۱۳۹۹ يکشنبه ۱۷ فروردين / ١١ شعبان ١٤٤١ / Sunday, April 05, 2020 العربیه
لطفا منتظر بمانید...
  • جزئيات خبر
  • اقتصادی ,ساير حوزه ها    کد خبر : 234770
  • زمان مخابره:
  • ۱۶ : ۸ -- ۱۳۹۳/۶/۱۹
قدس انلاین گزارش میدهد

افزایش دلواپسی ها ازوام80میلیونی مسکن/این خانه دور است!

قدس انلاین- سیدحبیب قاانی:امروزخیلی ساده می توان با مراجعه به بازار و بنگاه های مشاوره املاک رکود حاکم بر بازار مسکن را درک کرد،وحالابا به میان آمدن بحث پرداخت وام 80 میلیون تومانی خرید مسکن اماواگرها درخصوص تاثیرات این وام نقل محافل است.

به گزارش قدس انلاین با وجود اینکه وام مسکن همواره می توانسته نقش قابل ملاحظه ای در تامین بخشی از هزینه خرید مسکن داشته باشد اما موضوع وام مسکن 80 میلیونی بیشتر ازانکه جومثبت برای بازار مسکن ایجاد کرده باشد بر نگرانی ها بر این حوزه افزوده است.
*وام 80 میلیونی راهکار خانه دارکردن مردم نیست
امروز یک عضو کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر اینکه مردم قدرت خرید مسکن ندارند و این مشکل با پرداخت وام حل نمی شود،گفت: بهترین راه برون رفت ازمشکلات بازار مسکن و ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا تقویت بخش خصوصی است.
محمد دامادی افزود: وضعیت سیاست گذاریها در حوزه مسکن مشخص نیست و سازندگان بلاتکلیف هستند.
نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: برخی سیاست ها و برنامه هایی که از سوی دولت به صورت مقطعی اعلام می شود همان روند گذشته است و مبنای دقیق و راهگشایی ندارد.
عضو کمیسیون عمران مجلس در خصوص تاثیر پرداخت وام 80 میلیون تومانی مسکن که در دستور کار دولت قرار گرفته است، گفت: بحث مسکن، بحث وام نیست که وام خرید را افزایش دهیم بلکه مشکل این است که مردم قدرت خرید مسکن ندارند و درآمدها با قیمت ها و تورمی که به شکل سرسام آور در حال افزایش است، برابری نمی کند.
دامادی تاکید کرد: بهترین راه برای برون رفت از این مشکلات و ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضای مسکن تقویت بخش خصوصی است و دولت نمی تواند به صورت مقطعی و با افزایش وام کمک حال باشد بلکه با این کار مردمی که مسکن ندارند،بدهکار هم می شوند.
این نماینده مردم در مجلس نهم تصریح کرد: دولت باید موانع و مشکلات سر راه سازندگان مسکن که بخش کوچکی از آن بحث تسهیلات است را شناسایی و برطرف کند ، اما باید دقت داشت ارائه تسهیلات اگر کارشناسی شده نباشد تورم را دوباره افزایش خواهد داد.
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی یاداور شد: دولت باید به تعهداتی که در حوزه مسکن از جمله طرح مسکن مهر دارد، به موقع و به صورت کامل عمل کند تا کمک حالی برای مردم باشد.
* وام 80 میلیون تومانی مسکن قطعا تورم‌زاست
در صورت روشن شدن تمام ابعاد طرح پرداخت وام 80 میلیون تومانی خرید خانه، بازار مسکن می‌تواند از رکود خارج شود و وضعیت متعادل‌تری میان عرضه و تقاضا در این بخش بوجود آید.
احمدرضا سرحدی کارشناس اقتصاد مسکن در گفت‌وگوایسنا، اظهار کرد: تبلیغات زیادی برای این طرح شده است؛ به‌گونه‌ای که در حال حاضر میزان سود 14 درصد برای این وام در نظر گرفته شده اما بانک‌ها در حال حاضر برای وام‌ها 22 درصد سود می‌پردازند.
وی با بیان این‌که علامت سوال‌های زیادی برای پرداخت وام 80 میلیون تومانی وجود دارد، تصریح کرد: این وام در صورت پرداخت می‌تواند به بالا بردن قدرت خرید مردم کمک کند، در حالی که میزان بازپرداخت باید با روشن شدن تمام ابعاد پیش رود.
سرحدی ادامه داد: طرح به خودی خود مثبت است و می‌تواند بازار را از رکود به وجود آمده خارج کند، اما قطعا باعث تورم خواهد شد.
این کارشناس اقتصاد مسکن با اشاره به این‌که پس از اجرای این طرح قیمت‌ها بالا خواهد رفت، افزود: در سال‌های اخیر شاهد این موضوع بوده‌ایم که با افزایش میزان تسهیلات بانکی تورم در بازار مسکن بوجود آمد.
وی افزود: درحال حاضر به دلیل شرایط خاص میزان عرضه و تقاضا در بازار مسکن عرضه از تقاضا پیشی گرفته و تقاضای موثر از میزان عرضه کمتر است به همین دلیل احتمال تورم هر چند اندک وجود دارد.
سرحدی با بیان این‌که مساله مهم برای پرداخت وام 80 میلیون تومانی تامین اعتبار و شیوه پرداخت آن است، تصریح کرد: هنوز دستورالعمل خاصی مشخص نشده و مکاتبات بین بانک مرکزی و دولت در جریان است و باید منتظر نتایج نهایی بود.

وی خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی دولت امکان پرداخت این وام را ندارد به طوری که بازپرداخت این وام برای اقشار ضعیف باید قابل پرداخت و عملی باشد.
این کارشناس اقتصاد مسکن با اشاره به این‌که 80 میلیون تومان اگر در کلانشهرها در نظر گرفته شود تنها 30 تا 40 درصد یک واحد مسکونی را می تواند تحت پوشش قرار دهد، گفت: قیمت ساختمان در کلانشهر تهران کمتر از پنج میلیون تومان نیست و در پایین‌ترین حالت می‌توان چهار میلیون تومان را ملاک قرار داد.
*تورم‌زا دانستن وام 80 میلیونی مسکن شتابزده است
البته در مقابل معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی گفت: برنامه‌ای که وزارت راه و شهرسازی برای افزایش تسهیلات دارد، راحت‌ترین و مهم‌ترین راهی است که منطبق بر تجربیات جهانی و داخلی بوده و کمکی برای خانه‌دار کردن مردم است و سیاست‌های اعلام شده از سوی دولت تورم‌زا نخواهد بود.
حامدمظاهریان درباره پرداخت وام 80 میلیونی خرید خانه اظهار کرد: گفته می‌شود که پرداخت وام 80 میلیونی در بازار مسکن باعث تورم می‌شود اما باید گفت که این اظهار نظرها شتابزده است.
وی افزود: در حقیقت برنامه‌ای که وزارت راه و شهرسازی برای افزایش تسهیلات دارد، راحت‌ترین و مهم‌ترین راهی است که منطبق بر تجربیات جهانی و داخلی و کمکی برای خانه‌دار کردن مردم است.
معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه هدف این طرح کمک به افزایش قدرت خرید مردم و حق انتخاب آن‌هاست ،افزود: یعنی به جای اینکه خانه بسازیم، حق انتخاب را به مردم می‌دهیم تا بتوانند در بازار خرید کنند.
مظاهریان با اشاره به اینکه نگرانی‌هایی که درباره افزایش قیمت در این بازار با پرداخت وام 80 میلیون تومانی ابراز می‌شود درست نیست، تصریح کرد: با پرداخت وام 80 میلیونی به آورده‌مان در بخش مسکن مبلغی حدود 20 هزار میلیارد تومان در صنعت ساختمان تزریق می‌شود و این امری بدیهی است که به افزایش ساخت و ساز منجر خواهد شد.
وی ادامه داد: قطعا افزایش ساخت و ساز غیر از اینکه بیکاری را کنترل می‌کند، باعث ایجاد شغل‌های جدید می‌شود و خانه‌های جدید نیز ساخته خواهد شد که در درازمدت به نفع کشور خواهد بود.
مظاهریان با اشاره به اینکه پرداخت این وام در کوتاه مدت باعث ایجاد نگرانی‌هایی شده تصریح کرد: با سیاست‌هایی که اعلام خواهد شد می‌توان گروه‌های هدف را در نظر گرفت تا مشخص شود وام به چه خانه‌هایی تعلق می‌گیرد.
وی در ادامه درباره شاخص‌های اصلی برای دادن این وام گفت: این مبلغ به خانه اولی‌ها داده خواهد شد یعنی کسانی که صاحب خانه نیستند، به خانه‌هایی که نوساز هستند به گونه‌ای که ظرفیت را برای اقدامات جدید و ساخت و سازهای نو فراهم کنیم.
معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: یعنی خانه‌هایی که 5 سال پیش ساخته شده‌اند، زیر پوشش این مبلغ وام نخواهند بود ولی یک رونق گسترده در ساخت و ساز ایجاد خواهد شد به طوری که خانه‌های بیشتری ساخته می‌شود.
مظاهریان با بیان اینکه ساخت و ساز خانه‌های جدید یعنی عرضه بیشتری در بازار مسکن پیش می‌آید افزود: بدین ترتیب نگرانی‌هایی که از سوی کارشناسان این بخش وجود دارد، در دراز مدت قطعا کنترل می‌شود و با عرضه بیشتر در کوتاه مدت و سیاست‌هایی که برای گروه‌های هدف مشخص شده، تبعات را کنترل خواهد کرد.
معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه سیاستی برای پرداخت این وام در نظر گرفته شده متقاضی را مجاب به دریافت می‌کند افزود: منطقی‌ترین راه این است که بانک‌ها در این زمینه حمایت کنند یعنی از صورت رفتاری حمایت می‌کنیم که مردم از پس‌انداز کردن در این زمینه استقبال کنند چرا که این مسئله خود به نفع بانک‌هاست.
وی تاکید کرد: پس‌انداز افراد خود هم تورم را کنترل می‌کند و هم نقدینگی در بانک‌ها را افزایش می‌دهد.
مظاهریان با اشاره به اینکه تا یک سال آینده برنامه‌ی دولت می‌گوید که شاخص‌های اقتصادی متفاوت خواهد شد افزود: قرار است بانک‌ها تا یک سال آینده یک سوم دارایی‌ها و پول‌های سمی‌شان را کنار بگذارند و این امر مبتنی بر سیاست‌های خروج از رکود است.
 

انتهاي خبر/ قدس آنلاين / کد خبر: 234770
کليدواژه ها
نام :* ايميل :
نظر :*
حداکثر تعداد کاراکتر نظرميياشد .

نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور  وآموزه های دینی  مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

ارسال
علي | ۱۳۹۳/۶/۱۹
نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال
  • بانک مسکن 35 ميليون وام ميدهد 6 ميليون ان اوراق ميپرد 29 ميليون ديگرميماند هرماه 500هزار تومان باز پرداخت 36 ماه 70 ميليون بايد پرداخت کنيم اين وام بدرد نميخورد
  • اخبار مرتبط


اخبار جشن هاي ميلاد
چند رسانه اي
قدس انلاين ورزشي
پخش زنده حرم مطهر رضوي
باشگاه خوانندگان قدس آنلاين
بسته خبري
بازارخودرو
نوشا
نوغابي
پديده
بيمه پاسارگاد
کلاچ کالا
نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
Copyright © 2011 quds online, All rights reserved