطه آمریکا را بپذیریم و همه مسائلمان را هماهنگ کنیم. آنجا ذکر شده است که با تعارض با اسرائیل و آمریکا نمی توان مشکل داخل کشور را حل کرد. این مشکل عقب افتادگی از ولایت است، این ها ظرفیت کشور را برای رسیدن به آرمان هایشان کافی نمی بینند.

وی وظیفه بسیجیان را حرکت در جهت وحدت گروه‌های مختلف سیاسی عنوان کرد و گفت: بسیجیان باید در اتخاذ رویکردهای خود همچون ملازم رهبری باشند و همگام با تفکر ایشان حرکت کنند، وظیفه امروز، جذب بی تفاوت‌ها، حفظ استحکام خودی‌ها و تضعیف غیرخودی‌هاست که در این راستا باید به جذب حداکثری و دفع حداقلی اعتقاد داشته باشیم.

وی اضافه کرد: وظیفه جریان ولایت‌مدار رقابت با دیگر سلایق سیاسی فعال در کشور است؛ رقابتی آمیخته با هوشمندی،‌ واقع گرایی و برای حفظ منافع نظام اسلامی باید مدنظر بسیجیان پیرو خط ولایت باشد.

زاکانی در پایان وفاداری و اعتماد به ولی فقیه زمان را رکن حساسی خواند که اعتقاد راسخ در عمل به آن رستگاری و نجات جامعه را به دنبال دارد.

انتهاي خبر/ قدس آنلاين / کد خبر: 234698
کليدواژه ها
نام :* ايميل :
نظر :*
حداکثر تعداد کاراکتر نظرميياشد .

نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور  وآموزه های دینی  مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

ارسال
  • اخبار مرتبط


اخبار جشن هاي ميلاد
چند رسانه اي
قدس انلاين ورزشي
پخش زنده حرم مطهر رضوي
باشگاه خوانندگان قدس آنلاين
بسته خبري
بازارخودرو
نوشا
نوغابي
پديده
بيمه پاسارگاد
کلاچ کالا
نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
Copyright © 2011 quds online, All rights reserved