۱۳۹۹ شنبه ۹ فروردين / ٣ شعبان ١٤٤١ / Saturday, March 28, 2020 العربیه
لطفا منتظر بمانید...
  • جزئيات خبر
  • ورزش ,فوتبال    کد خبر : 235301
  • زمان مخابره:
  • ۱۱ : ۵۰ -- ۱۳۹۳/۶/۲۳

مصاحبه دستیاران قلعه نویی علیه کروش/باخت استقلال گردن مربی تیم ملی

جوادزرینچه و محمود فکری به عنوان دستیاران اول امیرقلعه نویی دراستقلال کارلوس کروش را مقصرناآمادگی ملی پوشان می دانند. اعتراض آن ها درحقیقت اعتراض امیرقلعه نویی است...

به گزارش قدس آنلاین، نارضایتی از وضعیت بدنی ملی‌پوشان و مشکلاتی که استقلال طی هفته‌های گذشته با آن دست به گریبان بوده در صدای جواد زرینچه هم موج می‌زند. مربیان استقلال بعد از بازی با نفت تهران که منجر به شکست 2 – صفر شده بیشتر به کاستی‌های تیم خود پی برده‌اند؛ مشکلاتی که نشات گرفته از مصدومیت‌ها و ناآمادگی برخی بازیکنان است. جواد زرینچه پس از شکست مقابل تیم نفت تهران با حساسیت بیشتری به دلایل باخت استقلال می‌پردازد.
***
باخت استقلال مقابل نفت تهران بهترین هدیه برای تراکتورسازی بود تا به صدر جدول برود. چرا این بازی را باختید آقای زرینچه؟!
فوتبال است دیگر. گل‌هایی خوردیم که روی اشتباه‌های فردی خودمان بود اما در مجموع دستمان برای این بازی خیلی خالی بود. برخی بازیکنان شرایط ایده‌آل برای بازی مقابل نفت را نداشتند و بالاجبار وارد ترکیب اصلی شدند.
کدام بازیکنان؟
مگویان شب بازی تازه از کشورش ارمنستان به تهران آمد. خسرو حیدری با درد بازی کرد و مشکلات دیگری هم بود. فخرالدینی را به دلیل محرومیت در اختیار نداشتیم. یعقوب کریمی هم با تیم امید است. کرار را هم نداشتیم. شما خودتان کارشناس هستید. وقتی یک تیم مهم‌ترین بازیکنانش را نداشته باشد به مشکل می‌خورد. برزیل را که در جام جهانی آن نتایج اسفبار را گرفت مثال بزنم. برزیل تا قبل از اینکه نیمار را از دست بدهد همه تیم‌ها را شکست می‌داد اما وقتی نیمار مصدوم شد اوضاع این تیم هم ریخت به هم. شما تصور کنید اگر آندو، خسرو و هاشم در اوج آمادگی باشند استقلال چه وضعیتی پیدا می‌کند. یا بازیکنانی که مصدوم هستند برگردند و بتوانند با آمادگی کامل برای ما بازی کنند. غیبت یک بازیکن در روند تیم خیلی موثر است.
اما این وضعیت در بازی‌های گذشته هم کم و بیش وجود داشت. مشکلاتی که منجر به استفاده از بازیکنان در پست‌های غیرتخصصی می‌شد. فکر نمی‌کنید دلایل باخت به نفت تهران چیزهای دیگری است؟ برای مثال جابه‌جایی غلط بیک‌زاده از قلب دفاع به دفاع راست. فکر نمی‌کنید این تغییرات موجب باخت شما شد؟
دستمان خالی بود به همین دلیل تصمیم گرفتیم بیک‌زاده را به دفاع راست منتقل کنیم و صادقی را در پست دفاع میانی بازی دهیم. نمی‌توانستیم خسرو را به دفاع راست منتقل کنیم. خسرو با مصدومیت روبه‌رو بود و شرایط مطلوبی نداشت. در جلسه قبل از بازی به این نتیجه رسیدیم که اگر خسرو یک خط جلوتر باشد فشار کمتری به او وارد می‌شود. به همین دلیل بود که بیک‌زاده را بردیم دفاع راست. اگر خسرو سالم بود قطعا او را به دفاع راست می‌آوردیم و بیک‌زاده را در همان پست دفاع وسط بازی می‌دادیم.
امیر قلعه‌نویی پس از باخت به نفت از افت ملی‌پوشان اظهار تعجب و شگفتی کرد. دلیل ناراحتی قلعه‌نویی چیست؟ می‌شود موضوع را قدری موشکافی کنید.
ماجرای ناراحتی قلعه‌نویی برمی‌گردد به فشاری که به بازیکنان ملی وارد شده. شما خودتان دارید کیفیت ملی‌پوشان پس از جام جهانی را می‌بینید. آنها آمادگی کافی برای بازی در ترکیب تیم‌های باشگاهی خود را ندارند. مشکل هم فقط به استقلال مربوط نمی‌شود. هیچ یک از ملی‌پوشان پس از جام جهانی شرایط ایده‌آلی نداشته‌اند. از بازیکنی که همراه تیم ملی در جام جهانی بوده انتظار زیاد است اما می‌بینید ملی‌پوشان اوضاع خوبی ندارند که این وضعیت مربوط می‌شود به نوع تمریناتی که قبل از جام جهانی انجام دادند و تمرینات ناکافی پس از جام جهانی.
اشکال کار کجاست. فکر نمی‌کنید میان باشگاه‌ها و تیم ملی تعامل و همفکری وجود ندارد که این مسائل را به وجود می‌آورد؟
باشگاه‌ها از جانب تیم ملی خیلی لطمه خورده‌اند. باید طوری برنامه‌ریزی شود که ما هم بدانیم تکلیفمان با بازیکنان ملی چیست. تیم‌ها روی بازیکنان ملی خود حساب می‌کنند. استقلال هم مثل همه. انتظار از استقلال بالاتر از سایر تیم‌ها است و ما دوست داشتیم ملی‌پوشان را با وضعیت بدنی بهتری در اختیار بگیریم اما الان می‌بینیم که اینطور نیست. از طرفی باید جوابگوی هواداران هم باشیم، بازیکنان ملی ما هم دارند بیش از حد توانشان زحمت می‌کشند اما وقتی تمرینات کافی وجود نداشته باشد، شرایط اینگونه می‌شود. من امیدوارم مربیان تیم ملی طوری برنامه‌ریزی کنند که نه باشگاه‌ها متضرر شوند و نه بازیکن از بین برود.
وضعیتی که الان ملی‌پوشان با آن روبه‌رو هستند قابل تغییر است؟
قطعا با برنامه‌ریزی می‌شود به نتایجی رسید اما شما نگاه کنید با این برنامه‌ریزی‌هایی که تیم ملی ما دارد کار سخت می‌شود. می‌خواهند لیگ را 50 روز مانده به آغاز جام ملت‌ها تعطیل کنند. آیا این برنامه را تیم‌های بزرگ جهان هم پیاده می‌کنند؟ آلمان، اسپانیا و ایتالیا که از مهم‌ترین تیم‌های جام جهانی محسوب می‌شوند تا 2 هفته مانده به جام جهانی بازی‌های باشگاهی خود را ادامه دادند. روش آنها طوری است که بازیکن از بین نرود. اینجا هم اگر مربیان تیم ملی به مربیان باشگاهی اطمینان داشته باشند چنین مشکلاتی پیش نمی‌آید. بازیکنان باید در باشگاه کار بدنسازی را پشت سر بگذارند نه اینکه هم در باشگاه بدنسازی کنند و هم در تیم ملی. این دوگانگی به بازیکنان آسیب جدی وارد می‌کند.
ناهماهنگی موجود میان باشگاه‌ها و تیم ملی را چگونه می‌توان از بین برد؟
باید بین باشگاه‌ها و تیم ملی تعامل و هماهنگی برقرار شود. مربیان تیم ملی باید مربیان باشگاهی را از خودشان بدانند. با آنها نشست بگذارند، برنامه‌های‌شان را بگویند و با هم هماهنگ شوند. بخشی از کار بدنی بازیکنان می‌تواند در باشگاه‌ها انجام شود و تیم ملی فقط نقش هماهنگ‌کننده را اجرا کند. البته هر کسی باید در جایگاه خودش قرار بگیرد اما آمادگی بازیکنان در باشگاه‌ها شکل می‌گیرد.
بخشی از استدلال‌های شما قابل قبول است اما ذهنیت دیگری درباره استقلال این فصل وجود دارد مبنی بر اینکه در بازی‌های سخت با مشکل مواجه می‌شود. شما از ابتدای فصل با دو تیم مدعی بازی کردید که هر دو بازی را باختید.
از نظر من هیچ بازی ساده‌ای وجود ندارد. مشکل از خودمان است که نمی‌توانیم گاهی آن نتایج دلخواه را بگیریم. وقتی از ابتدای فصل تیم کاملی را در اختیار نداشتیم این مشکلات پیش می‌آید. من به همه حریفان احترام می‌گذارم. به همان اندازه که بازی با سپاهان و فولاد و تراکتورسازی سخت است، بازی با تیم‌های پدیده، صبا، استقلال خوزستان و دیگر تیم‌ها هم سخت است. همین تیم نفت مسجد سلیمان که در اهواز به ما باخت. نفت مگر تیم ساده‌ای بود؟ بازی این تیم مقابل پرسپولیس را دیدید؟ آنها خیلی شاداب و رو به جلو بازی کردند. من اعتقاد دارم که اگر بازیکنان ما به شرایط ایده‌آل برسند و تیم کاملی را در اختیار داشته باشیم روند بردهای‌مان شکل منطقی‌تر به خود خواهد گرفت.

***

امیر قلعه‌نویی بعد از باخت به نفت تهران در نشست خبری با اصحاب رسانه اعلام کرد که نمی‌داند چرا وضعیت ملی‌پوشان تیمش اینگونه است. اشاره قلعه‌نویی به نحوه تمرینات کارلوس کروش بود. او به شدت از تمریناتی که کروش به ملی‌پوشان داده ناراحت است. این عصبانیت را قلعه‌نویی به دیگر دستیارانش هم انتقال داده است. محمود فکری، یکی از همکاران امیر قلعه‌نویی است که با صراحت و شفافیت بیشتر کروش را مقصر افت ملی‌پوشان استقلال می‌داند. گفت و گو با فکری نیز حول همین محوراست.

دومین باخت شما هم رقم خورد. 8 هفته و 2 باخت. به نظر شما زیاد نیست؟
نمی‌خواهم از ارزش‌های تیم نفت کم کنم اما آنها موقعیت‌های آنچنانی روی دروازه ما نداشتند و بر اثر اشتباه‌هایی که خودمان مرتکب شدیم به نفت باختیم. در کل استقلال خوب بازی نکرد و روز ما نبود اما اگر بار دیگر بازی را به خوبی مرور کنید می‌بینید ما بودیم که به نفت موقعیت گلزنی دادیم و آنها نبودند که موقعیت به دست آوردند.
تصوری وجود دارد مبنی بر اینکه استقلال در بازی‌های سخت با مشکل مواجه می‌شود.
نفت که تیم سختی نبود. ما خودمان بازی را برای خودمان سخت کردیم. هرچه از زمان بازی گذشت استقلال نظم تیمی‌اش را از دست داد.
جابه‌جایی‌هایی که در خط دفاع انجام شد درست بود؟ برای مثال انتقال بیک‌زاده به دفاع راست که تا قبل از این بازی عملکرد خوبی در پست دفاع میانی داشت.
از انتقال بیک‌زاده به سمت راست دو هدف داشتیم. اینکه اولا آن جناح را تقویت کنیم و دوم اینکه صادقی را به پست اصلی بازگردانیم. این تغییرات اما جواب نداد. شاید اگر در پست‌های قبلی هم بازی می‌کردند همین اتفاق می‌افتاد. گاهی وقت‌ها اینطوری می‌شود. توپ آنطور که می‌خواهید نمی‌چرخد. الان که ما آن بازی را باختیم راه حل‌های زیادی به نظر می‌رسد اما باید توجه داشته باشیم که ما قبل از بازی مجبور بودیم بالاخره یک تصمیم بگیریم که آن کارها را انجام دادیم.
چرا خسرو را به دفاع راست منتقل نکردید و زوج صادقی- بیک‌زاده را در قلب دفاع به کار نگرفتید؟
این هم یکی از آن راه‌حل‌هایی است که الان به نظر می‌رسد. ما روی همه این جابه‌جایی‌ها فکر کرده بودیم اما شکستگی بینی هاشم و مصدومیت خسرو کار ما را پیچیده کرد.
ملی‌پوشان استقلال عملکرد چندان خوبی نداشته‌اند. امیر قلعه‌نویی هم بارها به این موضوع اشاره کرده. ریشه این مشکلات کجا است. آیا باید باشگاه استقلال را در افت بازیکنان ملی مقصر بدانیم یا تیم ملی را؟
این بازیکنان دستپخت آقای کروش هستند. خسرو حیدری که مدام مصدوم می‌شود و اصلا کارایی گذشته را ندارد یا هاشم بیک‌زاده که مصدوم می‌شود و همچنین آندرانیک تیموریان. بدن‌های این بازیکنان تخلیه شده. ما داریم تلاش می‌کنیم آنها را به شرایط مطلوب برسانیم اما زمان می‌برد. آخر کدام یک از مربیان ملی دنیا قبل از ورود به جام جهانی با بازیکنان تمرینات سخت بدنی انجام دادند؟ تنها تیمی که 2 ماه قبل ازجام جهانی تمریناتش را شروع کرد تیم ملی ایران بود. همه تیم‌های یک ماه مانده به آغاز جام جهانی تمرینات خود را شروع کردند.
این زمان بدنسازی برای تیم ملی نیاز نبود؟
قطعا نیاز نبود که تیم‌های بزرگ دنیا یک ماه مانده به شروع جام جهانی تمرینات خود را شروع کردند. فقط ایران بود که 2 ماه مانده به آغاز جام جهانی تمریناتش را شروع کرد. لیگ‌های اروپایی تا یک ماه به آغاز جام جهانی ادامه داشتند اما لیگ ماه از مدت‌ها قبل تعطیل شد. حالا کروش بیاید جواب بدهد ببینیم چه بلایی سر بدن‌های بازیکنان ما آمده است. من یک سوال از شما دارم. بعد از جام جهانی کدام یک از ملی‌پوشان شرایط خوبی داشته‌اند؟
شاید فقط یکی دو نفر شرایط مطلوبی داشته‌اند. سایر بازیکنان وضعیت مطلوبی ندارند که در تیم شما هم این وضعیت مشاهده می‌شود.
کروش فکر می‌کند خودش بیشتر از همه می‌فهمد درحالی که در حد مربیان درجه 5 هم دانش و آگاهی ندارد. این همه پول به این مربی می‌دهیم آن وقت یک مربی ایرانی یک میلیارد که می‌گیرد صدای همه درمی‌آید و بیت‌المال بیت‌المال می‌کنند. چرا کسی نمی‌گوید این همه پول به چه دلیل به کروش داده می‌شود. کروش مربی بادانشی نیست. اگر مربی بادانشی بود لیگ ما را تعطیل نمی‌کرد و وقتی بازیکنان در باشگاه‌های خود بدنسازی کرده‌اند دوباره به آنها بدنسازی نمی‌داد. ایشان هیچ پیشنهادی از اروپا ندارد که این نشان می‌دهد در چه کلاسی قرار دارد. من نمی‌خواهم علیه کروش تند حرف بزنم اما وقتی عملکرد او را می‌بینم و وضعیت ملی‌پوشان را نسبت به قبل از جام جهانی مقایسه می‌کنم به این نتیجه می‌رسم که کروش دانش و آگاهی ندارد.
قلعه‌نویی هم از این وضعیت ناراحت است اما سعی کرده سکوت کند و علیه کروش حرفی نزند.
قلعه‌نویی حق دارد ناراحت باشد. خسرو حیدری در سال‌های گذشته اصلا مصدوم نمی‌شد اما از وقتی کروش سرمربی تیم ملی شده مدام این بازیکن مصدوم می‌شود. تیموریان یکی از بازیکنان فیزیکی فوتبال ایران است که الان دوران افت را پشت سر می‌گذارد. هاشم بیک‌زاده هم جزو همین بازیکنان فیزیکی است که انگار بدنش تخلیه شده. اینها بلاهایی است که کروش سر بازیکنان ملی آورده است و هیچ کس هم نیست که از ایشان بپرسد چه به روز ملی‌پوشان آورده است. حرف هم بزنیم و انتقاد کنیم صدای بعضی‌ها در می‌آید و فکر می‌کنند ما دوست نداریم تیم ملی نتیجه بگیرد؛ درحالی که مربیان داخلی رنج‌های زیادی را به دلیل تعطیلی‌های پی‌درپی بازی‌های لیگ تحمل می‌کنند.
با این وضعیت پیش‌بینی شما برای آماده شدن ملی‌پوشان چه زمانی است؟ آیا می‌شود زمان دقیقی را برای بازگشت ملی‌پوشان به شرایط آرمانی تخمین زد؟
زمانش مشخص نیست. باید در جریان بازی باشند و همزمان ما کار بدنی هم با آنها انجام می‌دهیم. بدن‌های‌شان تخلیه شده و در معرض مصدومیت هم قرار دارند. باید با آنها کارکنیم تا ببینیم چه می‌شود. فکر کنم زمانی که ملی‌پوشان آماده شوند دوباره لیگ برای جام ملت‌های آسیا تعطیل شود. شنیدم می‌خواهند لیگ را 50 روز مانده به آغاز جام ملت‌های آسیا تعطیل کنند. امیدوارم حداقل کروش همین بازیکنانی که قبل از جام جهانی به تمرینات سخت بدنسازی برد و حالا به این روز افتاده‌اند را دوباره به تیم ملی دعوت کند و نرود سراغ بازیکنان جدید!
با این نگرانی‌هایی که شما نسبت به وضعیت ملی‌پوشان دارید و مشکلاتی مانند مصدومیت کرار و عمران‌زاده و غیبت یعقوب کریمی آیا می‌شود امیدی به بازی آینده شما مقابل فولاد داشت؟
تیم ما هم که تشتک‌سازی نیست. ما هم استقلالیم و با همه قوا بازی می‌کنیم. استقلال در بدترین روزهایش هم استقلال است. درست است که مشکلاتی داریم اما امیدواریم که کرار برسد و بتوانیم از بازیکنان مصدوم استفاده کنیم. به‌طور قطع ما بازی آسانی نداریم. نه تنها فولاد، بلکه همه تیم‌ها وقتی مقابل استقلال قرار می‌گیرند باانگیزه هستند. ما این فضا را درک می‌کنیم و می‌رویم که امتیاز از دست رفته بازی قبل را جبران کنیم. برای نگرانی هواداران و کارشناسان هم ارزش قایلیم و سعی می‌کنیم در بازی‌های آینده از فرصت‌ها بهتر استفاده کنیم.

 

انتهاي خبر/ قدس آنلاين / کد خبر: 235301
کليدواژه ها
نام :* ايميل :
نظر :*
حداکثر تعداد کاراکتر نظرميياشد .

نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور  وآموزه های دینی  مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

ارسال
  • اخبار مرتبط


اخبار جشن هاي ميلاد
چند رسانه اي
قدس انلاين ورزشي
پخش زنده حرم مطهر رضوي
باشگاه خوانندگان قدس آنلاين
بسته خبري
بازارخودرو
نوشا
نوغابي
پديده
بيمه پاسارگاد
کلاچ کالا
نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
Copyright © 2011 quds online, All rights reserved