پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین

کد مطلب: ۲۲۸۳۸۵  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۵/۲۱  |  ساعت: ۸ : ۱۶


8 توصیه غذایی برای تقویت حافظه

قدس آنلاین- مریم سادات کاظمی: مشکلات حافظه، اختلال در یادگیری، کاهش تمرکز و... از جمله مسائلی است که ممکن است در همه سنین رخ دهد و کم و بیش موقتی است. فعالیت جسمانی، تمرین مغز و ارتباطات اجتماعی روش های تقویت حافظه هستند اما تغذیه نیز در این باره تاثیر قابل توجهی دارد. اگر خواستار حافظه ای قوی هستید توصیه های غذایی زیر را به کار گیرید:

1- به گزارش سرویس بهداشت و سلامت قدس آنلاین؛ خوردن صبحانه کامل نخستین نکته در این باره است و بهتر است غلاات سبوس دار استفاده شود. از شیرینی اضافی مانند شکر سفید، نان شکلاتی، مربا و... و خوراکی های خیلی چرب مانند سوسیس، انواع غذاهای سرخ شده و... پرهیز کنید. مغز به تمام عناصر غذایی و انرژی زا ( قندهای کند) نیاز دارد تا عملکرد مطلوبی داشته باشد و دچار خستگی ذهنی در حوالی ظهر نشود.
2- در وعده ناهار از منابع قندهای تصفیه شده مانند نان سفید، برنج سفید، انواع خمیرها و... و سیب زمینی اجتناب کنید. بهتر است پروتئین ها و سبزیجات مصرف شود. همچنین دسرهای شیرین نیز توصیه نمی شود. قندهای ساده و تصفیه شده به سرعت جذب بدن می شوند که در نتیجه موجب کاهش توجه، تمرکز و بازدهی ذهنی در بعد از ظهر می شود.
3- برای وعده شام قندهای تصفیه شده توصیه می شود. جذب سریع این قندها استراحت شبانه را تسهیل می کند که عاملی مهم در عملکرد مطلوب مغز و تثبیت مطالب یادگرفته محسوب می شود.
4- از مصرف غذاهای خیلی سنگین اجتناب کنید. بر عکس غذاهای سبک و کم کالری را در برنامه روزانه بگنجانید. در صورت نیاز میان وعده مختصری مانند میوه تازه یا خشک، لبنیات کم شیرینی و... قبل از ظهر و عصر میل کنید.
5- با مصرف ماهی سه بار در هفته نیاز بدن به امگا 3 را تامین کنید. بعضی از میوه های خشک مانند بادام و همچنین روغن کلزا و گردو نیز حاوی این اسیدهای چرب هستند. اسیدهای چرب امگا 3 در تشکیل اجزای نورون ها نقش دارند. به همین دلیل برای عملکرد مطلوب مغز لازم هستند و در پیشگیری از ابتلا به آلزایمر نیز تاثیرگذارند.
6- میوه و سبزیجات زیادی میل کنید. این خوراکی ها مقدار بالایی ویتامین دارند که بعضی از آنها آنتی اکسیدان هستند و از توانایی های مغز محافظت می کنند.
7- آهن که معمولا بسیاری از خانم ها دچار کمبود آن هستند در این باره نقش مهمی دارد. این عنصر در انتقال اکسیژن به مغز نقش دارد. گوشت قرمز، دل و جگر، کله پاچه، سیرابی و شیردان خوراکی های سرشار از آهن هستند اما در سبزیجات سبز، غلات و حبوبات نیز یافت می شود.
8- کاهش آب بدن یکی از عوامل کاهش تمرکز محسوب می شود. باید مراقب بود تا در طول روز به اندازه کافی و به طور منظم آب نوشیده شود.
منبع:www.Esante.fr

 


لينک مطلب: http://old.qudsonline.ir/ NSite/FullStory/?Id=228385

چاپ خبر