پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین

کد مطلب: ۲۳۴۷۷۲  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۶/۱۹  |  ساعت: ۱۶ : ۳۴


رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور عنوان کرد:

کتابخانه و موزه ملک؛ گنجینه‌ای ارزشمند از میراث گذشتگان

رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور در مراسم اختتامیة ششمین جشنوارة فرهنگی هنری «ماه هشتم» عنوان کرد: کتابخانه و موزه ملک که به همت مرد بزرگی چون حاج حسین ملک بنا نهاده شده، گنجینه‌ای ارزشمند از آثار علمی و میراث گذشتگان را در خود دارد.

به گزارش ستاد خبری جشن‌های میلاد رضوی، مهدی محقق به عنوان نخستین سخنران آیین گرامی‌داشت میلاد امام رضا(ع) در موسسة کتابخانه و موزة ملی ملک گفت: با ظهور اسلام، علم گسترش زیادی پیدا کرد و این دین دروازه‌های علم را به روی مردم گشود و رفته رفته بزرگان و عالمان دینی ما از هر جایی سخن خوب و علم مفید را فراگرفته و جمع‌آوری کردند؛ به گونه ای که عده‌ای در بیت‌الحکمة بغداد، آثار یونانی، سانسکریت و دیگر زبان‌ها را به زبان عربی ترجمه می‌کردند زیرا عقیده بر این بود که نباید علم را محدود کرد.
رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایران ادامه داد: در سال 1365 در کنگرة امام رضا(ع)، در سخنرانی‌ خود با عنوان «ورود علوم بیگانگان به تمدن اسلامی در زمان حضرت امام رضا(ع)» در پاسخ به این ذهنیت که مأمون علوم بیگانگان را وارد علوم اسلامی کرد تا درب خانة آل محمد صلی‌الله علیه و آله را ببندد، این تعبیر را سست دانستم چراکه درب خانه آل محمد(ص) همیشه باز است.
این نویسنده و پژوهشگر اظهار کرد: غنی‌سازی فرهنگ و علوم از ارادت ما به خاندان پیامبر(ص) مجزاست و باید توجه داشته باشیم که مقولات را با هم مخلوط نکنیم. این علوم به زبان عربی ترجمه شدند و بعد دانشمندانی هم‌چون ابوریحان بیرونی، ابن سینا و خیام نیشابوری از آن‌ها بهره‌های فراوانی گرفتند.
محقق در ادامه دربارة تأثیر وجود مبارک امام رضا(ع) در دانشمندپروری خطة خراسان اشاره کرد: اگر به کتاب‌های تاریخی مراجعه کنیم، مشاهده می‌کنیم که هر منطقه‌ای از خراسان به برکت وجود امام رضا(ع)، دانشمندی بزرگ به دنیای علم تقدیم کرده است که از آن جمله می‌توان به بزرگانی همچون اسفراینی و جوینی اشاره کرد.
رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایران در پایان یادآور شد: یکی از آثار ترجمه‌ای که بر روی آن کار می کنم، از روی نسخه‌ای منحصربه‌فرد به نام «بستان الاطباء و روضه الاطباء» است که این نسخه، اثر ابن مطران-پزشک مخصوص صلاح‌الدین ایوبی، بوده و در این کتابخانه و موزة ارزشمند نگهداری می‌شود.

 


لينک مطلب: http://old.qudsonline.ir/ NSite/FullStory/?Id=234772

چاپ خبر